Hamsi şiş nasıl yapılır?

Annekaz
3 Kasım 2014
1 Yorum

Hamsinin bu şekilde servisini seviyorum, aslında hamsiyi çok seviyorum. Hamsi  fırın, hamsi şiş, hamsi ızgara,hamsi buğulama hamsi dolması, hamsi sarma hiç fark etmez. Hamsi bolken bol bol yemenizi tavsiye ederim nasıl seviyorsanız öyle yiyin ekmek arası kızartma buğuluma hiç fak etmez..

Hamsi şiş için ince kürdanlar çok kullanışsız ya da çöp şişler onlar yerine hani şu ahşap çay karıştırılan çubuklar varya onlardan kullandım. Hem çok kibar hem de hoş göründü tat ise bildiğiniz hamsi lezzeti. Sunum ise muhteşem..

hamsisis

Hamsinin yanına ne gider? aslında hamsi tek başına bir ana yemek yani yanına bir şey yapmanıza gerek yok eğer hamsi bolsa ben çorba bile yapmam ya yeşil salata yada böyle havuç turp salatası ile yemeği tamamlarım.

Hamsinin yanına ne içilir? işte bu çok karmaşık bir soru ayran olmaz olur da balığın yanına yoğurt peynir yenmez inanışı yüzünden es geçiyorum.. balığın yanına peki kola mı içilir? kolanın zararlarını sürekli söylüyoruz mümkün olduğu kadar az içilmeli hele balık gibi bir kaliteli bir proteinin yanına kola olmaz.. geriye su kalıyor:) ya da bol salata ile balığı tamamlayacaksınız..

 

sis-hamsi

Çay karıştırma çubukları kek toplarında, saplı kurabiyelerde ve hata kanepelerde kullanabilirsiniz bir paketi 1- 1,5 lira arasında değişiyor.

Hamsiyi pişirmeden önce evde mısır unu kalmadığını fark etmemle amaaan buğday unuyla yaparız demem bir oldu. Hamsiler ayıklandı ki siz nasıl ayıklıyorsunuz bilmiyorum ben hamsinin kılçığını çıkartırım. Yemesi çok kolay oluyor.

hamsi-copte

Hamsi şiş için 1,5 kilo hamsi ayıklandı, temizlendi, tuzlanıp süzülmeye bırakıldı. İki bardak una biraz tuz atıp karıştırdım ve bir poşete koyup hamsinin tümünü içine attım una bulayıp fazla ununu da alarak silkeleyerek bir kenara ayırdım. Çöp şişlere hamsiler 5’er 5’er geçirdim hem tavada hem de sobada kuzinede az yağla beraber kızarttım.

Bunu da seversin  Royal icing tarifi

Bol bol havuç turp salatası ile servis ettim pek de güzel oldu 4 kişiden bir tane bile hamsi artmadı :)

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. peln dedi ki:

    kılçıkları çıkmış hamsiyi düşmeden çöpe nasıl dizdiniz anlayamadım:) ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim