Çay demleme süreleri ve ısıları

Annekaz
22 Mayıs 2014
2 Yorum

Poşet çaylar yapısı itibari ile hepsi birbirinden farklıdır. Lezzet ve sağlığa faydaları acısından demlenme sıcaklıkları ve demlenme süreleri farklı farklıdır.

Önceleri siyah çayımız vardı.. Güzel demler içer ve lezzetini alırdık. Kime sorsanız siyah çayın damak tadını size tarif edebilir, çayın tadındaki en ufak değişikliği hissederdi. Öyle ki çayın demini almadığı zaman yüzünü ekşitir ve tadını beğenmediğini belli ederdi.

Sonra sonra Yeşil Çay’ın adını sıkça duymaya başladık. Özellikle diyetlerin bir numarası antioksidan özelliği sayesinde uzmanlarca sıkça tavsiye edilir oldu. Tam da yeşil çaya alıştık derken Beyaz Çayın adını duymaya başladık. Aslında beyaz çay da yeşil çayda bildiğimiz çay da aynı bitkiden ama hasat şekli ve teknikleri onları birbirinden ayırıyor. Teknik olarak okside edilme şekli çayın adını koyuyor. Yani çay kurutulurken geçen süre ve uğradığı işlemler çayın adını veriyor.

Bu yüzden çayların demlenmeleri, demlenme süreleri ve demlenme ısıları değişik değişiktir.

Depresyonlar için kullanılan Sarı Çay kantaron denilen bir bitkinin çiçeklerinden elde ediliyor. Avrupalıların çokça tükettiği bir çay olmasına rağmen ben etrafımda, yakın çevremde tüketen insanlara rastlamadım.

Bu yüzden içtiğiniz çaylardan tat alamıyorsanız ya demlenme süreleri ya da sıcaklıkları ile ilgili bir detayı gözden kaçırıyorsunuz demektir.

İşte çayların demlenme süreleri ve demlenme sıcaklıkları;

cay

Bunu da seversin  Çamaşır makinesinde perde nasıl boyanır?
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. Nilay KOCAER dedi ki:

    İzninizle bede blogumda paylasmak istiyorum TESEKKÜRLER

    http://niltursamatamerkezi.blogspot.com/ EMEKLİYİM.COM

  2. ayşegül dedi ki:

    Ne kadar ilginç ve önemli bir bilgi.. Paylaşım için teşekkürler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim