Cilt Tipleri ve Özellikleri

Hayriye Koz
13 Aralık 2018
Yorum Yok

Cilt tipimizi bilmeden birçok kozmetik ürün alıyoruz. Aldığımız ürünlerden fayda beklediğimiz halde zarar görünce de o ürünü beğenmiyoruz. Oysaki cildimize uygun aldığımız kozmetik ürünlerinin faydasını görürüz. Kuru ciltli olduğumuz halde yağlı ciltleri olanlar için kullanılması gereken bir ürünü biz kullandığımızda cildimize zarar verir. O sebeple önce cilt tipinizi öğrenin ve ardından alacağınız kozmetik ürünlerinde cildinize göre olanı alın. Duş elinden, fondötenimize kadar cilt tipimize uygun olanı almamız da fayda var.

Cilt Tipleri Nelerdir

Karma Cilt: Karma cildi olan kişilerin alın, burun ve çene kısımları yağlı olur. Yüzünün diğer kısımları ise kuru olur. Böyle cildi olanlara her iki cilt tipini de barındırdığı için karma cilt ismi verilmiştir. Karma cildi olan kişileri kozmetik ürün almak isterken zorlanabilir. Çünkü karma cildi olan kişiler için kozmetik ürünleri yok denecek kadar azdır. Bu şekilde olan kozmetiklerin dengesi bozulabilir.

Kuru Cilt: Kuru cildi olan kişiler yüzlerinin sürekli gergin olduğunu söylerler. Elleri ile dokunduklarında bile gerginliği hissedebilirler. Kuru ciltli olan kişilerin yüzü kış mevsiminde daha da gerginleşerek çatlar ve kurur. Kuru cildi olan kişilerin cildindeki gözenekleri küçüktür. Kuru cildi olan kişilerin cildinde kırışıklar erken yaşta oluşmaya başlar.

Yağlı Cilt: Yağlı cildi olanlar aynaya baktığı zaman yüzlerindeki yağı fark edebilirler. Elleri ile dokunduklarında da yüzleri yağı hissederler. Bu cilt türünce olmak istemediğinin söyleyen çok kişi vardır. Yağlı cilt tipi olan kişilerin cildinde sivilcelenme ve akne daha fazla olur. Yaşlandıklarında ise yüzünde oluşan kırışıklarla daha belirgin gözükür.

Normal Cilt: Cildiniz hem kuru hem yağlıdır ancak bu oran yok denecek kadar azdır. Böyle cilt tipine sahip olanlar normal cilt tipine giren kişilerdir. Normal cildi olan kişilerin cildindeki gözenekler normal genişliktedir. Normal cilde sahip olan kişilerin gözenekleri en fazla burun ve çene kısımlarında olur. Normal cilt tipine olan kişilerde sivilce oluşumu yok denecek kadar azdır. Yaş ilerledikçe diğer cilt tipinde olan rahatsızlıklar normal cilt tipinde olan kişilerin çoğunda görülmez. O yüzden en sağlıklı cilt normal cilttir.

Bunu da seversin  Hafta sonuna özel kahvaltı tarifleri
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim