Buzlukta limonata tarifi – 3 tarif

Annekaz
3 Mayıs 2018
Yorum Yok

Yazın sıcak günleri yaklaşırken pratik buzlukta limonata  tarifi arıyorsanız size 3 alternatifim var. Buzlukta limonata her şeyden önce çok pratik, sonra çok doğal ve her zaman elinizin altında üstelik tadı gerçekten hazır satılan limonatalardan çok güzel.

Buzlukta limonata tarifleri

Öncelikle iyi bir limonata için iyi meyveler seçin vereceğim üç tarifde de meyveler donduruluyor ve kabukları ile beraber kullanılıyor. Derin bir dondurucu şart ya da buzdolabının dondurucu kısmı yeterli  :) Bazı Portakalların kabukları acılık verir bunun için beyaz kısımlarını da kullanmayacağız..

Buzlukta limonata

Klasik 2 portakal 1 limon

Meyveleri yıkayın, 2 portakalın kabuğunu mümkün olduğunca beyaz yerlerine inmeden rendeleyin. Beyaz kabuğunu soyup atın portakalı dilimlerine ayırın. Limonu 4 beş dilime ayırın. Buzdolabı poşeti içerisine portakal, limon ve rendelediğiniz kabukları atın,  iki kaşık şeker ekleyip poşetin ağzını kapatın. Dolaba koyun istediğiniz zaman limonata yapmak için hazır olacaktır.

Limonatanın yapılışı: 4 litrelik bir kapta soğuk suyu yarım bardak şekerle karıştırın şeker erisin. Poşeti dolaptan çıkarın, 15 dk kadar dinlendirip robota atın içine 4 -5 kaşık şeker atıp  iyice parçalayın.  Parçalanan karışımı tülbentle iyice süzün ve posasını alın  çıkan limon ve portakal suyunu 4 litrelik suya katıp karıştırın nane yaprakları ile süsleyip servis yapın.

Donmuş tüm limon ve portakallardan limonata yapımı 

Bu sefer  buzluğa tüm limon ve portakalları  atıyoruz. Hatta mandalina bile olur. Çıkarıp 15 dk dinlendirin rendeleyin ya da daha kolayı doğrayıp robottan 1,5 bardak şeker ile beraber geçirin. Üzerine 15 bardak su ekleyip tel süzgeçten geçirin işte limonatanız hazır..

Konsantre limon suyu

Bu tarifi pek sevmiyorum ama saf limondan yapılan bir  tarif olmazsa olmazdı. 4 limonu iyice sıkın, 2 bardak şeker ve 2 bardak su ile beraber ocağa koyun şekerler eriyene kadar karıştırıp ılıtın. Soğutun ve buzdolabı için uygun şişelere doldurun. Limonata yapmak isteyeceğiniz zaman şişeyi kesip 2 litrelik soğuk suyun içine koyun yavaş yavaş kendi kendine limonata olacaktır. Şeker miktarınızı siz ayarlayabilirsiniz.

Bunu da seversin  Dukan diyetinde splenda ve stevia

Evet tüm bu tariflerde donmuş limon var gördüğünüz gibi,  kabuğu ile birlikte hazırlanan limonata daha konstre bir tada sahip oluyor tabi yüksek oranda C vitamini de cabası.. Bu tariflerin tamamı mandalina ile de yapılabilir ince kabuklu mandalina tercih edebilirsiniz..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim