Elma sirkesi cildi güzelleştirir mi?

Annekaz
22 Kasım 2023
Yorum Yok

Elma sirkesi, cilt sağlığı için birçok fayda sağlayan doğal ve ucuz  bir üründür. Elma sirkesinin cilde faydaları şunlardır:

– Cilt temizliği ve tonik:  Elma sirkesi, yüksek asidik içeriği sayesinde ciltte biriken fazla yağı ve kirleri temizler, gözenekleri küçültür ve cilt tonunu dengeler.  Cilt temizliği için Geceleri elma sirkesini su ile seyrelterek pamukla yüze uygulamak yeterlidir.

Akne tedavisi: Elma sirkesi, antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile akneye neden olan bakterileri öldürür. İltihabı azaltır  cildin iyileşmesini hızlandırır. Akne tedavisi için elma sirkesini su ile seyrelterek sivilcelerin üzerine pamukla uygulamak veya maske yapmak etkilidir.

Cilt lekeleri ve kırışıklıklar: Elma sirkesi, alfa hidroksit asitler içerir. Bu asitler, ciltteki ölü hücreleri soyarak cilt lekelerini açar. Sirke cildin yenilenmesini sağlar ve kırışıklıkları önler. Cilt lekeleri ve kırışıklıklar için elma sirkesini su ile seyrelterek yüze uygulamak veya maske yapmak faydalıdır.

Güneş yanığı: Elma sirkesi, güneş yanığına iyi gelen doğal bir ilaçtır. Elma sirkesi, cildin pH dengesini korur, ağrıyı ve kızarıklığı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Güneş yanığı için elma sirkesini su  ile seyrelterek yüze sprey yapmak veya pamukla uygulamak ağrıyı azaltır

Elma sirkesinin cilde faydalarından yararlanmak için düzenli olarak kullanmak önemlidir. Ancak elma sirkesinin cilde direkt uygulanması tavsiye edilmez.

Bunun yerine birkaç yemek kaşığı sirkenin su ile seyreltilerek kullanılması daha idealdir . Sirkenin güçlü asidik yapısı böylece hafifletilerek olası cilt problemlerinin önüne geçe . Ayrıca elma sirkesi kullanımından sonra güneş kremi kullanmak da cildin korunması için her zaman gereklidir.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.