Bir kardeş lazım!

Annekaz
9 Haziran 2015
9 Yorum

Tek çocuk mu yoksa Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 3 hatta 4 çocuk mu? Çocuklara kardeş lazım mı? Sizce 2. çocuk gerekli mi?

Türkiye’nin nüfus stratejisini bir kenara koyalım evimize bakalım; bizim evde 3 çocuk büyüdü,  aralarında aşağı yukarı 3 er yaş vardı tabi bunun artılarını da eksilerini de gördük. Büyük oğlum Kaan 3 yaşındayken kız kardeşi geldi dünyaya, kıskanç bir çocuk değildi çok rahat büyüdüler konuşması hızlandı, o 4 yaş krizleri olmadı mesala. Hoş hiç birisinden ‘kriz’ olmadı. Melike 3 yaşındayken ElifNur dünyaya geldi Melike kıskançlık yapmadı değil ama çabuk alıştı. O sıralarda çalışmadığım için çocuklarla oynaya oynaya tüm vaktimi onlara ayırarak büyüttüm.

kardess

2 yaş krizleri, 4 yaş krizleri olmadı nazlanamadılar, her zaman oyun arkadaşları vardı anne baba hayatla tek bağlantıları değildi.

Evimiz o sıralar daha uygundu, dışarı çıkıp beraber vakit geçirebildiler.  Sokakta yürürken bile el ele tutuşurlardı. Tuvalet alışkanlıkları sorun olmadı çünkü tuvaletten korkmayan bir abileri vardı paylaşma sorunumuz olmadı çünkü mecburen paylaştılar, yemek sıkıntımız olmadı çünkü kalabalık sofralarda oturdular.. Çocuklar ne verirseniz onunla mutlu oluyor bizim zamanımızda akıllı tabletler telefonlar yoktu evde hamur yapar onlarlarla oynar bol bol kağıt keser parka giderdik.

kardes

Tabi ki keşke tek çocuk olsa dediğim zamanlar oldu, yorulduğum zaman kendimi iyi hissetmediğim zaman çok istedikleri ayakkabıları hepsine alamadığım zaman onlardan çok ben üzüldüm.  Belki de şimdi yeni bir ayakkabı ile mutlu oluyorlarsa o günlerden kalma bir kazançtır kim bilir..  Şimdi çocuklar büyüdü özellikle kızlar hem arkadaş hem sırdaş abileri sinir etse de kızlar için bir çatı bensem diğeri babalarıysa 3. çatı abileri bunun farkındalar.

Çalışan anneleri anlıyorum ben de küçük kızım 5 –  6 yaşındayken çalışmaya başladım ve çalışırken çocukların sorumluluğu çok değişiyor ağırlaşıyor, ama çalışmayan imkanı olan çekirdek aileler için büyüyün çağrısı yapıyorum sizin için değil devlet büyükleri için değil çocuğunuz için çünkü kardeş lazım..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (9)
 1. tosbagalarr dedi ki:

  Kesinlikle lazım sizinkilere de maaşallah

 2. Gülşah dedi ki:

  tek çocuk yeter bence az ama kaliteli yetiştirmek lazım

 3. leyla dedi ki:

  Ben de tek çocuk olarak büyüdüm ama hiç iki yaş, dört yaş krizi falan yaşamamışım. Önemli olan ailenin çocuğu yetiştirme şeklidir. Tabii tek çocuk olunca kendinize olan güvende artıyor.

 4. esfara dedi ki:

  Kardeş olmadığı için ilerde pişmanlık olabilir. Olduğu icin ancak mutluluk olur. Annem derki; hiç olanın zararı olur mu… Hele ilerde hem birbirine hem de anne babaya zenginliktir.. benim de tek çocuk. Fakat aklımın bu ucunda bunun doğru olmadığı da hep var.

 5. Hale dedi ki:

  Kardeş mutlaka olmalı, büyüyünce bunu daha iyi anlıyor insan, bir Abi’m, bir de erkek kardeşim var, iyi ki de varlar, bir kız kardeşim de olsun çok isterdim, olanlara çok özeniyorum
  Kızlarım çok şanslılar ama henüz farkında değiller, büyüyünce kardeş olmanın değerini anlayacaklarına inanıyorum…

 6. zuhal öztürk dedi ki:

  sormayın 15 yasında oğlum kardeş diye tutturunca 40 yaşında dogurdum. veee çok mutluyum.iyikide doğmuş.:)

 7. yeliz dedi ki:

  çalışan bir anneyim. bir erkek bir kız çocuğum var. 3. çocukta yapayım diyorum fakat kim bakacak, nasıl büyüteceğim? diye korkuyorum. iki çocuğumda küçükken 3 ve 4 yaş sendromunu yaşadık diye kararsızım.

 8. Canan Zerkinli dedi ki:

  lazım lazımm ama , amalar var :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.