Doondurmam Gaymaaak

Annekaz
28 Mayıs 2008
2 Yorum

88 veya 89 yıllarıydı sanırım ,kız kardeşim daha 3 yaşlarındaydı bense 10 sokaktan geçen seyyar dondurmacımız Dörttaş amca ‘dooondurmaam gaymaaak’ diye bağırıyor bizde küçük kız kardeşimiz dondurmacıdan haberdar olmasın diye yüksek sesle bağırıyor şarkı söylüyorduk..

Yokmuş demek ki dondurma alacak paramız.Sağ olsun Dörttaş amcada mahalleyi kırklardı Allah rahmet eylesin tek kolu ile dondurma yapar sabahtan akşama kadar bununla geçimini sağlardı o zaman nerde süttozu kremşanti tadında çubuk dondurmalar nerde bin bir çeşit külahı sıcacık taze sarılan ‘ice cream shoplar’..Amerikan filmlerindeki dondurma arabalarını görür filim icabı olduğunu sanırdık değilmiş. O yıllarda çocuk aklımızla niye Türkiye’de yok derdik 30 yaşıma geldim hala yok yada ben görmedim..

Günümüzde dondurma scalası oldukça geniş ev tipi dondurmalar külahlar stickler buz kıvamında olanlar bildiklerimiz kaliteli firmalar fakat tatları asla beni tatmin etmedi sanki dondurulmuş kremşanti gibi ayrıca çok şekerliler beğenmiyorum..Ama bildiğim bir kaç nokta var mesela Algida firması dondurmalarında süt kullanmıyor.Formüllerinde süttozu var.Sadece Magnum dondurmada ithal çikolata kullanılıyor o yüzden pahalı zaten.Ülker ise dondurmada taze süt kullanmayı tercih ediyor.Çocuklar büyüdükçe yaz kış dondurma tarifleri denedim hazır paketler kremşantili yumurtalı tarifler bilinçlendikçe bunları da yapmaktan vazgeçtim çocuklara bu dondurmayı ben yaptım alın yeyin dediğinizde çocuk anne bu dondurmaya hiç benzemiyor derse siz onun dondurma olduğu konusunda ısrar etmeyin sonraki yaşlarda sizin mutfak becerilerinizi bile sorgular =) soğuk tatlı falan deyin, çünkü gerçek dondurma tadını koskoca firmalar bile yakalayamıyor.Ama evde özellikle çubukta soğuk tatlılar yapıp en sağlıklısından çocukları oyalayabilirsiniz.

Danone danette smart vs kaplarını atmayın yoğurtlu pudra şekerli meyce parçacıklı karışımları içine doldurup varsa tahta çubuk yoksa çay kaşığını içine daldırıp soğumaya bırakabilirsiniz.Bu uygulamayı geliştirip buzlar yapabilir değişik görünümler verebilirsiniz.Çocukların küçük şeylerle mutlu olması çok önemli kazandıracağınız minik ayrıntılardan koca mutluluklar öğretisi hayat boyunca onun yüzünün gülmesine sebep olacaktır:)

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
 1. mnlya dedi ki:

  Sevgili Annekaz, yerim ben bu küçük kardeşi de onun üzülmesini önlemek isteyen ablalarını da. Küçük ama kalbi büyük insanlar yokluklardan mı çıkıyor nedir diye düşünüyorum.

  Soğuk tatlı fikrine ilaveten, katkılı gıdaları elden geldiğince az tüketebilmesi için oğlum küçükken bahsi geçen dondurmaların ambalajlarını saklayıp içlerine kendi yaptığım dondurmaları koyup oğlumun eline verirdim, her seferinde de paketi(!) ben açardım :)
  Sevgilerimle.

 2. www.kelebekgibi.blogcu.com dedi ki:

  Annekaz öyle anlatinca bende ilkokul cagina dek köyde büyüdügümden o günleri hatirladim. Yumurta verirdik dondurma karsiligi, yahut OMO kuponlari vardi onlarida kabul ederdi dondurmaci:)
  Dondurma bile demezdik, gaymakli:)
  Banabu güzel eski günleri hatirlattigin icin sagol, sevgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim