Diyete Başlamanın Yolları

Annekaz
17 Mart 2016
Yorum Yok

Online doktor randevusu alınan sağlık platformu DoktorTakvimi.com üyelerinden Diyetisyen Nesrin Eriş diyet programlarına başlamanın yolları ile ilgili çeşitli önerilerde bulundu. Kilo vermek isteyen kişilerin diyet başlangıcında yapmış olduğu yanlışlara değinen Eriş, istikrarlı bir şekilde yapılacak olan diyetin zayıflamada oldukça yardımcı olduğunu belirtti.

“Bir diyet programına başlıyorsunuz. Artık kilo vermeyi kesin kafanıza koydunuz. Çok isteklisiniz. Diyete başladınız. Ancak aradan günler, aylar geçti ve diyetinizi hiç bozmadığınız halde hiç kilo veremediniz. Sinirleriniz bozulmaya başlıyor. Kendinize güveniniz yavaş yavaş azalıyor ve ben neden kilo veremiyorum? diye tepki göstermeye başlıyorsunuz.

Bir başka örneğe daha bakalım: Yine aynı istek, motivasyon ve taleplerle diyete başladınız. Ama bir türlü diyeti hiç bozmadan günün sonunu getiremiyorsunuz. Mutlaka bir nedenden dolayı diyetinizi sekteye uğratıyorsunuz. Her vakitte de diyeti bozmanızla ilgili size göre haklı nedenleriniz var. Hafif bir sabah kahvaltısından sonra akşama kadar hiçbir şey yemeden durabiliyorsunuz. Ama şaşılacak şekilde akşam bir türlü kendinize hâkim olamıyorsunuz. Bir yiyeceğinize, beş yiyorsunuz. Sürekli açsınız. Yemezseniz sinirleriniz yavaş yavaş bozulabiliyor. Artık iradesiz, kendine hâkim olamayan bir insan olduğunuza karar vermeye başladınız…

Online doktor randevusu alma platformu olan DoktorTakvimi.com üyesi Diyetisyen Nesrin Eriş, diyette sıkça yapılan yanlışlardan bir tanesinin de diyete devam etmek yerine baştan pes etmek olduğunu söyleyerek şu noktalara dikkat çekti:

“Yukarıda belirttiğimiz durumlar bazen kilo vermek için boşa kürek çekmekten fazla bir şeye yaramayabilir. Çünkü eğer önemli bir metabolik probleminiz var ise ne kadar diyet yaparsanız yapın kilo veremeyeceğiniz gibi, bu durum sürekli açlık hissedip yemek yemenize de neden olabilir. Asıl önemli nokta, sizin bir metabolik probleminiz olup olmadığını anlayamayacak aşamada ve durumda olmanızdır. Sağlığınızla ilgili her şey normal gözükebilir. Bütün kan sonuçlarınız normal değerlerde olabilir, doktorunuz çok sağlıklı biri olduğunuzu belirtmektedir. Yani şüphelenecek bir şey olmadığı gibi siz de bütün bunların iradenizle alakalı olduğuna inanırsınız. Diğer yönden ise istemesem yemiyorum, mutlaka yemekyememe neden olacak bir neden çıkıyor, diye düşünürsünüz.

Bunu da seversin  Dukan Kahvaltısı

diyete-baslamak

Gelelim asıl söylemek istediğimiz noktaya: Şu an zayıflama merkezlerine başvuran insanların %80’i bu şikâyetlerle geliyor ve en önemli sorun da bu şikâyetlerine devam ederek diyet programlarını bitirip ayrılıyorlar. Sonrasında ise bildiğimiz tablo hızlı bir şekilde gelişiyor: Kiloları fazlasıyla ya da aynen yerine geliyor. Kilo verdiği süreç içinde de ne kadar yardım alırsa alsın gerçekten çok zorlanıyor.

Buradaki önemli olan nokta bir diyet programına başlarken gerçekten nasıl bir yöntem izleyeceğinizin belirlenmiş olmasıdır. Tüm sağlık kontrolleriniz yapılarak tamamen size özel bir diyet programı ayarlandığında daha sağlıklı sonuç alma ihtimaliniz doğmaya başlar.”

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim