Bitişik yazı zorunluluğu kaldırılmalı!

Annekaz
15 Eylül 2015
Yorum Yok

Yıllardır hem veliler hem öğretmenler bunu söylüyor ama MEB nedense kulaklarını tıkıyor. Uzmanlar öğretmenler bu konuda MEB’e çok başvuru yaptı lakin amacını anlayamadığınız şekilde zulüm tam gaz devam ediyor.

Bitişik yazı önce 1. sınıflarda başlatıldı çocuklar itişik yazı ile okuma yazmaya başlarlarsa el yazılarının güzel olacağı düşünüldü galiba, benim kızımda 1. sınıfta el yazısı ile başladı hem hızlı bir şekilde okuma yazma öğrenmeye çalışırken bir yandan verilen sayfalarca ödevlerle neler çektik sadece çekenler anlar. Şimdi lise 2. sınıfa gidiyor ve el yazısı berbat işin kötüsü düz yazı yazamıyor işib en vahim yanı ne biliyor musunuz? Öğretmenleri her ikisini de okuyamıyor. Bu yüzden kaç kere yazılılara itiraz ettik kaç kere o öyle değil böyle diye açıklamalarda bulundu saymadım.

Çocukların okudukları kitap düz yazı, öğretmenlerin anladıkları düz yazı ama çocuklara öğretilen bitişik nasıl bir garabettir bu! Hadi onu geçtim kaynaştırma adı altında sınıfta olan engelli öğrencilere buna zorlamak insanlık suçu.

Çocuklar el yazısı yazarken daha çok eğiliyor ve bedensel olarak zorlanıyor

Bitişik şekilde yazmayı öğrenirken sadece yazıya odaklanılıyor güzel mi oldu kurallarına uygun mu oldu diye düşünmekten başka bir şey geçmiyor akıldan ne yazdığının önemi kalmıyor.

Okuma yazma daha geç öğreniliyor.

Bazı kaynaklarda Norveç İzlanda gibi eğitime ileri olan ülkelerin yıllardır bu şekilde eğitim verildiği belirtilmiş keşke tek ortak olmayan noktamız bitişik yazı olsaydı..

5 sene sonra verdiğiniz yazılı kağıtlarını sınıf öğretmeni okuyamıyor. Matematik de bile bitişik eğik yazı zorunlu ama yayınlar kitaplar düz yazı.. 2005 yılından itibaren sistemde olan el yazısı sadece güzel yazı dersinde güzeldi. Zaten çok okumayı yazmayı sevmeyen bir topluma el kadarken eziyet etmek diye buna denir. ve MEB bu kararından vazgeçecek gibi görünmüyor.  Ne zaman el yazısı ile eğitim görmüş öğrenciler öğretmen oldu işte o zaman bu sorunlar azalır. Bu durumda sayfalarca verilen yazı tekrarı derslerinde saç baş yolan anneler, yazdıklarını okuyamayan çocuklar ve öğretmenlerle korkunç yazılı bir nesil yetişti.. Allah ömür verirse sonuçlarını çok merak ediyorum.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.