Okul Öncesi Çalışması: kitap okuyan figür

Annekaz
3 Mart 2015
3 Yorum

Okul öncesi yaşta çocukları olanlar için hem çok eğitici hem de çok eğlendirici bir çalışma daha. Kitap sevgisi kazandırmak, bitirilen ya da okunacak kitapları bu görsellerle bağdaştırmak hem sizi hem de çocukları çok mutlu edecektir. Aynı zamanda bu kitap okuyan figür çalışması ana sınıfı ve birinci sınıflar içinde sınıfa neşe katacak el işi çalışmalarından  birisi. Her öğrenci kendisi yapar ve okuduğu kitap bittikçe kendi yaptığı kitap kapağı çalışmasını eline yapıştırır.

Hatta her kitap için kağıt figüre bir yıldız sticker yapıştırılabilir böyle şeyleri çocuklar çok seviyor. Rekabete giriyor dozunda rekabet ya da ölçülebilir başarı görsel olarak iyi sonuçlar verir. Mesela çocuklar için oldukça faydalı olan MentalUP Eğitici Oyun uygulamasında çocuklar, kim olduğunu bilmedikleri bir kitle (yaşıtları) ile tatlı rekabete girip motive olabiliyorlar. Elbette şahıslarla değil; belli bir referans noktası ile rekabet halinde birbirinden eğlenceli zeka oyunları oynuyorlar. MentalUP’ı bildiğinizi tahmin ediyorum ama bilmiyorsanız ona da mutlaka bakın.

Yeri gelmişken görseller korokotak sitesine ait. Bu sitede çok fazla kağıt ve el işi çalışması bulabilirsiniz. Bu kitap okuyan kağıt figürleri yapması gerçekten çok kolay çocuklar kolaylıkla yapabilirler..

Malzemeler:

Renkli ve beyaz birer A4 kağıdı

yapıştırıcı

Makas

okul öncesi kitap çalışması

Çocuk odasına hem süs hem de kitap sevgisi kazandıracak çalışma

okul öncesi kitap çalışması3

Resimde görüldüğü gibi renkli A4 kağıdını kenarından 3 parça kesin, gövde olacak üst tarafını 15 cm kadar katlayın burası saçı olacak, iki tanesini ayaklar için kedi merdiveni yapar gibi katlayın akerdeon gibi görünecek. Düz kalan ince parçayı ortalayarak arkasına yapıştırın bu kitabı tutacak kolları olacak, katladığınız ayakları da bu yüzeye yapıştırın.

okul öncesi kitap çalışması4

Kahkul keser gibi üst tarafı gelişi güzel kesin buraya kurdele toka gibi şeyler yapıştırabilirsiniz. Çocuğunuz gözlüklüyse fotoğrafta olduğu gibi bir görsel hazırlayabilirsiniz. Basit çizimler en iyileridir detaya girmeden  göz çizebilir ya da beyaz kağıda çizip yapıştırabilirsiniz.

Bunu da seversin  Karpuz baskısı

okul öncesi kitap çalışması5

Kitap için beyaz A4’ü ikiye katlayın. En sevdiği kitabı ya da en son okuduğu kitabı kabaca resimleyip katladığınız kollara yapıştırın. Hepsi bu kadar. Bu çalışmayı çocuklarınız çok sevecektir..

okul öncesi kitap çalışması1

Duvarda kitap okuyan görseller

okul öncesi kitap çalışması2

Duvara asmak yerine masa süsü olarak da kullanabilirsiniz :)

okul öncesi kitap çalışması6

Bu şekilde figürler yerine sevdiği canavar ya da çizgi film kahramanını kullanabilirsiniz. Hatta biraz çalışma ile kendi fotoğrafından bile yapılabilir sadece hayal gücü..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (3)
  1. ayşegül dedi ki:

    Harika.. Çok sevdim ben bunları.. Bizim evdeki kitap kurtları için hazırlamalıyım hemen :)

  2. eminekanak dedi ki:

    Harika bu bayildim cocuklar cok kucuk yasta bu sayede kitap sevgisi kazandirilabilir :)

  3. Senem dedi ki:

    Ben de çok beğendim. Eline sağlık :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.