Doğum sonrası tüplerin bağlanması

Annekaz
3 Aralık 2019
Yorum Yok

Tüplerin bağlanması, kalıcı ve geri dönüşsüz bir doğum kontrol yöntemleri uygulamasıdır. İşlem sırasında genellikle fallop tüplerinden bir parça kesilerek çıkarılır. Bu yöntem etkisini iki şekilde gösterir. Hem yumurtanın tüpten rahime doğru hareketini engeller, hem de spermin rahimden tüpe doğru hareketine engel olur. Böylece sperm ve yumurta buluşamaz ve gebelik oluşamaz.

DOĞUM SONRASI TÜPLERİN BAĞLANMASI NASIL YAPILIR?

Doğum sonrası tüplerin bağlanması işlemi çeşitli şekillerde yapılabilir. Eğer doğum sezaryenle yapıldıysa tüpler aynı seansta bağlanabilir. Bunun için ameliyat öncesi hasta ve eşinin bilgilendirilmiş ve onaylarının alınmış olması gereklidir. Eğer hasta normal doğum yaptıysa, hastanede yatarken,minilaparatomi adı verilen küçük bir kesi ile batına girilerek tüplerin bağlanması da mümkündür.

Bu işlem genel ya da epidural anestezi altında yapılabilir. Ortalama yarım saat süren bir işlemdir ve doğum sonrası hemen yapılması hastanede kalış süresini uzatmaz. Genellikle tüplerin bağlanması güvenilir bir doğum kontrol yöntemidir ve işleme bağlı riskler son derece azdır. Bunlar her ameliyatta olabileceği gibi kanama ve enfeksiyon riskleridir.

TÜPLERİ BAĞLATTIKTAN SONRA HAMİLE KALINABİLİR Mİ?

Bu işlem geri dönüşsüz olduğu için yaptırmaya karar vermeden önce iyi düşünmek ve baskı altında karar vermemek önemlidir. Özellikle 30 yaşın altındaki kadınlar için çok önerilmemektedir.Tüpler bağlandıktan sonra, hasta fikrini değiştirip çocuk sahibi olmaya karar verirse cerrahi olarak geri açılmaya çalışılsa bile, kendiliğinden gebelik şansı çok düşüktür. Ayrıca gebelik olsa da,dış gebelik olma riski yüksektir.Eğer geri dönüşlü bir doğum kontrol yöntemi tercih ederseniz, rahim içi araç (spiral) ya da hormonal yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu yöntemler bırakıldığı anda hemen yeniden gebe kalma şansı vardır.

Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim