Mikrodalgada fındıklı browni

Annekaz
18 Haziran 2014
Yorum Yok

Mikrodalgada kek yapmayı seviyorum çocuklar kek istediğinde, eve birisi geldiğinde 6 dakikada kek pişirmek benim gibi çalışan birisi için lüks bile sayılır. Ama Mikrodalgada kek pişirmenin de kendine göre incelikleri var..

Mikrodalgada kek yaparken en çok  karşılaşılan sorun keklerin sertleşmesi bunun sebebi keki gereğinden fazla pişirmeniz olabilir mesela bir fincan kek ortalama 3 dakikada pişer ‘aman canım 3 dakikada kek mi pişer’  deyip 1 dakika daha eklerseniz kekiniz lastik gibi olur..

 

İkinci sorun kekin pişmemesi hamur kalması aslında bu küçük bir ihtimal ama olmuyor değil tabi pişirme süresi tecrübeyle kazanılıyor tamam bir fincan kek 3 – 3,5 dakikada pişiyor ama benim gibi koca borcamla mikrodalgada 1 tepsi kek yapıyorsanız bu biraz tecrübenize bakıyor mesela fotoğrafta gördüğünüz gibi bir borcamla yapılmış kek ki bu mikrodalganın sığacağı en büyük tepsi 6 – 6,5 dakikada pişiyor..

Mikrodalgada yaşanan bir düğer sorun ise kek hamurunun taşması bu sorunu şöyle önleyebilirsiniz.. Hangi kek hamurunu yaparsanız hamurunuz pişeceği kabın 3/1’i ni geçmesin. Bazen yarım konulduğu zaman bile taşabiliyor,  bu konunun koyduğunuz kabartma tozu veya kullandığınız hazır kek hamuru ile ilgili olduğunu da unutmayın..

Gelelim Benim Öğle arası için alel acele yaptığım Bir tepsi fındıklı mikrodalga tarifime..

2 yumurta
250 gram un
1 bardak şeker
2 dolu kaşık kahvaltılık margarin
yarım paket kabartma tozu
1 bardak kırılmış fındık
1 küçük paket kakao
1 bardak süt

Yumurtayı şekerle çırpın, yumuşak margarini ekleyip çırpın 1 bardak sütü ekleyin unla beraber kakao ve kabartma tozunu ekleyin. Akıcı kıvamda bir hamur elde edin fındıkları katın ve yağlanmış borcama kek karışımını dökün mikro dalganızı 6 dakikaya ayarlayın ve pişirin.. Afiyet olsun..

Not : Ben iki kaşık ayırıp küçük mama kavanozunda da pişirdim çocuklar üzerine dondurma koyup kaşıklaya kaşıklaya yedi, ya da  ben miydim yiyen :)

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim