Matcha mı Yeşil çay mı hangisi daha faydalı?

Annekaz
26 Ağustos 2021
Yorum Yok

Yakın zamanda TikTok veya Instagram’da gezindiyseniz, muhtemelen yeşil  Dalgona latte görmüşsünüzdür.  Bu canlı yeşil renk  sentetik gıda boyasından değil, matcha adı verilen bir tür yeşil çaydan gelir.

Matcha veya yeşil çay, 800 yıl önce Çin’den Japonya’ya sindirim rahatsızlığı, konsantrasyonu artırma, sinir sistemlerini sakinleştirme ve daha pek çok şey için bir ilaç biçimi olarak  geldi.  Yüzyıllardır var olmasına ve Türkiye’de  yıllardır kullanılmasına rağmen, Matcha’nın popülaritesi şu anda yeni yeni tüm dünyada artıyor.

Matcha nedir?

Bütün yeşil çay yaprakları olarak bilinen canlı renkli yeşil toz haline satılan Matcha çay yapraklarının tozudur.  Bildiğimiz yeşil çay yaprakları ile karıştırmayın, yaprakları sıcak suda demleyip birkaç dakika sonra atmazsınız yeşil çayda olan bu. Matchayı sıcak suyla çırparak ve çay olarak yudumlayarak tüketirsiniz. Kendine özgü bir tadı var: taze ve tatlı, ayrıca meşhur umami tadını matcha da bulabilirsiniz.

Vitamin dolu Matcha

Matcha, bağışıklık sistemini, dolaşım sistemini ve bilişsel işlevi destekleyen flavonoidler ve polifenoller gibi yüksek miktarda antioksidan içerir. Çay yapraklarında bol miktarda bulunan polifenolik bileşiklere kateşinler denir. Kateşinler antioksidanlar olarak çalışırken, potansiyel antikanser ve anti-inflamatuar faydalar ve çok daha fazlasını sunarlar. Matcha ayrıca rutin, kersetin, kafein ve klorofil dahil olmak üzere sağlığı geliştirici diğer biyoaktif bileşikler sağlar. Her 1 gramlık matcha tozu porsiyonunda biraz A, C ve K vitaminleri ile demir ve lif elde edersiniz. Kısacası, matcha besleyici, düşük kalorili bir içecektir.

Beyin sağlığını destekleyebilir

Yeşil çaydaki kateşinler de dahil olmak üzere çeşitli aktif maddeler, zihinsel berraklığın iyileştirilmesinde rol oynayabilir. 2020 araştırması Nutrients’te yayınlandı. Kateşinlerin ötesinde, matcha’da bulunan ve yararlı olan bir amino asit var.  L-theanine, vücuttaki stresi azaltırken konsantrasyonu arttırmaktan sorumlu olan bir amino asittir Bu nedenle, matcha içmek, kahve içmekten çok daha faydalıdır. Ve 2019’da yayınlanan bir incelemede yeşil çay alımının bilişsel bozulma (hafif olsa bile), Alzheimer hastalığı ve bunama riskini azaltabileceği yazılmış.

Bağışıklığı artırabilir

Matcha, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Matcha’da bulunan antioksidanlar,  antiviral özelliklere kadar bağışıklık destekleyici faydaları vardır.   Phytotherapy Research’te yayınlanan 2019 araştırması da dahil olmak üzere birçok çalışma, yeşil çay yapraklarında bulunan L-theanine’nin iyi bağışıklık fonksiyonunu destekleyebileceğini gösteriyor .

Kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir

Günde bir bardak matcha içmenin kanseri uzak tutabileceğini söyleyemeyiz, ancak yine de umut verici haberler var. Gans, “Özellikle, antioksidan özellikleri nedeniyle (matcha) belirli kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir” diyor.  Biyotıp ve Farmakoterapide 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre , yeşil çayın genel olarak anti-anjiyogenez etkisi vardır , yani kanser büyümesini durdurabilir . Meme kanserini önlemeye yardımcı olabilir mi? Aging dergisinde 2018 yılında yapılan bir laboratuvar analizi , matcha yeşil çayın kanser hücrelerindeki değişiklikleri yönetebildiği ve potansiyel olarak meme kanserinin yayılmasını önleyebildiği için bir miktar antikanser potansiyeline sahip olabileceğini buluyor .

Bunu da seversin  En sağlıklı diyet listeleri

Kilo yönetimine yardımcı olabilir

Kilo vermek için sihirli bir formül olmasa da , matcha içmek kesinlikle sağlıklı bir kilo hedefinin parçası olabilir. Virginia merkezli Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Allen, Matchanın metabolizma hızını  artırabileceği ve yağ yakımını hızlandırabileceği, kilo yönetimi veya kilo kaybı için faydalı olabileceğini açıkladı.

Kan şekerini yönetmeye yardımcı olabilir

Yeşil çay alımı, tip 2 diyabet geliştirme riskinin azalmasıyla bağlantılıdır. Ayrıca kan şekerini ve A1C seviyelerini, son iki ila üç aydaki ortalama kan şekeri seviyenizi düşürebilir. Diyabet ve çay üzerine yapılan araştırmaların bir incelemesi, çayın diyabet dostu bir diyetin parçası olabileceğini düşündürmektedir.

Kemik sağlığı

Yaşlanma kemiklerinizi olumsuz etkileyebilir. Neyse ki, yeşil çay antioksidanları, kemik kırılması ve kemik kaybı riskine karşı potansiyel koruma sağlayabilir. 2020’de yapılan bir araştırma, bu osteoproteksiyonun matcha’da bol miktarda bulunan kateşinler sayesinde olduğunu buldu. Güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı bu polifenoller, osteoporoz ile ilişkili kemik hücresi üretimindeki dengesizliğin olumsuz etkileriyle mücadele edebilir.

Cilt sağlığı

Muhtemelen bunu zaten biliyorsunuzdur, ancak yaşlanma cildinizi olumsuz yönde etkiler. Buna güneş hasarına bağlı fotoyaşlanma da dahildir. Nutrients dergisinde yayınlanan 2019 tarihli bir incelemenin bulguları, yeşil çayın antifotoyaşlanma ile ilişkili olduğunu öne sürüyor . Bu, yeşil çay içmenin cildinizi ultraviyole ışığın zararlı ve yaşlanmayı hızlandıran etkilerinden korumaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bunun için teşekkür etmek için zengin polifenol içeriğine sahipsiniz. Güneş kremlerini de ihmal etmeyin

uzun ömür

Düzenli olarak matcha içen insanlar daha uzun yaşayabilir mi? Muhtemelen. Çok heyecanlanmadan önce şunu bilin: yeşil çayın daha uzun yaşamla bağlantısı sadece meyve sineklerinde denendi.  2015 yılında yapılan bir çalışmada , sineklere zengin yeşil çay özü verildi ve evet, daha uzun yaşadılar.

Ne kadar matcha tüketmelisiniz?

Matcha’nın potansiyel sağlık yararları hakkındaki tüm heyecan verici araştırmalara dayanarak, kafeinden uzak durmanız gerekmiyorsa düzenli olarak tüketmek harika bir fikir gibi görünüyor. Herhangi bir olası yan etkiyi riske atmadan sağlık yararlarına ulaşmak için günde bir fincan tavsiye yeterli.  Peki miktar ne olmalı?  Bardak başına en fazla 1 çay kaşığı matcha. Fincan başına yaklaşık 70 miligram kafein var  ona göre kafeini hesap ederek az ya da  çok içebilirsiniz. Fazla kafeinin kalp atış hızınızı artırabileceğini ve sizi gergin hissettirebileceğini biliyorsunuz. 5 fincandan fazlası güvenli kabul edilmiyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim