Dondurulmuş limon ve portakaldan limonata

Annekaz
9 Nisan 2016
Yorum Yok

Limonatayı sevmeyen yok galiba özellikle yaz günlerinin ferahlatıcısı limonatanın en güzel hali donmuş limon ve portakal ile yapılan tarifi. Kış biterken boşalan derin dondurucunuzu limon ve portakalla doldurup yazın sıcak günlerinde kolayca limonata yapabilirsiniz. 

Dondurucuda bekleyen limon ve portakalın vitamin değerinin 10 kat daha fazla olduğu yayınlanmıştı. Eskiden beri limonu dondururum rendeleyip kullanmak her zaman pratik olmuştur. Limon ve portakalın dondurularak yapıldığı limonata ise hem sağlıklı hem de gerçekten pratik. Kışın bolca olan limonu ve portakalı yazın limonata yapmak için nasıl saklarız?

buzlukta-limon-ve-portakal

Portakal ve limonları iyice yıkayın kabukları ile beraber 4 – 5 parçaya bölüp buzdolabı poşetlerine koyun. Asıl tarif 3 portakal  1  limon ölçüsünde bu ölçü ile 3 litre kadar limonata elde etmiş olursunuz poşetlerinizi bu şekilde hazırlayabilirsiniz ya da  3 kilo portakala 1 kilo limon şeklinde karışık doğrayıp yine poşetlerde beraber dondurabilirsiniz.

Donan limonlar nasıl limonata olacak?

Limonata istediğinizde poşet dolaptan çıkartın bir 5- 10 dakika bekletip ( robotunuza zarar vermesin) hafif donu çözülünce mutfak robotuna atın. 1 bardak şeker, 1 tatlı kaşığı limon tuzu ekleyip iyice parçalayın. 3 litre soğuk suyun içine karışımı atıp dolapta bir 15 dakika kadar bekletin ve ince süzgeçle ya da tülbentle süzün. 3 litreden fazla limonatanız hazır.

Yaz aylarında poşetleri dondurucudan çıkartıp bu ve benzer tariflerle kolayca içecekler hazırlayabilirsiniz. Portakal ve limon kabukları dondurulduğu için acılık vermiyor , bizim evde sık sık yapılan çok sevilen bir tarif isterseniz şeker miktarını azaltıp çoğaltabilirsiniz.

ŞEFTALİLİ İCE TEA TARİFİ

Bunu da seversin  Nutella ile 4 dakikada, 4 malzemeli browni
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim