Meme muayenesi!

Annekaz
17 Temmuz 2008
Yorum Yok

Hekime değil çekene sorun demişler!Annem’in 35 yaşında rahim kanseri yüzünden rahim ve yumurtalıkları alındı kızkardeşim 19 yaşında göğsündeki kitle yüzünden ameliyat oldu ve aldırdı.O yüzden kanser olmayı bir yana bırakın olabilme ihtimali bile insanı delirtir.

İnternette çıkan sağlık haberleri bazen o kadar kendini tekrarlar ki Afrodizyak karpuz, Ağrı kesen kiraz, taş düşüren kavun.İthal doktorların 2, 3 ayda bir verdiği kafamıza kafamıza vurulan ‘öğütler’.Öyle değil böyle nefes alın yazıları vs vs şaşkın şaşkın okuyoruz.

Birde yıllarca öğretilenler var malum kadınların korkulu rüyası meme kanseri,arada bir muayene edin denir sağlık bakanlığı her yere konu ile ilgili afişler astırır.Doktorlar sitelerinde şuraya dokunun sağdan sola elleyin sabunlayıp bakın deyip muayene şeklini anlatırlar. Bir sertlik varsa doktora gidin derler.Ben bildim bileli böyle.Erken teşhis önemli .Arada bir muayene ederim.Fakat bu yazı etmeyin diyor.”İngiliz araştırmacılar, çok sık meme muayenesi yapan kadınlarda kanser riskinin artabileceği uyarısında bulundu. 388 bin 535 kadın üzerinde yapılan araştırmada memelerini elle muayene eden kadınların, meme kanserinden ölüm riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı”

Şimdi anladığım şu elle muayene meme kanserinden ölümleri artırıyor.

“Amerikalı uzmanlar da kadınlara yalnızca memelerinde olağandışı değişikliklerin olup olmadığını kontrol etmelerini, meme muayenesinin uzmanlar tarafından yapılması gerektiğini söylediler”

Memelere dokunmadan nasıl değişiklik alglayabilirizki.Şişmesi kızarması yada göğüs ucundan akıntı falan gelmesi lazım ki bu ilerlemiş komplikasyonlarda söz konusu..Bu Amerikalı uzmanlarda…..!

Her şey bir yana İnternette yazılan her şeyi doğru algılamakta büyük talihsizlik olur ki zira konunun orj metni Burada Ben kıt ingilizcemle konuda anlatılmak istenenin eğitimsiz evde yapılan muayenelerin insanları yanlışa düşürdüğü ve gereksiz biyopsi ve ameliyatlara yol açıtığı şeklinde olduğunu anlayabiliyorum.Konu aynı , şimdi sık sık muayane eder misiniz etmez misiniz buyrun buradan yakın!

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.