İşte C vitamini takviyesi almanın bilimsel olarak kanıtlanmış 7 faydası

Annekaz
29 Mayıs 2020
Yorum Yok

C vitamini önemli bir vitamindir ve vücudunuz onu üretemez.  Dolaylı olarak pek çok faydalı etkisi vardır. C vitamini suda çözünür ve portakal, çilek, kivi, biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzede bulunur. C vitamini için önerilen günlük alım miktarı yaklaşık olarak kadınlar için 75 mg ve erkekler için 90 mg’dır. C vitamininizin gıdalardan alınması genellikle tavsiye edilirken, birçok insan ihtiyaçlarını karşılamak için takviyelere başvurur.

İşte C vitamini takviyesi almanın bilimsel olarak kanıtlanmış 7 faydası.

1. Kronik hastalık riskinizi azaltabilir

C vitamini, vücudunuzun doğal savunmasını güçlendirebilen güçlü bir antioksidandır.  Antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendiren moleküllerdir.  Bunu, hücreleri serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı moleküllerden koruyarak yaparlar.

Serbest radikaller biriktiğinde, birçok kronik hastalığa davet çıkarabilir. Bilimsel çalışmalar, daha fazla C vitamini (  tüketmenin kan antioksidan seviyenizi% 30’a kadar artırabileceğini gösteriyor.  Bu da, vücudun doğal savunmalarının iltihapla savaşmasına yardımcı olur.  C vitamini, kan antioksidan seviyenizi artırabilecek güçlü bir antioksidandır.  Bu, kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.


2. Yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olabilir


Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık üçte biri yüksek tansiyona sahiptir. Yüksek tansiyon, sizi dünyanın önde gelen ölüm nedeni olan kalp hastalığı riskine sokar. Çalışmalar, C vitamininin yüksek tansiyonu olan ve olmayanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bu sonuçlar umut verici olsa da, kan basıncı üzerindeki etkilerin uzun vadede olup olmadığı net değildir.  Dahası, yüksek tansiyonu olan insanlar tedavi için sadece C vitaminine güvenmemelidir.

  3. Kalp hastalığı riskinizi azaltabilir


  Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir  Yüksek tansiyon, yüksek trigliserit veya LDL (kötü) kolesterol seviyeleri ve düşük HDL (iyi) kolesterol seviyeleri gibi birçok faktör kalp hastalığı riskini artırır.
C vitamini   , kalp hastalığı riskini azaltabilecek bu risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Yaklaşık 300 bin kişinin katıldığı bir çalışmada, 10 yıl sonra günde en az 700 mg C vitamini alan kişilerin, C vitamini takviyesi almayanlara göre% 25 daha düşük kalp hastalığı riski bulunduğunu ortaya çıkmış.


Bir başka çalışmada günde en az 500 mg C vitamini almanın, kan kolesterolü ve trigliserit seviyeleri gibi kalp hastalığı için risk faktörleri üzerindeki etkilerini inceledi.
  Analiz, C vitamini takviyesi almanın LDL (kötü) kolesterolü ve kan trigliseritlerini azalttığını buldu.

4. Kan ürik asit düzeylerini düşürebilir ve gut ataklarını önlemeye yardımcı olabilir


Gut, Amerikan yetişkinlerinin yaklaşık% 4’ünü etkileyen bir artrit türüdür.  İnanılmaz derecede acı vericidir ve eklemlerin, özellikle de büyük ayak parmaklarının iltihaplanmasını içerir.   C vitamini açısından zengin gıdalar ve takviyeler, kan ürik asit seviyelerinin azalması ve gut riskinin azalması ile bağlantılıdır.


5. Demir eksikliğini önlemeye yardımcı olur


Demir, vücutta çeşitli işlevlere sahip önemli bir besindir.  Kırmızı kan hücreleri yapmak ve vücuda oksijen taşımak için gereklidir. C vitamini takviyeleri  , demirin diyetten emilimini artırmaya yardımcı olabilir.  C vitamini, bitki bazlı demir kaynakları gibi zayıf emilen demiri, emilmesi daha kolay bir forma dönüştürmeye yardımcı olur.  Bu, etin önemli bir demir kaynağı olduğu için özellikle etsiz diyet yapan kişiler için daha da yararlıdır.  Sonuç olarak, C vitamini demir eksikliğine eğilimli insanlar arasında anemi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.  Düşük demir seviyeleriniz varsa, daha fazla C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek veya C vitamini takviyesi almak kan demir seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bunu da seversin  Sahte şömine nasıl yapılır?

6.Bağışıklığı artırır

 İnsanların C vitamini takviyeleri almasının ana nedenlerinden biri, C vitamini bağışıklık sisteminin birçok yerinde yer aldığından bağışıklıklarını arttırmaktır.

İlk olarak, C vitamini, vücudu enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olan lenfositler ve fagositler olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.

İkincisi, C vitamini, bu beyaz kan hücrelerinin daha etkili çalışmasına yardımcı olurken, serbest radikaller gibi potansiyel olarak zararlı moleküllerin zarar görmesini engeller.

Üçüncüsü, C vitamini cildin savunma sisteminin önemli bir parçasıdır.  Aktif olarak cilde taşınır ve burada bir antioksidan görevi görebilir ve cildin bariyerlerini güçlendirmeye yardımcı olabilir . Çalışmalar ayrıca C vitamini almanın yara iyileşme süresini kısaltabileceğini göstermiştir.

7.Yaşlandıkça hafızanızı ve düşünmenizi korur


Demans, zayıf düşünme ve hafıza belirtilerini tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir.
Dünya çapında 35 milyondan fazla insanı etkiler ve genellikle yaşlı yetişkinler arasında görülür.   ).
C vitamini güçlü bir antioksidandır.  Bu vitaminin düşük seviyeleri, düşünme ve hatırlama yeteneğinin zayıf olmasıyla bağlantılıdır   ).

 Düşük C vitamini seviyeleri, demans gibi hafıza ve düşünme bozuklukları riskinde artışa neden olurken, gıdalardan ve takviyelerden yüksek miktarda C vitamini alımının koruyucu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.Eğer günlük beslenmenizden yeterince C vitamini alamıyorsanız genel olarak, C vitamini takviyeleri  C vitamini alımınızı artırmanın en basit bir yoludur.

Aşağıdaki ürünler, son zamanlarda en çok talep gören takviye edici ürünler arasında yer almaktadır: 

Kaynak: 

Solgar Ester C Plus 1000 60 Tablet

https://www.welldermo.com/tr-tr/urun/solgar/vitamin/vitamin-mineral/solgar-ester-c-plus-1000-60-tablet/

Velavit V-Effer C 1000 mg Takviye Edici Gıda 20 Tablet

https://www.welldermo.com/tr-tr/urun/velavit/vitamin/cocuklara-ozel/velavit-v-effer-c-1000-mg-takviye-edici-gida-20-tablet/

Sambucol Plus 15 Efervesan Tablet

https://www.welldermo.com/tr-tr/urun/sambucol/vitamin/cocuklara-ozel/sambucol-plus-15-efervesan-tablet/

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim