Kaşık köftesi – Dukan diyeti atak ve seyir

Annekaz
2 Nisan 2014
1 Yorum

dukan-kasık-köftesi3Bu köfteyi yapalı oldukça zaman oldu telefonda kalmış işin kötüsü sonuç yok yani kaşık köftesinin pişmiş hali yok. Dukan Diyeti atak evresi için yapmıştım. Kendime tavada sallaya salaya pişirip o şekilde servis etmiştim ama çocuklara kalan köfteleri sebzeli olarak pişirmiştim.Çok lezzetli yemesi zevkli bir köfte fotoğrafta gördüğünüz klasik yemek kaşığı böyle küçük küçük yapıyorum çorbalara , sulu sebze yemeklerine katıyorum.

Tarifi de çok kolay..Öncelikle size 250 gram kadar iki kere çekilmiş az yağlı kıyma lazım her zaman söylerim kadınların bir kuaförü bir de kasabı mutlaka olacak etin iyi yerinden alın dana sırt olabilir. 3 kaşık yulaf kepeği, 1 yumurta çok az tuz arzuya göre karabiber isot..

dukan-kasık-köftesi1Malzemeleri karıştırın güzelce yoğurun 15 dakika dinlendirin. Küçük küçük köfteler yapmanın en pratik yolu tezgaha hamuru ince rulo haline getirip yulaf kepeği döktüğünüz tezgaha o rulodan küçük küçük parçalar koparıp atmaktır o parçalar hafif yulaf kepeğine zaten bulaşır size kalan avucunuzla yuvarlayıp yine yulaf kepekli tezgaha atmak, aşağıda fotoğrafta olduğu gibi.. Yuvalama bu teknikle yapılır yuvalama yapanlar bilirler.. Şimdi bu köfte ile neler yapılır?

dukan-kasık-köftesi2Atak devresi için tavada sallaya sallaya pişirip üzerine yoğurt döküp yiyebilirsiniz.. klasik yayla çorbası yapar gibi buradaki ıspanaklı yayla çorbası nda olduğu gibi bir çorba pişirip içine buğday, pirinç katmadan köftelerle çorba yapabilirsiniz.. atak evresi için çorba tarifi arayanlara örnek mesela..  Köfteli Bamya seyir evresi için uygun.. yani köfte seviyorsanız her türlü yenir klasik köfteden farkı içinde soğan ve sarımsak yok onun dışında hayal gücünüze kalmış.. :) hata ben çocuklar küçükken yapardım önlerine koyardım çerez gibi yerlerdi..

 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. canan zerkinli dedi ki:

    tarif için teşekkürler deneyeceğim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim