Hamsiniz lezzetsiz olduysa hamsi değildir

Annekaz
13 Aralık 2009
4 Yorum
Başlıkdaki laf atasözü olacak kadar derindir buna emin olabilirsiniz :) Haftalık balık zevkimiz eşimin pazardan aldığı “hamsi” ile ağlara takıldı. Kendisine az hamsi bol  çaçayı hamsi diye satmışlar. Ayıklarken bu balıklar hamsi değil diye ısrar etsem de bana inanmadı :D Yerkende balıklar güzel olmamış kek unu ile yapmadın mı diye şikayetlerini sıraladı. Çaça hamsiye çok benzeyen bir balıktır ( fotoğraf  2) çok iyi bilmeyenler farkı anlayamazlar. Çaça daha pullu alt tarafı yassı ve daha sert bir balıktır rengi büyüklüğü kafa yapısı hamsiyle neredeyse aynıdır. Tadı ise daha acımsıdır…. ve kokusu berbattır. Ticari olarak değeri olmadığı için özellikle avlanmaz ancak yem olarak avlanıldığını biliyoruz. Her neyse önümüzdeki hafta pazarda güzelim cancazım hamsi yerine yemlik balık satan satıcıyı bulup kafasına çaçaları geçirmeyi düşünüyorum. Pazardaki zabıtaların koluna yapışıp hamsi yerine yemlik balık satıyor şu zevat diye proveke de edebilirim.
Ben bu satıcıları anlamıyorum. Her şeyde bir hile hurda yöntemi arayıp buluyorlar. İyisini satalım müşteriler devamlı gelsin anlayışı onu da geçtim vijdanı yok. Geçen sene uyanıklık eden üreticiler karpuza kabak aşılamışırdı karpuzlar kocaman kocaman güzel görünümlü iken tatları berbattı. İhraç edilen ülkeler Türkiye’nin karpuzları tatsız deyip bir daha almamışlardı. İki senedir karpuz ihracı sırf bu yüzden sekteye uğradı olan Türkiye’nin namına ticaretine helal getirmekten başka bir şey değil. Ekonomik krizle beraber bu tür olaylar sık sık yaşanabiliyor aldığınıza  yediğinize dikkat edin.. Hele hele nasıl pişirirseniz pişirin lezzetli olan hamsi berbat olmuşsa o kesinlikle hamsi değildir bunu bilin…
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (4)
 1. laleninbahcesi.blogspot.com dedi ki:

  Dün aynı şey bizde oldu. Babam köğeğin önüne atsan yeemz bunu dedi. Ççaları ayırdım içinden attım. Maliyeti düşürmek için yapıyorlar ama ağzımızın tadınıda kaçırdılar.

 2. GeCe dedi ki:

  hiç denk gelmedi ama bilmiyordum sağol canım

 3. Ballı Cimcime dedi ki:

  Böyle ticari kaygılar yüzünden insanlara oyun oynamaları çok sinir bozucu gerçekten canım. Helalmi sanıyorlar aldıkları parayı anlamıyorum:(( Bugün bizde balık alırken uyarmışlardı, her yerden almayın sakın diye..

 4. Ballı Cimcime dedi ki:

  Böyle ticari kaygılar yüzünden insanlara oyun oynamaları çok sinir bozucu gerçekten canım. Helalmi sanıyorlar aldıkları parayı anlamıyorum:(( Bugün bizde balık alırken uyarmışlardı, her yerden almayın sakın diye..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim