Doğumdan Önce Bebek Alışverişi

Annekaz
5 Mayıs 2015
Yorum Yok

Anneler hamile olduklarını öğrendikleri ilk günden itibaren büyük bir heyecanla önce Chicco , Prima gibi tümüyle anne ve bebeklere hitap eden markaların ürünlerini araştırmaya başlarlar hemen sonrasında ise araştırmakla da kalmayıp bebekleri için eşyalar almaya başlarlar. Mutluluk paylaşıldıkça çoğalır sözünde olduğu gibi, anne adayımızın hamile olduğunu öğrenen ailesi ve yakınları da bu heyacana ortak olarak yeni bebek için hediyeler almaya başladıklarında ortaya çok iyi niyetli ancak ihtiyaca cevap vermekte yetersiz kalan bir eşya kalabalığı oluşabilir. Bu nedenle anne adayları, doğuma yakın bir süreçte bilinçli bir şekilde bir bebek alışveriş listesi hazırlamalıdırlar. Bu yazımızı da anne adaylarımızın bu listeyi belirledikleri süreçte destek olabilmek adına kaleme almaktayız,

Hero_3

 

İlk etapta hazırlanacak bu listenin anne adayımıza doğum sonrasındaki ilk 12 aylık dönem içerisinde lazım olacak bebek ürünlerden oluşması gerektiğini belirtmek isteriz. Bu listede yer alan ürünlerden oluşturacağınız ürün grubunun çok kalabalık olmaması ( zaman içerisinde de eksiklerin tamamlanabileceğini düşünerek) ancak temel bebek malzemeleri konusunda da eksiksiz bir içeriğe sahip olması çok önemli. Bu noktada ilk olarak bahsedeceğimiz ürün tahmin edileceği üzere bebek bezi.

Bebeğinizin doğumundan itibaren, kullanmak durumunda olduğunuz bebek bezinin talep etmiş olduğunuz markanın ( Prima, Molfix, Huggies vs gibi) yenidoğan boyundan en az 1 paketi yanınızda bulunduruyor olmanız gerekmektedir. Bebek bezi için 1 paket dememizin sebebi, bebeğinizin cildinin seçtiğiniz beze vereceği reaksiyona göre bez değişikliğine gitme olasılığınızı göz önünde bulundurmamız kaynaklıdır. Bu nedenle doğumdan önceki toplu bebek bezi alımı riskli bulunmaktadır. Buarada bez alışverişi ile birlikte yenidoğan ıslak mendili ve alt değiştirme örütüsünün de tedarik edilmesi fayda vardır. Bez sonrasında ise bebeğinizin emzirme süreci içerisinde kullanılan emzirme örtüsü, göğüs pompası ve süt saklama kapları bebek alışverişinin önemli parçalarını oluşturmaktadır. Özellikle anne adayının emzirme performansında yaşanabilecek olası düzensizliklere karşı süt saklama kapları doğum sonrası süreçte annelere önemli yardımı dokunan ürünlerin başında gelmektedir.

Bebeğinizin temizliği ve günlük bakımı için ise temel banyo ürünlerinden bebek sabunu, bebek şampuanı ve bebek banyo küveti, ayrıca bebeklerin yumuşak cildine zarar vermeyecek kadar hassas yapılı banyo süngeri, vücut sıcaklığını sıkça ölçebilmek adına bir ateşölçer, yıkanmış bebeğinizin cildinin nemli kalabilmesini sağlamak adına tercihen bir bebek yağını tedarik edebilirsiniz. Bir de her ne kadar dikkat ediliyor olsa da bebeklerin hassas cildi pişiğe karşı iyi bir direnç göstrememektedir. Bu nedenle iyi bir pişik kremi de mutlaka doğum öncesinde tedarik edilmesi gereken ürünlerden bir tanesidir. Ek olarak bebeğinizin çamaşırlarını daha hassas bir şekilde yıkamak için bebek çamaşır deterjanlarını da kullanabilirsiniz.

Bunu da seversin  Bebeğinizin ıslak mendili hep sıcak kalsın

Bebek tekstili ile ilgili olarak önceliklendirmeniz gereken ürünler doğum yapılan dönemin mevsimsel iklim şartlarını da göz önünde bulundurarak önceliklendirilmelidir. Ancak genel olarak bebek kıyafetleri seçilirken, kıyafetin giyilme ve bebek üzerinden çıkarılma kolaylığına dikkat edilmelidir. Bu noktada çıt çıtlı yada yapışkan bantlı kıyafetler öncelikli olarak tercih edilebilir. Adet olarak da bebek için en çok sayıda bulundurulması gereken ürün iç çamaşırıdır. Bunun yanısıra tek parça olarak giydirilen tulumlar, bebeklerin üşüme riskine karşın düğmeli yada çıtçıtlı yelekler ve ayak altlarından gelen soğuk havayı engelleyebilmek adına çorap ve patik bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca en az 2-3 adet olmak üzere bebek battaniyesi, annenin çok kolay ulaşabileceği kadar yakınında bulunmalıdır. Bu battaniyelerin farklı kalınlıklarda olması daha uygun olacaktır. Bu ürünlere ek olarak bebeklerin taşınmasında kullanılabilecek bebek arabası, ana kucağı ve taşıma koltuğu gibi ürünler, doğum sonrasındaki süreçte çok sık olarak kullanılan ürünlerdendir. Bu ürünlerden en az bir tanesinin doğum öncesinde tedarik edilmesi, bebeğinizin doğum sonrasındaki sürecinde anne babalara destek olacaktır.

Bebek için yapılacak alışveriş aslına bakılırsa tam anlamıyla hiçbir zaman bitmeyecektir. Günler geçtikçe teknolojik gelişmelerin de etkisiyle yeni çıkan çok sayıda ürün kısa bir süre sonra zorunlu bir ihtiyaç halini almaktadır. Bu nedenle doğum öncesinde yapılan alışverişin, miktar olarak çok abartılı olmaması ancak içerik olarak bebeğin elzem ihtiyaçlarını karşılıyor olması çok önemlidir. Bu noktadaki en önemli tavsiye, anne adaylarının doğum öncesi alışverişlerinde yanlarında mutlak suretle bir ihtiyaç listesi bulundurmaları yönünde olacaktır.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.