Sıra erkeklerde! Erkekler için doğum kontrol yöntemi

Annekaz
31 Aralık 2021
Yorum Yok

Doğum kontrol yöntemleri hep kadınlar üzerinden çalışır. Doğum kontrol ilaçları, rahim içi araçlar, implantlar, kalıcı operasyonlar. Erkekler için doğum kontrol yöntemi sadece iki tanedir biri prezervatif diğeri ise vazektomidir.

ERKEKLER İÇİN DEVRİM GİBİ DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ

İlaç endüstrisi tıp dünyası erkekler için çeşitli doğum kontrol yöntemleri geliştirmeye çalıştı fakat erkeklerde doğum kontrol hapları hep yüksek yan etkiler nedeniyle onay almadı ve piyasaya çıkmadı.  Bu arada çeşitli cerrahi yöntemler de denendi vazektomi dışında kelepçe vs gibi seçenekler hep başarısız oldu.

COSO, erkek doğum kontrolüne ultrason tabanlı ve geri dönüşümlü bir yaklaşımdır.

Bu haber kadınları çok heyecanlandıracak çünkü erkekler için harika bir doğum kontrol yöntemi yolda üstelik COSO yu bulup tasarlayan Rebecca Weiss adında çok hoş bir bilim kadını.

COSO, sperm yapısını geçici olarak değiştiren, evde kullanım için ultrason bazlı, hormonsuz bir erkek doğum kontrol cihazıdır.

COSO nasıl çalışır?

Kişi bireysel testis boyutuna göre doktor ile birlikte belirlenen işarete kadar cihaza su koyar. Daha sonra su, çalışma sıcaklığına kadar ısıtılır. COSO ultrason tedavisi için hazırdır.  Kullanıcı bacaklarını açar ve testisleri cihaza yerleştirip  oturur. Ultrason işlemi birkaç dakika devam eder. Kalan süre COSO uygulaması üzerinden gerçek zamanlı olarak izlenebilir. Tedaviden sonra cihaz otomatik olarak kendisini kapatır. COSO’nun teknolojisi, Parsemus Vakfı’nın 2012’den bu yana ultrason kontrasepsiyon konusunda başarılı araştırmaların yürütüldüğü bir çalışmasına dayanıyor. Şimdiye kadar, prosedür 422 kişide denenmiş.

İlk doktor muayenesinden sonra COSO eve götürülüyor ve talimatlar uygulanıyor işin güzel tarafı tek kullanım ile 6 ay kadar koruma devam ediyor! Tabi ürün tam olarak onay alıp piyasaya çıkmadı ama  bu zamana kadar erkek doğum kontrolünde en sonuca yaklaşan sonuç bu alet oldu.

Bunu da seversin  Yeni başlayanlar için doğum kontrol yöntemleri!

COSO’nun kısa vadeli geliştirme adımları, gerekli bileşenlerle teknik fizibiliteyi test etmek için işlevsel bir prototip içerir.

COSO’nun bir doğum kontrol yöntemi olarak piyasaya sürülmesi için klinik araştırmalar için finansal desteğe ihtiyacı var. Geçerli veriler olmadan proje gerçekleştirilemez. Almanya’da çeşitli mühendislik  ödülleri alan COSO için benim umudum varama erkekler kıymetli testislerini ultrason dalgalarına emanet eder mi zamanla göreceğiz!

Konu ve kullanımı ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim