Herkez mi Herkes mi?

Annekaz
3 Haziran 2010
15 Yorum
Akıllıya 40 kere deli dersen deli olurmuş misali internette o kadar çok herkese herkez deniyor ki bu zavallı herkes korkarım bir gün herkez olacak. Gördüğünüz resim bir alışveriş sitesinin sayfa girişi. Yanlışlar yapılabilir ben de yapıyorum dil bilgisi başka bir şey nereye virgül konacak nerede nokta olacak o başka Türkçe kelimeleri üstüne basa basa yanlış yazmak başka..Herkez değil lütfen Herkes, Beyendim değil beğendim , eylence değil eğlence, hatta deyil değil değil :)
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (15)
 1. Jaensue dedi ki:

  Kesinlikle ayni hatalar beni de deli ediyor ozellikle "beyendime" tahammul edemiyorum neden bilmiyorum:)

 2. ruşen dedi ki:

  Bir delinin kuyuya attığı taş misaii, önceden bir iki kişi "herkez" yazarken şimdi çoğunluk böyle yazmaya başladı. bir tıkın ucunda bir yığın yazım klavuzu ve sözlük var… emin olunulmayan sözcükler için bi zahmet sözlüğe bakılıp yazılar öyle yazılsa, bu yanlışlar zinciri anında kopuverecek ya… bunu yapacak sorumluluk sahibi insanı bulmak zor. Yine bunlar bilgisizlikten kaynaklanan yanlışlar, bir de dilbilgisini bozarak "yapıcam, edicem; yapiom, ediom" gibi uyduruk bir Türkçe ile yazı yazanlar var ki, bu blogları hiç ama hiç okumuyorum. Çünkü dil dediğimiz şey de tüm canlılar gibi yaşayan bir organizmadır. O da doğar, büyür, gelişir ya da gelişemez ölür. Bu bozuk yazımları yapanlar -farkındalar ya da değiller- ne yazık ki birer dil katilleridir. Dilin orijinini bozarak olağan gelişimini sekteye uğratmakta ve onu ölüme doğru sürüklemektedirler.

 3. neduk dedi ki:

  Yanlış yazan, ne yazdığının farkında olsa yazmaz zaten. Direkt yüzlerine de söylenmiyor. Siz en iyisi iki günde bir bu yazıyı yayınlayın:)))
  Alışveriş sitesini benzetmediniz mi?
  Êşine ''ailem'' diyen erkekler de beni hasta ediyor.

 4. biyasimadahagirdim dedi ki:

  sen çok yaşa annekaz:))) ben de çok sinir oluyorum.
  kimse kusura bakmasın, takip ettiğim bloglarda görünce resmen blogtan soğuyorum :D

 5. mihrace dedi ki:

  eşine aylem diyenleri kadar hasta etmiyordur emin ol:p

 6. Zeynep Demirel dedi ki:

  Yapılıyor böyle yanlışlar. ve ya değil, veya… ya da ile karıştırılabiliyor bazen. Dikkat etmek gerek…

 7. Cookiepoint dedi ki:

  Benimde en sinir olduğum şeyy,herkese herkez denmesi bende her seferinde face de Herkez değil Herkes diye düzeltme yapıyorum. Birde iddiaya giriyorlar herkez yazılır diye:)

 8. Anonymous dedi ki:

  Herkes diye yazlıyor tamam da ek gelirse o "s" "z" oluyormu acaba?
  Mesela "herkese mi herkeze mi"deniyor.

 9. Anne Kaz dedi ki:

  yok olmuyor " herkese " "herkesi" s düşmez yumuşamaz burada :)

 10. fidanaykac dedi ki:

  arvadım…kirbit…devlet tahlili…

 11. serdar erdem dedi ki:

  herkez-herkes, deyil-değil, eylence-eğlence. Bunları yanlış yazan mı, yoksa bunları yanlış öğretenmi? Acaba, dilbilgisi ve edebiyat öğretmenleri haricinde kaç öğretmenimiz bunları doğru yazabilir?

 12. kahraman oyunlar dedi ki:

  Dil bilgisi çok önemli. Öncelikle ilk öğrenme zamanı herşeyden önemli. Eğer bir kişiye yanlışlar öğretiliyorsa sonradan o kişinin doğruyu bulması hiç bilmeyen kişiye göre daha zor olacaktır. İnsanların alışkanlıklarını değiştiremezsin.

 13. Aygün dedi ki:

  Herkes-Herkez, Eğlece-Eylence, Beğen, Beyen, ister beğen ister beğenme. Bence beyenme (ğ). Neden Doğrusunda yumuşak g (Ğ) vardı. Fakat yazmadım, ve de konuşurken kullanmıyorum. Neden derseniz. Yumuşak g’yi bazı yerlerde kullanması zor oluyor. Söylemesi zorlaşıyor. Herkes’in sonunda ki (s) de aynı şekilde. Kolayı ve telaffuzu nasıl güzelse öyle olmalı. Dilin özünü koruyalım derken dilimiz fransızcaya dönmesin. Gerçekten telaffuzu iğrenç bir dil. Üç beş harf dilimizin güzelliğini bozmaz. Dil bilgisi çok önemli. Özelliklede şu telaffuzu güzel olmayan kelimelerin değişmesi daha da önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim