Cilt Bakımı Nedir?

Annekaz
27 Mart 2023
Yorum Yok

Sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmak güzel bir görüntü sağlamasının yanında ruh-beden sağlığı için önemli bir unsurdur. Cildin doğal işlevini yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. Cildin ihtiyaçlarına uygun ürünleri düzenli olarak kullanarak elde edilen sonuçlar bütününe cilt bakımı denilmektedir. Kişinin cilt tipine uygun düzenli olarak bakım yapması, yaşam koşullarıyla birlikte meydana gelecek kırışıklık, sarkma, leke, akne gibi sorunların oluşmasını engelleme açısından oldukça etkilidir. Cilt tipine uygun olarak ürünler ile bakım sağlamak oldukça önemlidir. Cilt tipine uygun olmayan ürünler sivilce, yara vb. sorunlara sebep olabilmektedir. Cilt bakımında amaç güzellik olduğu kadar cilt sağlının korunması da olmalıdır.

Cilt bakımı nasıl yapılır?

Cilt bakımında en önemli unsur kullanılan ürünlerin cilde uygunluğudur. Cilt tipine uygun ürünler seçildikten sonra bu ürünlerin birbirlerine olan etkileri de göz önüne alınmalıdır.

 1. Cilt bakımına başlarken ilk aşama cildin temizlenmesidir. Yüz bakımını uygularken ilk aşamada bol su ile yüzün temizlenmesi gerekmektedir. Cilt tipine uygun temizleme jelleri ya da temizleme sütleri ile temizlik yapılabilir. 
 2. Cildin temizlenme işlemi sonrasında arınma işleminin de uygulanması gerekmektedir. Cilt temizleme işleminden sonra tonik kullanılarak arınma işlemi yapılabilir. Tonik kullanılması ile cilt gözenekleri, makyaj kalıntıları ve yağlardan arınma sağlanır. 
 3. Peeling işlemi ile cilt lekelerden ve ölü hücrelerden arınır. 2 ila 3 günde bir yapılması tavsiye edilmektedir.
 4. Sağlıklı ve nemli bir cilde sahip olmak için nemlendirici kullanılması önemlidir. Mevsim geçişleri, ısı değişimleri, cildin kurumasına ve nem ihtiyacının artmasına sebep olmaktadır. Cilt tipine uygun nemlendirici kremler bu ihtiyacı karşılamaktadır.
 5. Cilt bakımında rutin olarak kullanılması önemli olan bir diğer unsur güneş koruyuculardır. Güneşten gelen ışınların zararlı etkilerinden koruyarak ciltteki lekelenmelerin, kırışıklıkların artmasını engelleyebilmektedir. 

Cilt bakımının faydaları nelerdir?

Cilt tipine uygun ürün ve yöntemlerin seçilmesi ile;


 • Sivilce, siyah nokta ve akne sorunları giderilmektedir.
 • Cilt lekelerinin tedavi mümkündür.
 • Yaşlanma belirtileri geciktirilmektedir.
 • Gözenekler küçülmektedir
 • Cilt tonunun eşitlenmesi sağlanır.
 • Komedon tedavisi, siyah ve beyaz noktaların giderilmesi cilt bakımıyla mümkün hale gelmektedir.
Bunu da seversin  Kuru dallar ve tüller

Cilt bakımı kaç ayda bir yapılır?

Cilt bakımının hangi aralıklarla yapılması gerektiği kişiden kişiye, ihtiyaca ve yaşa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu konuda uzmana danışarak ihtiyaca yönelik sıklıkta uygulanması tavsiye edilmektedir. 

Cilt bakımından sonra yüz ne zaman yıkanır?

 Medikal cilt bakımı yapıldığında, aynı gün içerisinde yüzün yıkanması gerekmemektedir. Cildin bolca nemlendirilmesi ve güneşten korunması tavsiye edilmektedir.

Cilt bakımı için en iyi doğal ürünler nelerdir?

Cilt bakım ürünleri arasında yer alan ve evde bulunan doğal ürünlerden bazıları; kahve telvesi, maden suyu, limon, yulaf, yoğurt, bal, yaş maya, süt yumurta akı, beyaz sirke şeklindedir. Bunun yanında https://www.farmaucuz.com/ sitesinde yer alan doğal, boya ve parfüm içermeyen ürünler vardır. 

 • Kaş ve kirpik güçlendirici doğal serum

Kirpikleri besler ve dolgun görünmesine yardımcı olur. Kaş ve kirpiğin dökülmesine karşı etkilidir. 

 • Doğal İpeksi Yüz Temizleme Köpüğü
  Cilt bakımında ilk aşamada kullanılan temizleme köpükleri arasında cilt ph uyumlu olması, içeriğinde yer alan bitki, yağ, sirke, çay ağacı gibi maddeler ile doğal bir etkiye sahiptir.
 • Çatlamış Dudaklar İçin Balsam

Hassaslaşmış dudaklar için besleyici özelliğe sahiptir. 

 • Kırışıklık Karşıtı Krem

Yaşlanma belirtilerinin görünmesi ile birlikte cilt bakım rutinine eklenen ve hızlı etkisi ile kırışıklıkları yavaşlatmaktadır.

 • Akne Karşıtı Krem

Cilt sorunlarında sık karşılaşılan aknelerin oluşmasını engelleyerek etki göstermektedir. 

Cilt bakım ürünleri nereden alınır?

Cilt bakım ürünleri eczanelerden, internet sitelerinden ve kozmetik ürün satan mağazalardan alınabilmektedir.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim