Meme Küçültme Ameliyatı Estetik Kaygılarla ve Sağlık Gereksinimleri Nedeniyle Uygulanabilir

Annekaz
27 Ekim 2021
Yorum Yok

Memeler dişiliğin, anneliğin ve doğurganlığın en önemli sembollerinden biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda da kadının sosyal kimliğinde büyük yer tutarlar. Memeler yalnızca görsel açıdan değil kadınların emzirme fonksiyonlarını yerine getirmeleri açısından da ön planda olup kadınların memeleri arasında şekil ve boyut farklılığı görülmesi olasıdır. Bu durumda meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme gibi meme estetiği ameliyatlarının uygulanması gündeme gelmektedir. Böylece kişi özelinde planlanan ameliyat uygulanarak kadınların ameliyatı tercih etmesine neden olan rahatsızlık ortadan kaldırılmakta ya da daha estetik görünümlü memelere sahip olmaları sağlanmaktadır. 

Op. Dr. Evren İşçi ve kliniğindeki uzman ekibi hastayı muayene ettikten sonra beklentilerini ve ihtiyaçlarını değerlendirerek hasta özelinde en doğru tekniği belirler. Uygulanan tekniğin ne olduğundan bağımsız olarak amaçları hasta için en doğal ve en ideal görünümün elde edilmesidir.

Meme Estetiği Ameliyatları İçin Op. Dr. Evren İşçi Kliniği İle İletişime Geçin

Kadınların en sık başvurduğu estetik ameliyatlardan biri olan meme küçültme estetiği ameliyatı bazen fizyolojik bazen de psikolojik nedenlere bağlı olarak uygulanır. Memeleri normal kabul edilenden büyük olan kadınlar bel, sırt, boyun ağrıları, duruş bozuklukları, terleme dolayısıyla meme altında cilt sorunları meydana gelmesi ve sutyen askılarının omuzlarda bası izi oluşturması gibi bazı rahatsız edici durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Memelerin normal kabul edilenden büyük olmasının temel nedenlerinden biri genetik faktörlerdir. Buna ek olarak gebelik, emzirme, kilo alma, hormonal bozukluklar ve kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de memelerde büyümeye ve sarkmaya neden olabilir. Memelerdeki büyüklük estetik ve fonksiyonel sorunlar oluşturabilir. Büyük memelere sahip olmak estetik görüntünün kaybolmasına yol açabileceği gibi istenilen kıyafetlerin giyilememesi ve gözle görülen bir orantısızlığın olması kadınların psikolojilerinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Meme küçültme ameliyatı bu tür sorunların ortadan kaldırılması, kişinin yaşamına sağlıklı ve öz güvenli bir şekilde devam edebilmesi için tercih edilebilecek en etkili yöntemdir.

Meme küçültme estetiği ameliyatları farklı teknikler kullanılarak uygulanabilir. Uygulanacak olan tekniğin seçilmesi aşamasında hasta özelinde memelerin hacmine, meme dokusunun yoğunluğuna ve genel durumuna, hastanın yaşına, izlerin hangi pozisyonda kalmasının tercih edildiğine, hastanın ameliyatın ardından bir gebelik planlayıp planlamadığına, hastanın alışkanlıklarına, sigara kullanıp kullanmadığına ve düzenli olarak kullandığı ilaçla olup olmadığına göre değerlendirme yapılmalıdır. 

Meme küçültme estetiği ameliyatında kullanılan tekniklerde göz önünde bulundurulan temel kriter; meme ucunun göğüs duvarına bağlanmasını sağlayan ve pedikül de denilen yapının nerede bulunacağıdır. Bu bağlantı kan damarlarını, süt kanallarını ve duyu sinirlerini içermekte olup yanda, üstte, altta, tamamında ya da oblik olabilir. Bu durum meme başının canlı kalması, duyu ve süt verme fonksiyonlarının korunması açısından çok önemlidir.

Bunu da seversin  Benleri aldırmak tehlikeli mi?

Meme küçültme estetiği ameliyatının yapılabilmesi için hastanın meme gelişiminin tamamlanmış olması ve ameliyata engel bir durumu olmaması gerekir. Normal kabul edilenden daha büyük memelere sahip olmak zaman içinde duruş bozukluklarına, meme altında pişik ve yara oluşumuna aynı zamanda özellikle ergenlik döneminde ciddi psikolojik sorunlar oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle meme küçültme estetiği mümkün olduğunca erken dönemde gerçekleştirilmelidir. Meme küçültme estetiği ameliyatının uygulanabileceği en üst yaşa ilişkin sınır kişi özelinde belirlenebilir.

Meme Küçültme İyileşme Süreci Konforlu Operasyonlardan Biridir

Meme küçültme estetiği ameliyatlarında uygulanan teknik ve prosedürün kapsamı hasta özelinde memelerin büyüklüğüne ve sarkıklığına göre belirlenir. Seçilen teknik hastanın ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamalı aynı zamanda da hastada en doğal görünümün elde edilmesini sağlamalıdır.

Çok büyük memelerde meme ucu greft tekniği uygulanır. Meme ucu alınıp meme küçültüldükten sonra yeni bir meme ucu oluşturulur. Bu teknikle çok fazla meme dokusu alınması mümkün olduğundan memenin istenildiği kadar küçültülmesi mümkündür. Bununla birlikte meme ucunda duyu kaybının ve süt vermeye engel durumun oluşması riskinden dolayı sıklıkla tercih edilen bir yöntem değildir.

Meme küçültme estetiği ameliyatında uygulanan diğer bir teknik flep tekniğidir. Meme ucu ve meme dokusu bu yöntemde canlı olarak korunur, fazla doku çıkarıldıktan sonra meme ucu yukarılara taşınır. Meme dokusunun aşağıdan, yukarıdan ya da orta hattan beslenecek şekilde dizayn edilmesi mümkündür. Bu prosedürde genellikle meme dokusu korunduğundan hastanın operasyondan sonra süt vermesi mümkün olmaktadır. 

Meme küçültme estetiği ameliyatından sonra hastada enfeksiyon oluşmaması için koruyucu antibiyotik kullanılır. Ameliyattan sonra meme başının duyarlılığı geçici olarak azalabilir. Yara genellikle 12-14 günde kapanmakla birlikte kişinin sigara kullanımı, kronik hastalıkları, dolaşım, enfeksiyon ve dolaşım problemleri gibi etkenler iyileşme süresi üzerinde etkilidir. Operasyonun ardından hastada ödemler ve şişlikler oluşması doğal bir durum olup bu etkiler genellikle 3-4 hafta içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar.

Hastalar meme küçültme estetiği ameliyatından sonra normal şartlar altında genellikle 10-15 gün içinde işlerine dönebilmektedirler. Doktorun belirttiği süre boyunca ağır sporlardan ve egzersizlerden uzak durulması çok önemlidir.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim