Kış Mevsiminde Bağışıklığı Destekleyecek Vitaminler

Annekaz
27 Ekim 2022
Yorum Yok

Özelliğe kış mevsiminde yaşanan soğuklar, sürekli kapalı hava sebebiyle meydana gelen depresif, yorgun ve uykulu ruh hali doğrudan bağışıklık sistemini etkiler. Kış boyunca sürekli bir dalgalanma ile karşı karşıya kalan bağışıklık sistemi ise vücudunuzun hastalıklarla açık bir hale gelmesine sebep olur. Peki hastalık riskinden uzak bir kış geçirmek için hangi vitaminler önem arz eder? Bağışıklığı destekleyecek vitaminler hangileridir?

Bağışıklığa Genel Bir Bakış

Bağışıklık sistemi, vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Vücudumuzu hastalıklardan koruyan, daha zinde ve sağlıklı bir yapıya kavuşmamızı sağlayan da yine bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolu ise dengeli ve sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve uyku düzenine dikkat etmektir. Sağlıklı beslenmek için ise özellikle kış aylarında alınması gereken belirli vitaminlere özen göstermek gereklidir. Peki bu vitaminler hangileridir? Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler, aşağıda verildiği gibidir.

B2 Vitamini

Yapılan bilimsel araştırmalara göre B2 vitamininin vücut direncini artırma ve bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele etmek etkisi mevcuttur. Bu vitaminin yaygın olarak bulunduğu besinler ise peynir, badem, mantar, susam gibi besinlerdir. Ayrıca sığır ve kuzu etinde de yoğun miktarda B2 vitamini mevcuttur.

A Vitamini

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve özellikle bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinin artması, A vitamini eksikliğinin doğal sonucudur. Viral enfeksiyonlarla mücadele etmenin yolu ise ıspanak, kara lahana, havuç, yumurta, balık, keçi ve inek sütü gibi A vitamini açısından zengin olan besinleri tüketmektir.

E Vitamini

Vücudumuzda bağışıklık sistemimizi zayıflatan ve bizleri hastalıklara açık hale getiren birtakım unsurlar da mevcuttur. Serbest radikaller bunun en temel örnekleridir. Serbest radikallerle mücadele etmenin yolu ise susam, badem, ceviz, fındık gibi E vitamini içeren besinler tüketmektir.

C Vitamini

Bağışıklık sistemini güçlendiren, antiviral ve antibakteriyel etkisi bulunan C vitamini, kış aylarında mutlaka alınması gereken bir diğer vitamindir. Birçok kişi tarafından grip ve salgın hastalıklarla mücadele etmenin yolu yoğun miktarda C vitamini içeren yeşil biber, turunçgil, kiraz, kavun gibi besinlerdir.

Bunu da seversin  60 yıllık evliliğin sırrı bayat kek!

B12 Vitamini

Bir diğer adı folik asit olan B12 vitamini, savaşçı hücreleri destekleyen bir yapıya sahiptir. Vücutta bu vitaminin eksikliğinin meydana gelmesi ise vücudun savaşçı etkisini kıracaktır. Bu durumun etkilerini ortadan kaldırmanın yolu, kırmızı et, balık, tavuk, yumurta ve süt ürünleri gibi besinleri tüketmektir.

Yukarıda da değinilmiş olunduğu üzere yılın her döneminde olduğu gibi kış aylarında da spor yapmak, dengeli beslenmek ve düzenli uyumaya dikkat etmek gereklidir. Vitamin takviyesi kullanmanın ya da vitamin içeren besinleri tüketmenin faydası elbette vardır. Ancak beslenme alışkanlığını spor ve egzersiz gibi sağlık açısından vazgeçilmez detaylarla desteklemek de oldukça önemlidir. Özetle, “sağlıklı bir yaşam” serüvenine bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmak oldukça önemlidir.

Daha fazla bilgi için; https://www.farmakozmetika.com.tr

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.