Muhteşem Yüzyıl

Annekaz
12 Ocak 2011
21 Yorum
Sen neymişsin be Hürrem! O kadar çok tartışıldı ki hatta tartışılırken eeeh deyip açtım Show TV’yi, ben çok beğendim diziyi ilk bölümünü izlememiştim. Padişahlar öpüşmez sevişmezden, tamam da böyle olmazlara, daha sonra padişahın özel hayatını ne karıştırıyorsunuza giden saçma salak yorumlarla adama izlemeyeceği varsa da izlettiriyorlar. Kıyafetler yapım ve emek güzel kaliteli sulandırılmadan çekilmiş bir dizi bize tarih kitaplarında şu seferi yaptı şurayı fethetti falan öğretildi, gerisi kırmızı noktalarla doluymuş ki sizi alakadar etmez denip öğretilmemiş  =)  Ama kıyafetler ve takılar çok güzel, Hürrem’in saç rengi güzel geriye dizinin bölüm fotoğraflarına bakmak kalıyor

Bunu da seversin  Kaç yıl önceki kıyafetinize sığıyorsunuz?
Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (21)
 1. Kon-Tiki (Ashley) dedi ki:

  Bizde herşey kırmızı noktalı zaten. Herşeye yasak herşeye uyarı bu ne ya. Yakında bu diziyi de kaldırırlar. İnsanları youtue engelleyerek blogger kapatarak bişiy öğrenmekten mahrum ettiklerini sanan gerizekalılar bu diziye de el atıp kapattırırlar.Padişahta adam neden sevişmesin onun organı yokmu? Eleştire eleştire bitiremediler.Zaten nerde kuru gülürtü lakırdı benim insanım orda.Ulan ………….Neyse ya :))

 2. Anonymous dedi ki:

  keşke hayatı seferde geçen Kanuni anlatılsaydı dizide.gitsinler başka isim bulsunlar o takıları kıyafetleri sergileyecek.keşke sizde argo kelimeler kullnmasaydınız.blogunuzu çok severek takip ediyordum amma…

 3. Zeynep dedi ki:

  evliyalık mertebesine erişmiş halife olan sultan süleyman'ı bu derece kötü başka hiç bişekilde anlatamazlardı asla izlemiyceğim bi dizi..

 4. ev günlüğü dedi ki:

  valla anne kaz çok şaşırdım sen o diziyi kızlarınla ve eşinle aynı anda seyrede bildiysen bravo kimsenin ölümüş insanlar üzerinden rant elde etmeye hakkı yok sultan süleyman sunni müslüman bir halifeydi tarihe sığmayan bir padişahı harem dairesine sığdırmaya çalışan bir zihniyete yazıklar olsun şimdi size soruyorum sizin atalarınızdan birilerinin isimlerini kullanarak bu şekilde mahreme saldırılan bir dizi yapılsa hoş olurmuydu ilk bölümünde sultan süleymanın babasıyavuz sultan selim öldü yas tutması gereken padişah herem dairesinde halvette peki eşi ölen hafsa hatun ne yapmakta hemen oğluna eğlence düzenliyor bunun gibi birsürü saçmalık tabiki kimse o günlerde yaşamadı kimin nasıl yaşayıp nasıl konuştuğunu bilemeyiz ama kurgu bile olsa bir halifenin yaşamından kesitler sunan bir dizinin senaryosunun daha usturuplu olmasını dilerdim aslında konuşulup eleştirilecek çok şey var ama en büyük hata the tudor çakması bu dizinin müslüman insanların anlatıldığı bir dizi gibi çekilmesi yoksa kimse padişahler sevişmezdi falan demiyor unutmayın the tudor hıristiyan insanları anlatmakta idi bu insanlar sunni müslüman ve halife hoşçakalın

 5. Anne Kaz dedi ki:

  Ölmüş insanların hayatları anlatılmasın mı, Atatürk'ün de hayatı çekildi ona da 'laik' kesim ayaklandı, birileri gözümüzde çok büyütülüyor halifeliği devralsalarda cihan padişahı olsalar da neticede insandılar. Ağladılar güldüler hatalar yaptılar günahlar işlediler cariyeler aldılar kan döktüler kendi çocuklarını boğdurdular, o zaman için gerekliymiş belki yaptılar.

  Dizinin savunucusu değilim ben varolan anlayışa kızıyorum, Süleyman'ın hayatı sadece seferler fetihler değildi ki normal bir insan olarak nasıl yaşam sürüyordu koskoca bir Hürrem gerçeği var, şimdi bu kadar kızıyorsanız Hürrem sarayda güç kazanmaya başlayınca kıyamet kopacak demektir.
  **
  Ben dizide aşırı cinsellik göremedim bence dozunda bırakmışlar,

  Bu arada sevişmek öpüşmek kelimeleri argoysa yerine ne kullanayım "dudaklarını birbirine temas ettirmesinler" uygun mudur? Bunlar sizin için argoysa beni de bozuk ağızlılıkta suçluyorsanız blogumu okumasanız da olur..

 6. Nazan dedi ki:

  Bende size teessüf ediyorum Anne Kaz.Tarihimizin mahrem sayılan konularını,Osmanlı tarihini belkide hayatlarında hiç okumamış,senarist ve oyunculardanmı öğreneceğiz?Burda sözü edilen bir ünlünün hayatı değil,600 yıllık şanlı Osmanlı tarihinin geçmişi.Zaten bugüne kadar okullarda hep yanlış tanıtıldı,şimdide bu tür filmler ve kitaplarla iyice karalamaya,insanların beyninde Osmanlı ile ilgili yanlış imajlar vermeye çalışıyorlar.Gerçek Tarih kaynakları belli düzgün tarih kitaplarından öğrenilir,dizilerden değil.Ama dizinin içerisine haremi vs. koymasaydı senarist eminim hiç kimsenin ilgisini çekmezdi.İnsan görmek istediğini görür.Lütfen biraz dikkatli olalım Türk milleti olarak…

 7. Anne Kaz dedi ki:

  Dizinin tarih danışmanı Doç Dr Erhan Afyoncu daha ne olsun yani öğretim üyesi, :) http://tr.wikipedia.org/wiki/Erhan_Afyoncu

 8. KARA KUZUCUĞUN ANNESİ dedi ki:

  Canım bu dizide bi şey görememiş olmanıza şaşırdım .Bizim kadar tarihini yerle bir etmeye çalışan millet yok zaten. O Kanuni ki sarayda en az kalan padişahlardan biridir.Kanuni denilince cariyeleri akla gelmez vakti bile olmamış o gülden o güle atlamaya. Savaşları inançları akla gelir. Bunu oğlu 2.Selim için yapsalardı tamam derdim.Hürremle aşkı var ama bu kadar da kötü anlatılamz.İlk bölümünü rezaletti.Maksat tarihimizi anlatmaksa savaşları yaptıkları anlatıısın. Burda Kanuni saray dışına nerdeyse hiç çıkmıyor cariye peşinde koşuyor.Yeni bir Behlülle İLE bihter vakası var. Gerçekten çocuklarımızla birlikte izlenebilecek bir sizi değil.Tarihimiz kırmızı noktalardan ibaret değil.
  Dizide kurgu deniliyor.Yaşanmış bir tarih hakkında kurgu deyip işin içinden çıkamssın.Türk milleti olarak tarihimize sahip çıkmalıyız Manevi değrelerimizi yerle bir etmemliyiz. Her şey bu dizideki gibi olmasaydı.Bizim Şehadet anlayışımız Vatan sevgimiz bu düzeydemi olurdu..Lütfen böyle konularda yapılan herşeyi daha fazla düşünelim.Kurgu deyip çıkmayalım.çocuklarımız gençlerimiz bu diziye bakıp Kanuni deyince karı kız zevk sefa düşkünü birini hatırlamasın. B u ona yapılan en büyük hakarettir.

 9. Esce dedi ki:

  bencede yanı soylemek ıstemezdım ama hanı şu bıldıgınız evler varaya maluum aynen o kurulmuş sarayda bıze ne kardesım admın yatak odasından keske dahafarklı bır tarıh yanı dogrusu anlatılsaydıda bızlerde cocuklarımızla ızleyebılseydık tarıhı daha cok severlerdı kanımca.

 10. EBRU dedi ki:

  Diziyi beğendim. Ama dizi Kanuni'nin hayatını anlatan bir belgesel değil. Belgesel olsa bunca tartışmayı anlarım. Adı üzerinde DİZİ FİLM. Aşk meşk neyse ne ahlaki değerlerden bahsediyoruz. Aşkı Memnu vardı hiç olay olmadan kaç bölüm yayınlandı. Padişah demek hiç zaafı olmayan sadece savaşan insan demekmi bunu anlayamadım. Muhteşem Yüzyıl bence bir kadını anlatıyor. Ama şu bir gerçek Türk toplumu liderlerin yada ülkenin kötü yönlerini gösteren hiç bir görüntünün yayınlanmasını istemiyoruz. Geçmişte çok örnekleri var Türkiyeyi anlatan ama bilmem kaç yıl tüm dünyada izlenen sadece bizim ülkemizde yasaklanan filmleri unutmadık.
  Bu dizide ilk bölümden hatta başlamadan bunca eleştiri çok anlamsız. Daha önceki yıllarda çekilmiş bir Hürrem dizisi daha vardı. Oradada Kanuni ve Hürremin aşkı anlatılıyordu neden o tepki görmeden yayınlandı. Oradada aşk anlatılıyordu hiç savaş sahnesi yoktu.
  Çok anlamsız tartışmalar. Bence şunu düşünmek lazım. Bu dizi başladı başlayalı kaç kişi internette Kanuni kimdir? Hürrem kimdir diye araştırdı hiç düşündünüzmü? İnsanlar diziler sayesinde bazı konuları duyuyor bu ülkede. Bu diiden önce sokaktaki insanlara sorsaydınız HÜRREM kim diye ne cevaap alırdınız acaba. Birazda bunları düşünün hemen herşeyi karalamayın. Tarihi bir belgesel çekilmemiş bunu unutmadan yorum yapalım lütfen.

 11. Anonymous dedi ki:

  Anlamıyorum ya… Madem padişahlarımız seferden sefere koşan sütten çıkma ak kaşık kahramanlar, o zaman harem diye bir kurum niye var? Okeye dördüncü lazım gelir diye mi tutuyorlar o kadınları orada? Evet, bunca yıldır tarih kitapları yanlı olarak sadece inançlardan ve zaferlerden söz etti. Ama işin içinde zaaflar, vahşet ve hırs da var. Bence düşünülmesi gereken esas konu, o asil Osmanlı kanının aslında tamamen yabacı uyruklu olması… Bir daha şehzade torunuyum diyecek olanlar bunu düşünmeli bence.. :)))

 12. Nazan dedi ki:

  Evet Sayın Erhan Afyoncu,Hezarfen Ahmet Çelebi yoktur, Fatih Sultan Mehmet Han gemileri karadan yürütmemiştir, Ulubatlı Hasan diye biri yoktur diyebilen bir akademsiyen.Çok üzgünüm tarihçi diyemiyeceğim :( Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz demiş Ziya Paşa…Taraf olmak zorunda değilsiniz,siz sadece dizi hakkında yorumunuzu yazdınız, bizlerde yorumunuzu yorumluyoruz saygı çerçevesinde tabiki.Sizde sizi takip edenleri incitmeyin bence blogumu takip etmeyin diyerek.

 13. Anne Kaz dedi ki:

  Nazan Hnım ben bu konu hakkındaki her türlü yorumu yayınlarım buna bir itirazım yok aksine mutlu bile oluyorum lakin yazımda argo kulanmadığım halde "öpüşme sevişme " kelimesini argo olarak kabul eden şahısa böyle kelimeler kullandınız ben de sizi bir daha ziyaret etmeyeceğim lafına atıfta bulundum, hakiketen sırf bu yüzden blogumu okumayacaksa okumasın yani..

 14. ev günlüğü dedi ki:

  benimde tarihi gerçeklere gerçekten birşey dediğim yok tabiki ölmüş insanların hayatları anlatılsın öğretilsin yalnız unutmayalım hadiste bile yeri var "ölülerinizin arkasından ya hayır söyleyiniz yada susunuz" tamam kimse susmasın anlatılsın bilelim oğlunu öltürtmüş bir baba için evladını katlettirmek kadar talihsiz birşey olamaz tarihi gerçek ama harem hakkında kayıtlı bilgi çok az bu yüzdendirki bu bir senaryo yazarı hanımın fantzilerinden ibaret bir dizidir benim ve eminim kızanların çoğunun söylemek anlatmak istediğimiz yaşantısı tarihe sığmayan bir insanın kurguda olsa daha dikkatli cinsellikten uzakta anlatılması bizde çocuklarımıza geçmişimizi anlatırken daha dikkatli olunmasını istiyorum yayın saati sekiz yazınızda argo hiçbirşey yoktu ayrıca bu konuda sadece eşeştiri yapmak adına yazılmış bir yorum olduğunu düşünüyorum boşver

 15. Nazan dedi ki:

  Sevgili Anne Kaz,belkide adsız yorumcu öpüşme, sevişme kelimesine değilde,belki bizim gibi "saçma salak" yorum yapanlardaki kelimelere kırılmıştır :)Benimkisi sadece bir tahmin…Keşke yorumcu isim yazsaydı ve yorumuna açıklık getirseydi.Böylece yanlış anlaşılmalarda ortadan kalkardı…

  Sydneyden Sevgiler

 16. Ateş dedi ki:

  Herkes düşüncesini söylemekte özgürdür.Kimse kimseye karışamaz.Sizde bu dizi hakkındaki görüşlerinizi yazmışsınız.
  Bende sizin bu yazınıza fikrimi beyan etmekte özgürüm :) insan okudukça blog sahiplerini az çok tanıyor (tanıdığım kadarıyla) sizin gibi birinin böyle düşünmesi beni çok şaşırttı koca Kanuni'yi ne durumlara düşürdüler kemikleri sızlıyordur yazık….

 17. gülcan dedi ki:

  Bende cogunlukla ayni fikirdeyim,gercekten bende cok sasirdim sizin dizi hakkindaki düsüncenize.Bizim simdiye kadar tanidigimiz Kanuni yi kücük düsürmeye haklari yok.

 18. Anonymous dedi ki:

  Evet annekaz
  şu seferi yaptı şurayı fethetetti derken bunları öğrendiğiniz için pişman mısınız demekki başka şeylerde öğrenmek istemişsiniz

 19. Anonymous dedi ki:

  Herkesin bir özeli vardır, kimseyi leylekler getirmedi. Cinsellik hayatın gerçeği diye kalkıp da bunu ille de televizyonda göstermek mi gerekir? O zaman herkesin hayatı bu şekilde teşhir edilsin.. Atatürk'e yapılsa kabul edebilir miyiz? Elbetteki hayır. O zaman bunu bir cihan padişahına yapmak nedendir? Altı üstü bi dizi, kurgu diyerek basite indirgeyemeyiz. Kurgularda birebir kişi isimleri ve tarihler baz alınamaz. Alınıyorsa o zaten kurgu olmaz. Gitsinler kurgularını başkaları üzerinden yapsınlar. Başka milletler kendi tarihlerini öve öve bitiremezken, kendilerine olmayan tarih ve kahramanlar yaratırken bizler, onların hayal bile edemeyeceği muhteşemlikte bir tarihe sahipken onu yerin dibine sokmak için elimizden geleni yapıyoruz. Diziyi yapan kişilerin ne oldukları, nerden geldikleri belli. Biraz hayatlarını araştırmak bu dizinin neden yapıldığını anlamamıza yardımcı olur zaten. Senelerdir, aman onda ne var, bunda ne var, şu olsa nolur, bunu yapsak nolur demekten ne tarihimiz kaldı, ne dinimiz, ne gelenek göreneklerimiz. Taviz üstüne taviz verip kendi kimliğimizden uzaklaşıyoruz. Ne olduğumuzu, nereden geldiğimizi unutup yok oluyoruz. Anlamadığım bir diğer konu ise dizilerde neden seks, sevişme ve öpüşme sahneleri olmak zorunda? Türkiye' de kaç kişi bu dizileri ailesiyle, anne baba eş ve çocuklarıyla oturup izleyebiliyor acaba… O dizileri ülkedeki milyonlarca genç de izliyor. Herkes kitap okumuyor, herkes tarih bilmiyor.Ne olursa olsun yalan yanlış tarih bilgisi verilmesine karşıyım. Kabul edelim, halkımız cahil. O kadar başarı yatak odasında kazanılmadı. Olay Kanuni'nin özel yaşamı olsa tamam ama haremi, tarihi yanlış anlatmasını asla kabul edemem. Osmanlı'da harem olduğu gibi selam da vardı neden kimse bundan bahsetmiyor. Erkek çocukları da himaye altına alınıp eğitiliyordu. Enderun mektebinden, devşirme sisteminden(eski adı pençik'tir) neden kimse bahsetmiyor? İslamı mükemmel yaşayan, halifelik bayrağını yüzyıllarca taşımış olan bir devletin padişahlarının tek gecelik nikahsız ilişki yaşadığı nerde görülmüş, yazılmış, okunmuş. Padişah anasının, bacısının, hanımının full göğüs dekolteleriyle namahrem yanında salına salına dolaşması nerede görülmüş? Osmanlı padişahları evliya mertebesinde insanlardır. Belki hepsi değil ama büyük bir çoğunluğu.. Bir çok alim de bunu kabul etmiştir. Yukarıda da bahsettiğim gibi halifelik bayrağını taşımışlardır. Allah katında kıymetli bu insanları meral okay gibi geçmişi şüpheli bi insana teslim edip yaptığını alkışlamak da ihanettir. Ben ki sıradan bi vatandaşım, mükemmel bir tarih bilgim olmamasına rağmen onlarca hata yakaladım. Oyunlar karşısında sessiz kalmamalıyız artık. Yapılanı görmemezlikten gelemeyiz. Tarih Cumhuriyetle başlamıyo. Öncesinde de çok güçlü bir tarihimiz var bizim. 3 kıtaya hükmetmiş bir devlet… Bunlar bizim tarihimiz. Bir milleti yok etmek için önce içerden çökertmek gerek. Tarihi yok ediceksin ki hedefine ulaşacaksın. Şu anda bize yapılan bu. Din zayıfladı, tarih yok ediliyor. Artık gözümüzü açmanın zamanı geldi.

 20. Anonymous dedi ki:

  Harem'i sadece padişahın koynuna kadın almak için kurulduğunu düşünen ya da zanneden insanlara gerçekten şaşırıyorum. Harem öyle sizin bildiğiniz gibi kadınların gününü gün ettiği, padişahın gidip karpuz kavun seçer gibi kendine cariye seçtiği yer değildir. Esir alınmış ya da fethedilen yerlerdeki esirlerin ya da yoksul, kimsesiz genç kızların alınıp, eğitildiği, her türlü eğitimin verildiği yerlerdir. Oradaki genç kızların namusu ise padişahın anne ve eşinin namusu kadar önemlidir. Sarayda harem olduğu gibi selam denilen, hristiyan ailelerinin çocukları, yoksul ve kimsesiz ile esir çocukların yaşadığı ve eğitildiği bir yer de vardır. Devşirme sistemini araştırırsanız açıkça görürsünüz. Sarayda çalışan insanlar, yeniçeriler gökten zembille inmiyordu heralde… Öyle ki bir çok aile çocuklarını saraya verebilmek için birbirileri ile yarışıyor, işin içine hile bile katıyorlardı. Sırf bu sebepten dolayı o dönemde çok ciddi önlemler alınmış bu konuda devlet tarafından. Yaki zannedilmesinki devlet o genç kız ve erkekleri zor ailelerinden koparıp saraya sokuyor. Aksine hem saray içindeki gençler hem de dışarıdaki aileler bu durumdan gayet memnundu. Tarih hakkında konuşuyoruz da acaba hiç tarih kitabı açıp okuduk mu? Tarih bizlere dandik ilköğretim kitaplarında anlatıldığından çok çok farklı.

  Erhan Afyoncu'ya gelince; akademisyen olması her söylediğinin ya da yaptığının doğru olduğu anlamına gelmiyor. Neticede Yaşar Nuri Öztürk gibi bi gerçek var ülkede sol partide çalışmış. Zekeriya beyaz gibi bi insan var tavuktan da kurban olur diyen.

  O da insandı, o da padişahtı, onun da cinsel hayatı var demek saçmalığın daniskasıdır. O zaman koyalım herkesin yatak odasına bi kamera, çekelim yayınlayalım. Olacak iş mi? Biz kimiz ki bir cihan padişahının, Allah katında kıymetli bir insanın hele ki bu insan ölmüş, arkasından 3. sınıf diziler yapıp yatak odasına girip millete maskara edicez. Bu ne edepsizliktir, bu ne hayasızlıktır. Ayıp yahu.. Hiç mi özele saygı yok içimizde.

  Ben izlemiyorum… İzleyenlere de tek tavsiyem; tarihi öğrenmek için dizi izlemek yerine açıp kitap okuyunuz. En azından bişeyler öğrenilmiş olunur.

 21. Anonymous dedi ki:

  "hayatı at üstünde geçti, hep seferdeydi" kanuni'nin kendi çıktıgı 14seferi vardır(wikipediada 13 yazar) 3ay süren seferide bulunur. en kaba toplamda seferleri 18yıl bile sürmemiştir erhan afyoncu programda kafadan hesaplayıp hadi en fazla 20yıl olun demiş, hadi 20yıl olsun eee peki tahtta 46yıldan geriye kalan 26yıl sarayda, hani hep saray dışındaydı.

  zaten padişahlar sürekli ve uzun yıllar saraydan ayrı kalamazlar ve tabi askerlerde uzun süre seferde olamazlar yoksa varlıgı 600yıl sürmezdi, sefere çıkılıyordu aynı zamanda padişah seferdeyken tez zamanda devlet-i aliyye'nin başına dönmesi için de dua ediliyor, kuran okutuluyordu, bizim millete atın sırtından indirmemek için nerdeyse tarihi değiştirecek

  dizide işaret uygulaması yok +7,+13,+18? sevişme sahnesi yokta ondann, harem düşkünü, zevk düşkünü gibi gösteriliyor diyorsunuz, hergün bi cariyeyle çekilseydi bu yorumlar gerçekçi olurdu!! padişah kimseye maskara edilmiş değil, maskara nedir? nasıl maskara olur?

  harem hakkında birşey bilmiyoruz! bunu televizyonda diyenler neyden bahsediyorlar siz ne anlıyorsunuz? haremin detaylarını bilmiyoruz!! günlük detayları ile replikleri kurgulanmıştır. Haremin yapısı, hatları, sistemi biliniyor, hatta padişahın yazdıgı şiirleri ve hürremin yazdıgı mektubu ile usluplarını, hitaplarını bile bilyoruz, kızların saraya nasıl getirildiğini, esir pazarını , haremağalarını(nerde, nasıl hadım edildiklerinide) ve nöbet tuttukları yerleri, eğitimlerini,valide sultanın harem başı oldugunu ve onu seçtiği kızın padişaha takdim edildiğini, bunlar ve daha çogu biliniyor ama harem yalnızca eğitim yeriydi demek bile bile cehalettir.

  kanuniyi sadece savaşları ile anlatacak olsanız bile hürremsiz anlatmazsınız farzedin anlatınız çocuklarını, torunlarını öldürtmesini, vezirini öldürtmesini, hüremle bağını anlatmadan aktaramazsınız, bu dizide tarhin neresi yerlebir edilmiş??

  internet bilgi kirliliği ve dezenformasyonla doludur. lise müfredatıyla tarih öğretilmeye çalışıldıgı için sonuç tabiki trajikomik
  (wikipedia'dan alıntı)Dezenformasyon: yanlış veya doğruluğu bulunmayan ve kasıtlı olarak yayılan bilgi…..Sosyal alanda bireyleri ve toplumları yönlendirmek amacıyla, yanlış bilgi ve haber vermek için kullanılan en önemli araçlardan biridir.

  lütfen birçok tarih kitaplarında yanlışlıklar oldugunu üniversiteler bile açıklıyor, az sayıda okunabilecek tarihçi var okuyabiliyosanız okuyun en azından kendi fikirleriniz olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.