Kadın cinsel organı hakkında  yanlış bilinen 4 efsane

Annekaz
30 Ekim 2022
Yorum Yok

Toplumuzda kadınlar bırakın cinselliği kendi bedenini bile tam olarak bilmeden yetişiyor. Hatta konusunda uzman olmayan doktorlar bile bence kadın vücudu hakkında bildiği  yanlış şeyler var.

Hem  estetik açıdan hem de psikolojik olarak ortalama  80 90 yıl içinde geçirdiğimiz bedenimizi tanımalıyız. Kadın cinsel organı hakkında  yanlış bilinen 4 efsaneyi aydınlatalım.

Efsane 1: Cinsel organlar doğal olarak kötü kokar.

Gerçek: Sağlıklı bir vulva normalde adet döngüsünün evresine veya cinsel ilişkiden sonra değişebilen hafif bir kokuya sahiptir. Bunun dışında kendine has bir kokusu vardır ve bu kötü bir koku değildir. Kötü  koku varsa hijyen sorunu olabilir.   Fazla bekletilen tampon, daha kötüsü enfeksiyon riskini düşünün.

Efsane 2: Labia’nın nasıl görünmesi gerektiğine dair bir standart vardır.

Gerçek: Herkesin labiaları parmak izi gibi  gibi farklıdır.

Bunun kanıtı, İngiliz sanatçı Jamie McCartney’nin 400 gönüllü modelin vajinalarının alçılarının alınmasıyla kanıtlanmıştır. The Great Wall of Vaginas projesinde  tek yumurta ikizi kız kardeşlerin bile vajinalarının farklı olduğu görülüyor.

Efsane 3: Yıkamak  hijyeniktir.

Gerçek: Sürekli yıkamak, mikroflorayı öldürmenin, vajinanın pH’ını bozmanın ve mukozada tahriş ve yanıklara neden olmanın iyi bir yoludur. Bu şekilde yıkama tavsiye edilmez. Özel ürünlerle çok sık olmayan normal yıkama yeterlidir.

Efsane 4: Herhangi bir vajinal akıntı kötü bir işarettir.

Gerçek: Sağlıklı bir vajina akıntı üretir. Görünümü hormonel döngü boyunca değişir. Bir kadının gebe kalmaya hazır olduğu günlerde, akıntı elastiktir ve yumurta akını andırır  bu sayede spermin yumurtaya yolculuğunu yapması daha kolay olacaktır. Döngünün sonunda akıntı beyazlaşır ve kalınlaşır.  Akıntı  kaşındırıcı, sarı, grimsi yeşil veya normalden belirgin şekilde daha fazla olursa bir  uzmana görünmelsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim