Köz patates eşliğinde su teresi

Annekaz
2 Aralık 2012
Yorum Yok

Su teresi pek bilinmese de yeryüzünün en sağlıklı otlarından birisi  yabancılar su teresine ‘superfood’ diyor’  çok fazla yerli kaynak bulamadığımı söylemeliyim fakat ingilizce kaynaklardan okuduğuma göre bol C ve E vitamini içeriyor şöyleki su teresi grama gram değerde bir portakaldan daha fazla C vitamini, Brokoliden 4 kat daha fazla beta karoten ve A vitamini, sütten daha fazla kalsiyum ve Ispanaktan daha fazla demir varmış*

Gönüllü olarak günde 80 gram su teresi yiyen

11 kadından 10 cilt yapılarının daha düzgün göründüğünü

11 kadından 7’si kırışıklıklarının azaldığını,

11 kadından 9’u gözeneklerini sıkılaştırdığını,

11 kadından 5’i kırmızı lekelerinin gözle görülür azaldığını,

11 kadından 5’i kahverengi lekelerin gözle görülür şekilde azaldığını  

belirtmiş.

Su teresi tat olarak tereye benziyor fakat tereden daha az ıtırlı diyebilirim, pişirilmeden yenmesi en uygunu ama çorbası bazı yerlerde pide içi kavurması falan da yapılıyor. Genelde köy pazarlarında satılır ama bazı çeşme etraflarında akan su içinde bol bol bulunuyor.

Yaşadığım bölgede pazara getirip satanlar da var bazen biz de gidip topluyoruz. Fakat organik olarak büyüdüğü için üzerine minik minik tuhaf böcekler oluyor tabi yıkayınca tertemiz oluyor

Cilde etkisini de okuyunca yiyoruz madem bir de dışarıdan verelim vitamini dedim kendime bir su teresi maskesi yaptım ama düzenli olarak 1 hafta boyunca yiyen eşimin diş eti kanamaları azaldı ben pek yemedim ama bu haftadan sonra su teresini düzenli tüketip maskesini yapıp size gelişmeleri yazacağım. =) Siz de su teresi görürseniz kaçırmayın derim.

Gelelim Köz patates eşliğinde su teresine

Biliyorsunuz mutfağa soba kurdurdum o yüzden köz patates evin ekmeği gibi oldu akşamyemeği de çok sağlıklıydı

Kuzinede közlenmiş papatesleri soyup biraz zeytinyağı azıcık tuz ve pul biberle karıştırdım, yanına su teresi ekleyip servis ettim yoğurtla beraber sağlıklı bir akşam yemeği yemiş olduk.

Bunu da seversin  Elmalı Gül Kurabiye

Su Teresi Maskesi tarifi için biraz bekleyeceksiniz :)

*kaynak

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim