Yeni başlayanlar için doğum kontrol yöntemleri!

Annekaz
30 Mayıs 2012
18 Yorum

Kürtaj ilgili yazımı okuyanlar bilirler, kürtaja sıcak bakmıyorum ama yasaklanmasına karşıyım. Kürtajdan önce bu ülkede şunun farkına varılması lazım kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir, ertesi gün hapı da doğum kontrol yöntemi değildir önemli olan kürtaj değil hamilelikten korunabilmektir.

Devletin kürtajdan önce doğum kontrol yöntemlerini anlatması gerekir..Anlatıyor da aslında cinsel hayatınız başladıysa devlet hastanelerinden sağlık ocaklarından bu konuda yetkili ağızdan bilgi alabilirsiniz.. Fakat son yıllarda nüfus dengesinin değişmesiyle devletin doğum kontrolünü ikinci plana attığını düşünüyorum. Malum azalan genç nüfus falan bıdı bıdı bıdı.. Kadınlar kuluçka makinesi değil kendi istedikleri zaman istedikleri kadar çocuk doğurabilmeli ister tek isterse 15 tane..

Malesef hamile kalma riskini küçük görüp bir kereden bir şey olmaz diyenler yüzünden kürtaj sayısı artıyor aslında tek bir kere ilişkiden bile hamile kalınabilir, hatta ilk ilişkiden de hamile kalınabilir hatta boşalma olmasa bile spermden önce gelen sıvı olan ‘ersuyu’ ndan bile hamile kalınabilir onun için prezervatif maddesini iyi okuyun.. ve ilişkiden önce hamile kalmak istemiyorsanız kendinize uygun yöntemi seçin..

Peki nasıl hamile kalınmaz, doğum kontrol yöntemleri nelerdir?

DOĞUM KONTROL HAPI

En çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir, her doğum kontrol yöntemi gibi asla yüzde yüz korumaz. Son yıllarda yan etkileri iyice azaltıldı ilşkiye girseniz de girmesenizde her gün aynı saatlerde bir tane kadının içmesi gerek. Unutulursa hamile kalma riski artar, devlet sigortalılara ücretsiz olarak veriyor 3 liradan başlayan fiyatlarla eczanelerde değişik şekillerde satılıyor..

RAHİM İÇİ ARAÇ

Spiral de deniyor ilk rahim içi aracın spiral şeklinde olmasından dolayı halk arasında yaygın ismi bu, Sağlık ocaklarında ya da hastanelerin aile planlaması bölümünde  eğitimini almış kişiler ebe , hemşire ve doktorlar tarafından takılabiliyor.  Bakırlı ve hormonlu olmak üzere iki çeşidir var, Türkiye’de genelde bakırlı olanlar kullanılıyor. Rahim içi araçlar rahimde yabancı madde olarak algılanır ve iltihabi bir reaksiyon oluşur rahim ağzında bu iltihap nedeniyle hamilelik oluşmaz. Bakırlı RİA’larda ağrı ve kanamanın artması uzaması doğal bir reaksiyon olarak görülüyor. Kayması büyük enfeksiyonlara neden olması gibi yan etkileri de söz konusu.. yine devlet ücretsiz olarak  karşılıyor..

PREZERVATİF

Erkeklerin kullandığı nadir koruyuculardan biri, sadece hamilelikten değil cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korur. Sağlamsa yırtılma patlama olmamışsa yüzde yüz garantilidir ilişkinin başında takılmalıdır ortasında değil!  Tek eşli olmayanlar hamilelik kaygısı olmasa bille kullanmalıdır  yine devlet ücretsiz olarak veriyor.. marketlerde eczanelerde çileklisinden bilmem nelisine kadar değişik değişik satılıyor.. fiyat aralığı çok geniş 2 liraya da var 12 liraya da..

Bunu da seversin  En uygun otobüs bileti için NeredenNereye.com!

DOĞUM KONTROL İĞNESİ

Koruyucu iğneleri özellikle yeni doğum yapmış kadınlar tercih ediyor, emziren anneler için 3 ayda bir yapılan iğneler var. Aynı zamanda yine aylık yapılan iğneler de var. Pratikliği yüzünden daha çok tercih edilebilir ama çok bilinmiyor ve devlet karşılamıyor..

Kilo aldırdığı ile ilgili bir söylenti var.. Eczanelere 3 aylık doğum kontrol iğnesi DEPO PROVERA 5 liradan, Mesigyna aylık doğum kontrol iğnesi ise 11,5 liradan satılıyor. ( fiyat bilgileri değişebilir)

ERTESİ GÜN HAPI

Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir, ama ‘kazalara’ karşı acil bir önlem sayılabilir. İlişki sonrası sizi endişelendiren bir durum varsa 72 saat içinde hastanelerin aile planlama bölümlerine başvurarak bu ilaçtan kontrollü bir şekilde alabilirsiniz..

NORPLANT

Belkide en az uygulanan doğum kontrol yöntemi küçük bir cerrahi operasyonla deri altına yerleştirilir 5 yıl boyunca yüzde yüze yakın koruma sağlar, ilk aylarda adet düzensizliği baş ağrısı vs yapabilir 5 yılın sonunda yine cerrahi operasyonla çıkartılır..Aile planlama merkezlerinde devlet karşılıyor..

VAZEKTOMİ

Erkeklerin testislerine yapılan küçük bir cerrahi işlemdir. Erkekte sperm hücrelerinin testislerden depolandıkları yerlere geçişinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak engellenmesi işlemidir. Operasyondan sonra hafif bi dikiş ağrısı olabilir daha sonrasında sertleşmede ya da boşalmada  bir değişiklik olmaz .. daha çok orta yaşi artık çocuk düşünmeyen erkekler tarafından tercih ediliyor… Ameliyatı devler ücretsiz yapıyor..

TÜPLERİN BAĞLANMASI

Tüplerin bağlanması, cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak bozulması işlemidir. Bu ameliyattan sonra sperm ile yumurta asla buluşmadığı için hamilelik gerçekleşmez , artık çocuk düşünmeyen orta yaştaki hanımlara yapılabiliyor.. Yine bu ameliyatı devlet karşılıyor..

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (18)
 1. zeynep dedi ki:

  merhaba annekaz.yukardakı bilgilerde düzeltme yapmak istedim.
  Aylık ve üç aylık iğneleri devlet karşılıyor fakat
  norplantı devlet karşılamıyor. en son aile planlama doktoruna gittiğimde bunları öğrenmiştim.

  • annekaz dedi ki:

   Çok teşekkürler, ben bi 10 senedir aile planlamasına uğramadım :) en son bıraktığımda bu haldeydi düzenleyeceğim

 2. Sevgi dedi ki:

  Mrb lar benim sorum oğlum 1.5 yaş da ve emzi riyorum aylık mi yoksa 3 aylık mi iğne almalıyım

 3. Derya dedi ki:

  Aylık iğnelerin erken menapoza neden olduğunu hastanede aile planlaması bölümünden öğrendim sizinle de paylaşmak istwdim

 4. Aysun dedi ki:

  Bu aylık iğnelerde herhangi bir gun yapılabilir mi bırde adet olduktan sonrada yapılması gerekiyor mu

 5. Yasemin dedi ki:

  Aylık iğne yapıldıktan kacgun sonra ilişkiye girilmeli

 6. Hacer dedi ki:

  Yeni evliyim şuan hamilelik düşünmüyorum.korunma yöntemi olarak hangisi daha etkilidir haplar mi yoksa iğne mi

  • annekaz dedi ki:

   İkisi de aynı derece etkilidir unutkan yapıya sahipseniz iğne daha etkili ama her bünyede etkileri farklı olabilir. Ben günlük ve yan etkisi daha az olan haplardan kullanmanızı tavsiye edebilirim. Eczacınıza danışın

 7. Filiz dedi ki:

  11 gun once 4 uncu cocugumu dunyaya getirdim en erken uygulamam gereken igne hangisidir acil cvp

  • annekaz dedi ki:

   Merhaba Filiz isim yazmıyorum lakin ilk adetde sağlık ocağına gidip doktora danışabilirsin ki eczaneden emziren anneler için doğum kontrol iğnesi denildiğinde bile size seçenek sunuyorlar. ama öncesinde yine doktora danışın.

 8. Nesrin dedi ki:

  Her türlü yapılır mı evli bekar sorunu olur mu,?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim