Gribe karşı doğal şurup

Annekaz
10 Ocak 2014
Yorum Yok

Kış ayları gelince ve havaların ayarı bozulunca grip, nezle olmamak mümkün değil. Ne kadar da dikkat etsek mutlaka mikrop bir şekilde bulaşıyor.

Ama bizden ama çocuklardan ama konu komşudan.. Kimse ile görüşmeyip kendimizi kapatacak imkanımız da olmadığı için grip için kendimizi hazırlamak sanırım en iyisi..

Grip olupda yatak yorgan yatıp inleyerek hasta olmaktansa kışın ne yediğimize ne içtiğimize dikkat ederek grip için hazırlanmak en doğru hareket olur. Vücut direncinin ve metabolizmanın yavaşladığı kış aylarında mevsim sebzelerinden, bol bol olan narenciye ürünlerinin taze sıkılmış sularını içmeden bahsediyorum. Yediğimize içtiğimize dikkat ederek, uyku düzenine ve vücudun dinlenmesine de dikkat edersek miktop bulaşsa bile hastalığı çok hafif atlatırsınız..Ama her şeye rağmen dikkat etmediniz ve hastalığı kaptınız.. O zaman da size yine birkaç öneri sıralayabilirim..

Tecrube ile sabittir ki hasta olduğunuzda koştur koştur hastaneye gitmeniz için artık bir sebep kalmamıştır. Hastalık virüsü size bulaşmışsa virüse yardımcı olmak yerine iyi bir dinlenme ve sağlıklı bitki çayları , sıcacık bir çorba ve “ben iyiyim” morali ayakta kalmanıza yardımcı olacaktır.

Eskiden iyi hatırlarım bu hastalıklara yakalandığımızda annem gürül gürül yanan sobanın yanına oturtur, nane limon kaynatıp bir güzel terletirlerdi Sık sık havlu koyarak terin soğuyarak üşütmesini önlerlerdi. Babaannem de oturduğu divanın üzerinden “karnına yağlı kağıt koyun” diye seslenirdi.Tabi o zaman da bu kadar ağır mı geçerdi hastalıklar bilmiyorum ama hatırladıklarım bunlar.

Adına ister kocakarı ilaçları diyelim ister ebem otu diyelim hekimliğin popüler olmadığı dönemlerde insanlar her türlü dertlerinin devasını doğada aramışlar nitekim bulmuşlarda. Hemen her hastalığa neyin iyi geldiğini, ne kadarının iyi edeceğini bir güzel öğrenmişler ve öğretegelmişler. Bugün bir aktara gittiğinizde azıcık derdinizden bahsedin size nelerin iyi geleceğini şıp diye söyler.

İnsanların bünyelerine göre pekçok bitkisel ürün gripal enfeksiyonlar için iyi gelmekte. Ama  grip olduğunuzda iyi bir terleyip vücuttaki toksinleri atmak istiyorsanız yine bu iş için iyi bir bitki ilacı seçebilirsiniz..

Mürver İyi Bir Terletici ve İdrar Söktürücüdür

Mürver bilenler var mı ya da bilmeyen var mı diye sorsam acaba hangisi doğru olur. Ama fotoğrafını görenler, köyde yaşayanlar ya da bağları bahçeleri bol olan yerlere çok gidenler görünce hemen tanıyacaklardır. Türkiye’nin hemen her yerinde arsızca büyüyen, hatta bakım gerektirmeyen bir bitki. Bizim bahçelerde aynı anda 15-20 kök birden çıkarak kalabalık bir aile gibi birlikte büyürler. Gölgesi ise serindir. İşte bu ağacın çiçekleri ve meyveleri grip için de birebir. Aktarlarda bulduğunuz mürver ne kadar etkilidir bilemiyorum ama tarifine uygun bir şekilde kaynatıldığında ve içildiğinde idrar söktürücü ve terletici özelliği bulunmakta. Geçmiş yıllarda özellikle avrupa ülkelerinde şurup, reçel yapıldığını ve içecek olarak değişik bir aromasının olduğunu da okumuştum.

Bunu da seversin  Adet Söktürücü Bitkiler ve Hareketler Hakkında Her Şey

Gripal enfeksiyonlardan kurtulamayanlar için naçizane önerim budur. Terleyerek vücuttan toksinleri atmak hastalıktan çabuk kurtulmanızda işe yarar diye düşünüyorum..

İşte size mürverli şurup tarifi;

Bir ölçü taze veya  kurutulmuş mürver,

3 ölçü su,

bir ölçü  bitkisel gliserin,

bir kaşık toz ya da çubuk tarçın, istenilirse bir kaç adet karanfil..

Yapılışı;
Bütün malzemeleri bir tencereye koyarak kısık ateşte 45-50 dakika kadar kaynatın. Biraz soğuyunca tülbent ile süzerek posasını ayırın.Kalan suyunu cam bir kapta muhafaza ederek iki ay kadar saklayabilirsiniz.Yetişkinler için günde dört- beş kez bir yemek kaşığı 12 yaşından küçük çocuklar için bir tatlı kaşığı olacak şekilde tüketebilirsiniz.Bu şurup çok eski bir tarif.. Mürver ile çok farklı şekilde şuruplar hazırlanabiliyor.Hipokrattan bu yana mürver grip ve soğuk algınlığında yara iyileştirmede kullanılan bir bitki.

Geçmiş olsun

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.