Çocukların öfke nöbetleri ile nasıl baş edilir?

Annekaz
27 Şubat 2021
Yorum Yok

Çocuklar neredeyse yürümeye başladıklarından itibaren çeşitli öfke nöbetleri geçirirler. Öfke nöbetleri ile baş etmesi oldukça zordur, hele etrafta sizi sıkıştıran ‘çocuğu ağlatma ne istiyorsa versene’  diyen tipler varsa.. Peki çocukların öfke nöbetlerinin nedeni ne? ve öfke nöbetleri ile nasıl baş edilir?

Çocukların öfke nöbetleri ile nasıl baş edilir?

Çocukların öfke nöbetlerinin nedeni pek çok şey olabilir, mavi bardak yerine yeşil bardakta sütü gelmiştir mesela, çorap giydirmeye sol yerine sağ ayağından başlamışsınızdır akla hayale gelmeyecek şeyler için çocuklar öfke nöbeti geçirirler. Bunun en büyük nedenlerinden birisi kendilerini ifade edememek. ikinci sebepse sürprizleri sevmemeleri..

PA Yöntemi

Özellikle ne istediğinin tam farkında olmayan küçük çocuklar için uygulanan bir yöntem var. Yöntemin adı PA kısaca Planla Anlat. Bebeklikten çıkmış çocuklar sürprizlerden hiç hoşlanmazlar. Yaptığınız Her şeyi adım adım planlamalı ve ona anlatmalısınız. Mesela sabah kalktınız çocuğunuzu uyandırdınız, ona yumuşak kelimelerle bundan sonra ne yapacağınızı anlatın. Mesela: Günaydın tatllımm şimdi seninle ne yapacağız biliyor musun.. Sana kırmızı kazağını giydireceğim mavi pantolunu ve sarı çoraplarını da giyip beraberce arabaya kadar yürüyeceğiz. Bunları yaptıktan sonra Şimdi Arabaya bineceğiz seni arka koltuktaki çocuk koltuğuna oturtacağım beraber anneannene gideceğiz.. gibi evet biraz aptalca ama bu çok işe yarıyor. Biraz daha büyüdükçe sık sık soru sorup cevaplar alarak devam edebilirsiniz. Mesela bugün hangi renk tabak istersin, makarnanın yanına yoğurt mu istersin sebze mi  gibi..

Planlayıp anlatırsanız öfke nöbetlerinin çoğu ile baş edebilirsiniz. Hepsinin biteceğine söz vermiyorum ama hayatınız biraz daha kolaylaşır. Bu yöntemi ailedeki herkese anlatırsanız yükünüz biraz daha azalır. Çocuklar kendilerinin muhatap alındığı, izin istendiği, soru sorulduğu ortamlarda çok daha rahat ederler.

Bunu da seversin  Elmalı Kurabiye - ay versiyon

Çocuklar bu yaşlarda ağlamanın her kapıyı açtığını fark ederler. Mesela böyle bir öfke krizinde  hemencecik orada  alını vermiş bir oyuncak, sussun diye verilen bir parça çikolata  onu susturur ama oda ne  çocuk sihirli bir gücü olduğunu fark etmiştir, hem de bir yanlış anlaşılma yüzünden.. İlerleyen yaşlarda bu gücü kullanabilir. Bu da sizi zor bir çocukluk dönemi bekliyor demektir.

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim