Gebelikte Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Melike
25 Haziran 2018
Yorum Yok

Bütün baş hareketlerini kısıtlayan boyun tutulması özellikle hamilelik döneminde oldukça can sıkıcı bir durumdur. Boyun tutulmasının bir çok nedeni vardır. Öncelikli neden; hamilelik döneminde yaşanan hormonal dengesizlikledir. Bunun dışında, üşütme, yapılmış olan ters ve yanlış hareketler, yanlış yastıkta uyumak sonucu yaşanabilir. Hamilelikte ilaç kullanımı sakıncalı olduğu için boyun ağrılarına karşı yapılacak pratik uygulamalar ile bu ağrıları azaltmak ve tedavi etmek mümkün.

Doğru Duruş Pozisyonları

Yanlış duruş pozisyonları boyun ağrılarının başlıca sebebidir. Özellikle bu dönemde bebek büyüdükçe bebeğin alanının genişlemesi için annenin vücudu genişler ve gerilir. Ağırlık sırta doğru kayar ve boyunda ağırlık hissi artar. Dolayısıyla bu durum boyun kaslarının sertleşmesine dolayısıyla da gerilmesine yol açar. Bu noktada annenin gün içinde doğru duruşlar belirlemesi boyun ağrılarının geçmesi için oldukça etkilidir.

Rahat ve Uygun Yastık Seçmek

Boyun ağrılarını azaltmak için rahat bir yastık seçmek önemlidir. Yastık çok yüksel ya da alçaksa, sert ya da yumuşaksa boyun ağrılarına sebep olur. Yastık, başı destekleyen ve ortapedik bir yastık olmalıdır.

Egzersiz

Boyun ağrılarının giderilmesi, boyun kaslarının rahatlaması ve yumuşaması için egzersizler tavsiye edilir. Boynu fazla zorlamadan ve yormadan hafif boyun egzersizleri yapılmalıdır. Elbette bu egzersizler için doktora danışılmalı, doktorun kontrolü ve yönlendirmeleri ile özel egzersizler yapılmalıdır.

Yüzmek

Hamilelik döneminde uzmanlar, bu dönemi için yüzmeyi önermektedir. Yine doktorun tavsiye ettiği şekilde yüzülmesi boyun ağrılarının tedavisinde de etkilidir.

Masaj

Masaj, boyun bölgesindeki kasların gevşeyip rahatlamasını sağlar. Masaj uygulaması bir yağ ile de yapılabilir.

Sıcak

Boyun bölgesine sıcak kompres uygulamak boyun ağrılarını tedavi eder. Boyun bölgesi sıcak tutulmalıdır.

Fizik Tedavi

Fizik tedavi, boyun ağrılarına çözümdür. Doktorun önerdiği şekilde ve elbette bir uzman tarafından yaptırılmalıdır.

Bunu da seversin  Hamile Miyim? Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Boynu Zorlamamak

Boyun ağrısı devam ediyorken boyunu zorlamak çok yanlıştır. Vücudu serbest bırakmak gerilen boyun kaslarını yumuşatmaya yarar. Hareket ettirmek için zorlama yapılan boyun hareketleri ağrıyı daha da arttırır.
Bunların dışında, klima önünde oturmamak, cereyanda kalmamak gerekir. Aynı zamanda, uzun süre aynı yöne bakmak boyun ağrılarını arttırır. Söz gelimi, uzun süre bilgisayara ya da televizyona bakmak gibi. Hamilelik döneminde yaşanan boyun ağrıları için uzmana danışmadan hiçbir uygulama yapılmamalıdır.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim