Hangi B Vitamini ne için kullanılır?

Annekaz
1 Ekim 2022
Yorum Yok

B vitaminleri suda çözünen temel besinlerdir, bu nedenle her gün yenilenmeleri gerekir.

Sekiz B vitamini vardır: B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B5 (pantotenik asit), B6 ​​(piridoksin), B7 (biyotin), B9 (folat [folik asit]) ve B12 (kobalamin).

B vitaminlerinin her birinin vücudunuzda ve sağlığınız için farklı işlevleri vardır. Sinir hücrelerini düzgün çalışmasına yardımcı olurlar. Yiyeceklerden gelen enerjiyi kullanmanıza yardımcı olurlar. Bazıları diğer vitaminleri emmenize yardımcı olur. Kırmızı kan hücreleri yapıp, oksijeni kan dolaşımınız boyunca organlarınıza taşırlar.

Her gün B vitamini aldığımızda neler olur?

B9  Folik asit ve Hamilelik

Sağlıklı bir hamilelik için B9 [folat] çok önemlidir.  Doğurganlık çağındaki tüm kadınların günde 400 mikrogram folik asit almasını tavsiye ediliyor. Hamilelik sırasında günlük 600 ila 1.000 mikrogram folik aside ihtiyacımız vardır. Folat, bir bebeğin beyninin ve omuriliğinin sağlıklı gelişimi için gereklidir. Bu vitaminden hamilelikten önce ve hamilelik sırasında yeterince almak, belirli doğum anormalliklerini önlemeye yardımcı olur.

B1 Tiamin ve enerji

Tiamin, vücut için besinlerden gelen enerjiyi dönüştürmede etkilidir. Diğer B-kompleks vitaminleri gibi, tiamin de  ‘anti-stres’ vitamini olarak adlandırılır, çünkü bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve vücudun stresli koşullara dayanma yeteneğini geliştirebilir.

Keşfedilen ilk B vitamini olduğu için B1 olarak adlandırılmıştır. Tiamin hem bitkilerde hem de hayvanlarda bulunur ve belirli metabolik reaksiyonlarda çok önemli bir rol oynar. Vücudunuzun her hücresinde bulunan adenozin trifosfat oluşturmak için vücudunuzun buna ihtiyacı vardır.

B12 kobalamin ve Kan Hücreleri

B12 sinir ve beyin fonksiyonu ve daha fazlası için önemlidir.  Kobalamin, hayvansal gıdalarda doğal olarak bulunur. Gıdalara veya takviyelere de eklenebilir. B12 vitamini kırmızı kan hücreleri ve DNA oluşturmak için gereklidir. Aynı zamanda beyin ve beyin fonksiyonlarında ve gelişiminde önemli bir oyuncudur.

Bunu da seversin  Macera Adası Ankamall'da açıldı

B7 Biotin ve Metabolizma

B7 [Biotin] sağlıklı bir metabolizma için önemlidir. Kaliforniya, Santa Monica’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Kadın Sağlığı Uzmanı Dr. Sherry Ross , Birçok sistem, cilt, sinirler, sindirim sistemi, metabolizma ve hücreler dahil olmak üzere biyotinden yararlanır” diyor. Biyotin vücudumuzda enerji olarak kullanılan yağ asitleri ve glikozun oluşumu için gereklidir.

B5 ve Enerji

B5 [Pantotenik asit], yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur. Pantotenik asit, radyasyon tedavisinden kaynaklanan cilt reaksiyonlarının tedavisinde ve önlenmesinde kullanılır.

Pantotenik asidin önerilen ancak bilimsel olarak kanıtlanmayan diğer sağlık yararları, artrit, atletik performans, cilt sorunları, alkolizm, alerjiler, saç dökülmesi, astım, kalp problemleri, karpal tünel sendromu, akciğer rahatsızlıkları, sinir hasarı, kolit, göz enfeksiyonları, kasılmalar, böbrek rahatsızlıkları, kepek, depresyon, diyabetik problemler, bağışıklık fonksiyonu, baş ağrıları, hiperaktivite, düşük tansiyon, uykusuzluk, sinirlilik, multipl skleroz, kas distrofisi ve kas krampları.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim