Hurmanın faydaları nelerdir? Hurmanın İnanılmaz 5 Faydası

Annekaz
18 Kasım 2021
Yorum Yok

Hurma, dünyadaki çoğu tropikal bölgede yetişen hurma ağacının meyvesidir. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen bu meyve kutu veya yaş olarak tüketilebilir. Bu makalede hurmanın faydaları hakkında yararlı ipuçları bulabilirsiniz.

Kansere Karşı Korumada Yardımcı Olur

Hiçbir gıda tek başına kanser riskini azaltamaz. Vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar bu açıdan oldukça faydalıdır.

Hurma bol miktarda karbonhidrat, lif, vitamin, antioksidan ve mineral içeren bir meyvedir. Hurma, aynı zamanda antioksidan ve kanser önleyici özelliklere sahip mucizevi bir meyvedir.

Hurma, bağırsaklarınızı zararlı bakterilerden arındırarak sindirim sisteminizin sağlığını koruyan bir meyvedir. Dolayısıyla, hurma kolon kanseri riskini azaltma özelliğine sahiptir.

Yaş hurmanın faydaları da oldukça dikkat çekicidir. Özellikle organik ve yaş hurma bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Bu sayede bağırsak kanseri hücrelerinin gelişmesini engeller.

Hurma, serbest radikalleri engelleyerek moleküler bozulmayı ve kanseri önlemeye yardımcı olur. Yani, hurma, kanser ve diğer bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için etkili bir yöntemdir.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kuru meyve ve kuruyemişler, kilo vermeye yardımcı olurlar ve uzun süre tok kalmanızı sağlarlar. Hem kuru hem de yaş hurma, vücudun bağışıklığını koruma açısından en önemli besinlerden biri olan C vitamini yönünden zengindir. C vitamini ve antioksidanlar ise başta  solunum problemleri olmak üzere birçok hastalığın önlenmesine katkı sağlar.

Hurma ayrıca A1, B1, B2, B3 ve B5 vitamini gibi diğer vitaminler açısından da zengindir. Tüm bu besinler ve antioksidanlar vücudunuzun sağlıklı kalmasına ve bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olur.

Sinir Sistemini Korur

Hurma, nöronların işlevini ve yapısını korumaya yardımcı olarak sinir sisteminizin güçlenmesini destekler. Hurmanın kan şekerini dengeleme özelliği nöron dejenerasyonunu da önler.

Ayrıca, hurma yüksek miktarda potasyum içerir. Bu mineral vücudunuzdaki sıvı dengesini korumak için gereklidir. Aynı zamanda beyindeki sinir iletimlerine de yardımcı olur. Bu durum, beyninizdeki mesaj veya sinyallerin  daha hızlı hareket ettiği anlamına gelir. Hurma ise, bu besini elde etmenin sağlıklı bir yoludur.

Hurma güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip çeşitli karotenoidler ve fitokimyasallar içerir. Bunlar, beyin hasarını ve oksidatif stresi önlemeye yardımcı olurlar.

Bunu da seversin  Tuz ile baş ağrısı tedavisi

Hurma, beyinde günlük hasar oluşmasını önlemeye da yardımcı olur. Bu hasarlar hafıza kaybına ve bilişsel bozukluğuna yol açabilir. Demans ve diğer akıl hastalıkları riskinizi de artırırlar.

 

Şeker Seviyesini Dengeler

Hurmanın faydaları arasında vücuttaki şeker seviyesini dengelemesi de yer alır. Şeker hastaları glisemik indeksi düşük besinler tüketmelidir. Glisemik indeks, kan şekeri seviyeleriniz üzerinde karbonhidratların etkisini ölçmek amacıyla kullanılan 0-100 arasındaki bir ölçektir. Hurmanın glisemik indeks değeri oldukça düşük olduğu için şeker hastalarının  hurma tüketmesinde genel olarak bir sakınca yoktur.

Kemiklere Faydalıdır

Hurma, kemik sağlığınızı korumak ve kemikleriniz ile ilgili bozuklukları önlemeye yardımcı olan bakır, selenyum ve magnezyum açısından zengindir. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını düzenlemeye yardımcı olan ve kemiklerinizi metabolize etmeye yardımcı olan K vitamini açısından da zengindir.

 

Diğer yandan, osteoporozdan muzdarip insanların kemik kırıklarından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Hurma kemiklerinizin güçlenmesini sağlayarak genel sağlığınızın iyileşmesine de yardımcı olur.

Hurma daha çok kuru halde satılır. Ancak kuru hurmaların kalori miktarı taze olanlardan daha yüksek olduğu için, bunları ölçülü bir şekilde tüketmeniz gerekir.

Kuru ve yaş hurmanın faydaları göz önünde bulundurulduğunda mutlaka tüketilmesi gereken bir gıda olduğu açıkça görülebilir. Çeşitli besin maddeleri, lifler ve antioksidanlar bakımından zengin hurmayı farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Hurmayı atıştırmalık olarak ya da tatlandırıcı olarak tüketebilmeniz mümkündür. Siz de bu mucizevi besinin faydalarından faydalanmak isterseniz Meraklilar.com üzerinden hemen sipariş verebilirsiniz.

Etiketler: , ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim