Okulda bit riski ve çözüm yolları

Annekaz
21 Eylül 2010
3 Yorum

Okullar başladıysa bit riski de başlamış demektir. Annem’in çok titiz yapıda bir insan olmasına rağmen ben bile bitlenmiştim tabi ertesi gün erkek fatma olarak üç numaraya vurulmuş kafa ile sorunun kökten çözülmesi şeklinde kala kalmıştım.
Kızlarım da bitlendi maalesef, belki 4 sene olmuştur küçük birinci sınıfa büyük 4. sınıfa gidiyorlardı. Kışın en soğuk günleri aynı yatağı paylaşıyorlardı artık kime kimden geçti ya da okulda kimden bulaştı bilmiyorum öğretmen annelere uzun saçlı kızlar saçlarını kestirsin talimatı vermiş ama inat ettim kestirmedim biraz uğraşı ile saçlar kesilmeden çözüme ulaşmak mümkün, sonra çocukların psikolojisi bozuluyor eskiden böyle bir durum karşısında kafa gaz yağı ve ya sulandırılmış DT ile yıkanırdı hala yapanlar varmış bu etkili bir yöntem değil. Üstelik çılgınca!!
Bitler için özel şampuanlar var, Kwel en çok bilineni sanıyorum Paranit var son zamanlarda kullanmadım Hedrin’de Türkiye’de bilinen markalardan biri.Çocuğunuza her hafta kendiniz bit kontrolü yapın önlerde şakaklarda ve ensede ilk göreceğiniz yerlerdir.
Bit şampuanı uygularken dikkat edilecek noktalar da var üzerindeki talimata uymak çok önemli diğer bir az söylenen nokta ise bu işi tek başına yapmanın zor olduğu, yani bitlenen bilakis kendinizse işiniz zor demektir.
Bit söz konusu ise mümkünse tüm sınıf ilaç kullanmalı ve bitlerden arınmalı aynı zamanda tüm aile kontrol edilip bitlerden ve yumurtalarından arınmalı. Çocukların saçları söz konusu bit şampuanı ile yıkandıktan sonra sertleşebiliyor yıkarken kutudan çıkan ince tarakla saçlar taranmalı bit ilacı ile işiniz bittikten sonra bir normal şampuan kullanıyorsanız krem yapıp iyice durulayın ve saçlar ıslakken kontrol ede ede artık biraz uğraşa uğraşa bitten ya da yumurtalarından saçları arındırarak saçları kontrol edin ve ince tarakla tarayın. Eğer size bulaşmışsa yardım istemek zor ama tek başına bu illetten kurtulmak da zor olabilir..Bunun yanı sıra hafif içerikli bir bit şampuanı temzilendikten sonra haftalık temizlikte risk geçene kadar kullanılabilir..Tabi artık yastık çarşaf nevresim temizliği şart..
‘Doğal Bit ilacı mayonez’
Diğer bir yandan bu işi en doğal yollarla çözmek isteyenler içinse internette özellikle ingilizce kaynaklarda sık sık mayanozden söz ediliyor. Mayonez bitleri öldürüyormuş denemeye fırsatım olmadı ama yorumlarda işe yarıyor diyen de var yaramıyor diyen de, hamileler ve bebekler için ilaç yerine sanıyorum denenebilir..
Mayonezi bitli saçlara uygulamaya gelince. kuru saç mayonezle masaj yaparak maskelenir en az iki saat en çok 12 saat saçta bir bone ya da naylon poşet içinde tutulur ve yıkanır diye anlatmışlar. burada bir videosu var.
Bu mayonezin maskesini deneyenler aman saçlarını kaynar su ile yıkamasınlar !!
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (3)
  1. Gökce dedi ki:

    o mayonez saçtan nasıl çıkar ama??

  2. nrhnmrl dedi ki:

    Okul çocukları için bit tokaları satıyorlarmış.Kızlar için toka şeklinde erkekler için rozet şeklinde bitlerin o kişiye gelesini engelliyormuş içinde kafurun vardı yanılıyorsam eczanelerde ama hangisi bilmiyorum bir de bir kaç internet sitesinde mevcut bit tokası diye arayınca çıkıyor bilmekte yarar var okullarda durum belli olmuyor bildiğiniz gibi.

  3. Gulsen dedi ki:

    sıvı yağ saça yedirilir ve sık dişli tarakla saç taranır iki kez yaptığınızda bitten eser kalmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim