Neden Parabensiz Şampuan Kullanılmalıdır? Parabenin Etkileri Nelerdir?

Annekaz
23 Şubat 2023
Yorum Yok

Paraben nedir diye bakıldığında parabenler, her gün kullandığımız birçok ürünün içeriğinde bulunan maddelerdir. Parabenler antibakteriyel özelliklere sahiptir ve çeşitli bakterilerin tümünü önledikleri için pek çok üründe koruyucu niteliğinde kullanılırlar. Paraben içermekte olan ürünlerin ambalajlarının üzerindeki etiketin içindekiler kısmında paraben mevcut olup olmadığı mutlaka belirtilir. Son araştırmalar parabenlerin bazı zararlı etkilerini göstermiştir. Bu nedenle paraben içeren ürünlerin yanı sıra alternatif olarak paraben içermeyen ürünler de oluşturulmuştur. 

Paraben içermeyen ürünleri kullanmak isteyen kişiler, paraben mevcut olup olmadığını ürün etiketine bakarak kontrol edebilir. Bu ürünler arasında bulunmakta olan parabensiz şampuan da, kişilerin saçlarının parabenin zararlı niteliklerinden korur. Böylelikle saçların ihtiyaç duyduğu temizlik ve bakım çok daha etkili bir şekilde gerçekleşmiş olur. Paraben içermeyen şampuanlar saç dökülmesi, saç matlaşması gibi çeşitli problemlere hiçbir şekilde neden olmaz. Tamamı ile ideal bir şekilde saçlara dolgunluk, parlaklık ve hacim kazandırır. 

Paraben Nedir?

Paraben nedir noktasında parabenler; Şampuanlarda, saç ve cilt bakım ürünlerinde, birbirinden çeşitli makyaj ürünlerinde ve cilt nemlendirmek için kullanılan nemlendiricilerde tamamı ile raf ömrünü uzatmak için yaygın olarak kullanılan bir koruyucudur. Çeşitli araştırmalar doğrultusunda parabenin hormonların işlevini yitirdiği ve meme kanseri gibi pek çok hastalığa neden olduğu saptanmıştır. Parabenler ayrıca cilt egzaması yan etkilere de sahiptir. Kozmetik endüstrisinde kullanılan içerikler yasal olarak tüketici bilgisi olarak etiketlenmelidir. 

Tanınmış markaların çoğu da 1950’lerden bu yana ürünlerinde zararlı bakterin oluşumunu engelleyebilmek için ürün formülasyonlarına parabenler dahil ettiklerini itiraf etmişlerdir. Araştırmalar sonucunda parabenlerin toksik ve potansiyel olarak zararlı olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle paraben içeren saç ürünlerini kullanırken dikkatli olunmalı, mümkünse paraben içermeyen saç ürünleri tercih edilmelidir.

Parabenin Etkileri Nelerdir?

Parabenin etkileri nelerdir diye bakıldığında saç şampuanlardaki parabenler cilt tarafından kolay bir şekilde emildikleri ve saç derisine zarar verebildikleri için bu ürünlerden mümkün mertebe kaçınılmalıdır. Parabenler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli saç sorunlarına neden olabilir: Kuru saç, saç derisi tahrişi, renk değişikliği ve hatta saç dökülmesi. 2016 senesinde yapılmış olan bir çalışmada paraben içeren ürünleri kullanan kişilerin idrar ve aynı zamanda kan dolaşımında paraben bulunması gözeneklere yol açmış ve olumsuz pek çok hastalığı beraberinde getirmiştir.

Neden Parabensiz Şampuan Kullanılmalıdır?

Parabenler, şampuan markaları tarafından çeşitli bakterileri dışarıda tutmak için kullanılan kimyasallardır. Parabenler kimyasal şampuanların yanı sıra pek çok krem ve sabun gibi üründe de bakterileri uzak tutmaya yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Zamanla araştırmacılar paraben maddelerin yarardan çok zarar verdiğini keşfettiler. Kimyasal şampuanlarda bolca kullanılmakta olan bu maddenin zararları azımsanamayacak kadar fazladır. Parabenin egzama ve çeşitli deri iltihapları, meme kanseri riskinin artması gibi zararları bulunur. Ayrıca saçları matlaştırması, saç dökülmesine neden olması da parabenin zararları arasında sıralanabilir. 

Bunu da seversin  Çocuklar ve gençler kodlamaya nereden başlamalı?

Kişisel bakım ürünlerinde paraben ve benzeri maddelerin bulunup bulunmadığı ürünün içerik açıklama bölümünden kolayca bulunabilir. Bu sayede bireylerin bakım ürünlerini daha ideal bir şekilde kullanması çok daha kolay bir hale gelmektedir. Parabenlerin de farklı türleri bulunmaktadır. Paraben türleri, parabenlerden farklı maddeler çıkarılarak veya parabenlere farklı maddeler eklenerek oluşturulabilir.

Günümüzde kimyasal şampuanların verdiği zararlar göz önüne alındığında bitkisel içeriğe sahip olan şampuanların değeri oldukça artmıştır. Bitkisel şampuanlar saç derisine ihtiyaç duyulmakta olan vitamin desteğinin tümünü sağlar ve saç derisinde oluşabilecek tahrişi önler, saç derisini bakterilerden arındırır. Ayrıca bitkisel şampuanlar sayesinde saçlar daha canlı görünür, daha güçlü bir hale kolayca gelir. Bitkisel şampuanlarda yaygın olarak aloe vera özü kullanılır. Bunun nedeni aloe veranın içerdiği bileşenlerin tümünün saç için faydalı olmasıdır. 

Neden parabensiz şampuan kullanılmalıdır noktası çok önemlidir. Paraben içermeyen şampuanları düşündüğünüzde, muhtemelen doğal içerikli ürünler düşünürsünüz.

Natura keratin sülfatsız parabensiz şampuan modellerini incelemek için tıklayın. 

https://www.naturakeratin.com.tr/kategori/sulfatsiz-sampuan/5

 Doğal bitkilerden elde edilen yağlar veya özler içeren çoğu doğal saç bakım ürünü paraben içermez Paraben içermeyen şampuanlar ayrıca sülfat ve saça duyarlı boyalar gibi maddeler kullanmaz. Saçları nazikçe temizleyen paraben içermeyen, sülfat içermeyen, silikon içermeyen şampuanlar saçın gerekli bakımını etkili bir şekilde sağlar. Özellikle bu şampuanlar saçınızın ihtiyacına uygun bitkisel özler içerdiğinde saçlarınız iyi temizlenecek, beslenecek ve sağlıklı olacaktır.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.