Karafta şarap keyfi bir başka

Annekaz
17 Ocak 2019
Yorum Yok

Akşam yemeğine dostlarınızı çağırmışsınız, güzel bir et ya da balık almışsınız veya işleri kolaylaştırıp lezzet dolu soslu bir makarna için kolları sıvamışsınız. Masanız mükellef olacak bu belli. Peki, bu yemeklerin tadını daha da artırıp keyifli bir hale getirmek mümkün mü? Etli yemeğin yanında en güzel giden bir kırmızı şarap ile tabii ki mümkün!

Eliniz ne kadar leziz olsa da, ikram ettiğiniz içecek ne kadar özel olsa da onları şık bir şekilde misafirlerinize sunmak masanızı daha değerli hale getiriyor. Sunumla ilgilenmek ve uğraşmak başta zor gelse bile bir süre sonra eğlenceli ve tatmin edici bir hale bürünüyor. 

Şarabı ele alalım mesela; şarap, geçmişi çok eskilere dayanan her kültürde kendine önemli bir yer edinmiş bir içkidir. Barındırdığı birçok farklı aromayla damaklarda hep iyi hatırlanır ve yemeklerde tercih edilir. Şarabın sunumu da günden güne değişmiş ve gelişim göstererek yer aldığı şık sofralara hep ayak uydurmuştur. Bu gelişime karafın da çok büyük yardımı olmuştur. “Karaf nedir”, “ne işe yarar” gibi sorularınız olabilir. Karaf; sunumdan önce şarabı içinde beklettiğimiz ağzı dar, gövdesi geniş cam sürahidir. 

Karaf, sadece şıklık ve sunum için önem arz etmez, şarabın dokusunu ve tadını en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olur. Çünkü şarap, şişesinden cam karafa aktarılırken havayla temas eder ve bu temasla birlikte şarabın aroması zenginleşir.

Şarap karaf içerisinde yolculuğuna devam ederken karaf sayesinde oksijenle temasını aşırıya kaçmadan sürdürür ve lezzetini kaybetmez. Elbette şık bir karafın masanıza katacağı güzellik de cabası. Bunun gibi veya daha farklı birçok karaf sürahi modeli ile masanızda şıklığa yer açabilirsiniz.

Kırmızı şarabınızı aldınız, karafınıza aktardınız şimdi sıra en az karaf kadar şık olması gereken kırmızı şarap kadehinde… Kırmızı şarap kadehi diye ayrım yapmanın elbette bir sebebi var: Kırmızı şarap; beyaz şarap gibi soğuk servis edilme şartı taşımadığı için büyük şarap kadehlerinde servis edilir. Balon şarap kadehi olarak da tabir edebileceğimiz bu kadehler geniş gövdesi ve yukarıya doğru daralan yapısıyla kırmızı şarabın aromasını ve lezzetini tamamen açığa çıkaracağı havayla teması için oldukça elverişlidir. Kırmızı şarabın lezzetine en üst düzeyde varmak için nispeten büyük şarap kadehi kullanılması tavsiye edilir.Şarap çok derin ve üstüne satırlarca yazı yazılabilecek, saatlerce konuşulabilecek güzel ve özel bir içki. Bu özel içkiyi birbirinden şık kırmızı şarap bardakları ile sunarak sofranızı zenginleştirebilir ve öncelikle gözleri doyurabilirsiniz! Böylesine şık bir setin masanızda boy gösterdiğini düşünün! Şimdiden iştahınız kabardı değil mi?

Bunu da seversin  Meyve tabağı sunum ve önerileri

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim