Çocuklara öğretmediğimiz şeyler

Annekaz
24 Eylül 2016
1 Yorum

Çocukları elimizden geldiğince, aklımız yettiğince iyi yetiştirmeye çalıştık. Kızlarım ve bir oğlumla çok şükür bugüne kadar büyük bir sorun yaşamadan ki ergenlik gibi bir engelli koşuyu dahil atlattık. Lise, üniversite hazırlık, KPSS iş güç telaşı hala devam ediyor. Lakin geçen gün eşimin sorduğu bir şey kafama takıldı.. Kızlar nakış kursuna gidecek mi?  Hopaaa nerden çıktı bu soru aslında onun demek istediği şuydu e dersler meslekler vs gelecekler ilgili yatırımlar öngörüler planlar yapılıyor da ya başka beceriler?

Oğlumla babası beraber çalışıyorlar ufak tefek tamir işleri, arabanın küçük onarımları, damlayan musluklar, priz değiştirme vs gibi işlerde  Kaan başarılı  e seviyor da.. yatılı okulda okudu kendi işlerini de yapabiliyor yemek yapmayı da seviyor yani hayatta kalabilir :)

Kızlarda da benzer durumlar var zorda kalırsa dikiş dikebilirler, küçük tamirler yapabilirler, yemek yapabilirler misafir ağırlayabilirler.. Eşimin kaygıları kitaptan telefondan gezmeden tozmadan okuldan başını alamayan kızlar için ben elimden geldiğince öğretiyorum. Düğme dikmek, yırtık onarmak, paça kıvırmak bana göre başsavcı da olsa bir kadının bilmesi gereken şeyler. Erkekler çocuklar içinde aynı konu geçerli musluk değiştirebilen priz söküp takabilen ne bileyim bir kapı zili tamir eden, lastik değiştirebilen ( bu kadın ve erkek için geçerli) bir nesil devam edecek mi acaba?

Peki siz bu sosyal hayatın içinde olan ‘hayat bilgisi’ tadında şeyleri biliyor musunuz?  Okulda çocuklara hayat bilgisi dersi verilir ya için de bu maddeler de olmalı. Sadece telefonla ya da diplomalarla gerçek hayatın içinde olmak çok zor. İmkansız değil ama zor… Çocuklar çok yönlü olarak yetişirse öğrenme fikrini daha sevimli buluyorlar hem daha eğlenceli..

Etiketler: , ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. sevda dedi ki:

    İyi gunler yaziniz icin sizi hakli goruyorum. Ancak erkekler icin bahsettiginiz konularda kadinlar da yapabilir derken kadinlar icin bahsettiginiz isleri erkekler de yapabilir dememissiniz. Lutfen herkes her isi yapabilmeli. Cocuklarin bilincaltina boyle kodlayalim. Soylediginiz gibi ders hayatta kalmayi saglamiyor malesef :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim