Köpüksüz şampuan nedir?

Annekaz
23 Aralık 2017
Yorum Yok

Son günlerde köpüksüz şampuan akımı var peki köpüksüz şampuan nedir? Yıllar önce bir yazı yazmıştım ‘no poo’ akımı başlamıştı burada şampuansız hayat yazımdan okuyabilirsiniz. Bu aslında bir akım değil bir seçenek nasıl sağlıklı beslenme kararları alır ve uygularsınız bu da aynısı. Kullandığımız her şey cildimize saçımıza sürdüğüm her şey cildimizden içeri giriyor bizi çok etkiliyor bazı şampuanlar da çok fazla kimyasallar içeriyor ve sürekli kullanımda ciddi etkiler yapabiliyor.

Köpüksüz şampuan nedir?

Bunun doğru bir cevabı yok, bazı tuzsuz şampuanlar da ya çok az köpürüyor ya da köpürmüyor tamamen içine katılan maddelerle ilgili. Bitkisel özlerle hazırlanan şampuanlar normalde köpürmez ama insanlar köpüğün saçları temizlediğini düşündüğü için üreticiler çeşitli kimyasallarla köpüren şampuanlar üretiyor hatta köpürmeyen bir şampuan türü hayal bile edilemiyor bana bu konuda çok soru geldi nasıl yani köpürmeyen şampaun mı olur diye?

Saçlar şampuansız temizlenmez mi?

Saçları temizlemek için sadece su bile yeterlidir. Ben saç yıkama rutinimi anlatayım banyoya girerim saçlarımı sadece su ile yıkar ve uçlarına saç kremi uygularım.Belki ayda bir köpüklü yıkama yaparım sadece o kadar. Temizleniyor mu kesinlikle sağlıklı mı siz karar verin. Yıllardır saçımı Kızıl gibi ağır bir  renge boyuyorum. Buradaki önemli diğer bir konu ise her saç tipinin farklı olduğu, bazı saçlar bir günde yağlanır ve şampaunsız yıkama hayal bile edilemez bazıları çok kurudur kremsiz  bir duş mümkün değildir deneye deneye en güzel şampaunsız ya da köpürmeyen şampuan  –  yöntem bulunabilir..

Evde köpürmeyen şampuan nasıl yapılır?

Saçınızı duru su ile yıkayın elma sirkesini yarı yarıya sulandırıp bir sprey şişesine koyun ve banyodan çıkınca saçınıza sıkın alın size köpürmeyen şampuan.

Başka bir tarif  Saçınızı duru su ile yıkayın sadece saç uçlarına keretinli bi krem uygulayın 4 dk bekleyin ve yıkayın alın size kremsiz şampuan tarifi..

Bunu da seversin  Kumda Türk kahvesi nasıl pişirilir?

Daha etkili bir şey isterseniz Aktardan 2 liralık kil alın saç için olduğunu söyleyin alırken toz ya da taş formunda olur  küçük bir kasede cıvık bir çamur haline getirin bütün saçınızı ıslatın ve bütün saçınıza yedirin. 4 -5 dakika bekleyin bu arada bu kili tüm vücudunuza peling de yapabilirsiniz.  Saçlarınızı durulayın ve çıkın. Alın size yumuşacık saçlar.. İsterseniz kilin içine e vitamini veya bir kaç damla bakın damla diyorum argan ya da avokado yağı ekleyebilirsiniz.

Yeniden keşife gerek yok bu tarifler (krem haricinde ) büyüklerimizin saç yıkama taktikleri. Kostiksiz sabun bulursanız onu da kullanabilirsiniz ha çok köpürmez ama amaç da bu değil mi.. Şampuansız bir hayat zor değil saçlarım dökülmüyor daha güçlü kolay şekil alıyor ve saç derisi oldukça sağlıklı ( ben sedef hastasıyım onun dışında) saçlarımdan çok memnunum..

annekaz sac rengi

Köpüksüz şampuan

 

Köpürmeyen Şampuan markaları

Bu konuda  Yves Rocher  ön plana çıkıyor krem tarzı köpürmeyen bir şampuanı var. Fiyatı en son 25 TL. Natural Herbs, Morfose, Redist gibi markalar biliniyor en azından duyduklarım bunlar hiç birisini kullanmadım.. Bazı akımlar çabuk gelip geçer köpüksüz şampuanı herkes kullanmaz, saçlarının temizlenmediğini düşünür hatta yağlandırdığını bile söyler ilk zamanlarda pes etmeyenler kazanır, şampuan üşengeç işidir ve üşengeciz.. ben atlattım size de tavsiye derim..

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim