Sütyen takmayı bıraktığınızda ne olur?

Annekaz
23 Ekim 2021
Yorum Yok

Sütyensiz olmak kişisel bir seçimdir. İşte uzmanlara göre sütyen takmamanın artıları ve eksileri.

Sütyeninizin oynadığı rolü anlayabilmeniz için göğüsleriniz ve neyden yapıldıkları hakkında biraz bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Memeler glandüler doku ve yağdan oluşur. Göğüs bezinin kendisi, bağ dokusunun bir iç matrisi olan Cooper’ın bağları tarafından desteklenir. Göğüslerinizin şekli büyüklüğü glandüler doku ve yağ oranına bağlıdır.

Sutyensiz olma kararı kişisel bir karardır.  Ancak, sutyen takmamanın hasara yol açabileceği durumlar vardır. . İşte sutyensiz olmak hakkında bilmeniz gerekenler.

Boyun ağrısı yaşayabilirsiniz

Bu aslında meme ölçünüze bağlıdır,  çok büyük göğüsleriniz varsa, sütyen takmamak sırt veya boyun ağrısına neden olabilir.  Meme Küçültme ameliyatı ile bu yükten sonsuza kadar kurtulabilirsiniz ya da memeleriniz çok iyi destekleyen kaliteli bir sütyen ile hayatınızın geri kalanını devam ettirebilirsiniz. İri göğüslü kadınlar için malesef sütyensiz bir hayat çok zor.

Duruşunuz iyileşebilir

Kötü bir sutyen göğüs ağrısına neden olabilir araştırmalara göre kadınların  çoğu da yanlış beden giyiyor. Uygun olmayan bir sutyen kas gerginliğini artırır, bu da duruş ve denge bozukluğuna neden oluyor.

Üzerinize tam oturan bir sütyen giydiğinizde kendinizi daha hafif hissetmeli ve neredeyse sütyen giydiğinizi unutmalısınız.  Sıkıştıran, omuzlara baskı yapan sütyenler dik duruşu engelliyor, ama sütyen takmazsanız duruşunuz düzelebilir.

“Omuz oluklarından” kurtulabilirsiniz

Eğer büyük göğüsleriniz varsa, göğüslerin ağırlığı, sutyen askılarının omuzlara girmesi nedeniyle boyun ve sırt ağrısına yol açabilen kanal – oyuk açılmasına neden olabilir .  Büyük göğüslü kadınların omuzlarında oyuk izi vardır  dönüp yine rahat ve sağlıklı sütyenlere konu geliyor ama bu çok önemli bir konu en azından gece sütyenleri çıkararak omuzları rahatlatabiliriz.

Göğüsleriniz sarkmaya daha yatkın olabilir

Sütyen göğüsleri dik tutar. İyi bir sutyen göğüsleri desteklemeye yardımcı olur.  Sütyensiz hayat göğüslerdeki bağları gevşetir ve sarkmaya ve gevşemeye neden olur. . Yapılan araştırmaya göre , meme sarkmasının yaş, yüksek kilo, hamilelik ve sigara ile ilişkili olduğu ortaya çıkmış . Emzirmenin meme sarkmasına neden olduğu sadece bir efsane. Emzirmek memelerin sarkmasına neden olmuyor.

Bunu da seversin  Sütyen ölçünüzü biliyor musunuz?

Meme kanseri riskiniz azalır

Bu da bir efsane.  Menopoz öncesi kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada , göğüslerinizin ne kadar büyük olduğu, gün içinde ne kadar sutyen taktığınız veya balenli sutyen giymek dahil olmak üzere sutyen takmakla ilgili hiçbir şey  meme kanseri ile alakalı bulunmamış. Yani ister sütyen takın ister takmayın kanserin nedenlerinden birisi kesinlikle sütyen değil.

Antrenmanınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz

2020 tarihli bir çalışmada, çıplak göğüslü egzersiz yapanların,  üst vücutlarını hareket ettirme biçimlerini değiştirdikleri ortaya çıkmış. Rahat bir spor sütyeni, sütyensizlikten çok daha rahat gibi görünüyor..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim