40 yaşından sonra kilo vermek zorlaşır mı?

Annekaz
27 Eylül 2022
Yorum Yok

Yaşlandıkça kilo vermenin zorlaştığını hiç düşündünüz mü ? Bu efsane, diyet kültürü tarafından onlarca yıldır anlatılıyor ama gerçekten 40 yaşından sonra kilo vermek zorlaşır mı?

Yapılan araştırmalara göre metabolizmamızın 20 ila 60 yaş arasındaki yaşlardan etkilenmediğini gösteriyor. Metabolizma hızı 60 yaşından sonra yılda sadece yüzde birden az azalıyor. Yani40  yaşından sonra suçu metabolizmaya atmak doğru değil.

Metabolizmamız üzerinde, inandığımızdan çok daha fazla kontrole sahibiz.

Peki, yaşlandıkça kilo vermek neden daha zor geliyor? 

Genellikle daha meşgulüz, daha fazla strese sahibiz ve yaşam tarzı alışkanlıklarımıza  kök salmış durumdayız. Yeni alışkanlıklar oluşturmak, yaşlandıkça  daha zor hale geliyor. Ayrıca daha az hareket ediyoruz.

Metabolizmamızın verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için önemli olan ve kilo vermeyi kolaylaştıran birkaç temel besin var Protein , D vitamini ve kalsiyum açısından zengin yiyecekleri seçmek ayrıca kas kütlesi oluşturmak, enerjiyi sabit tutmak ve kemik kaybını önlemek için de işe yarayacaktır.

40 yaşından sonra kilo vermek için  hangi besinleri daha çok tüketmeliyiz ?

SOMON

Bu kalp-sağlıklı balık , protein ve omega-3 yağları açısından zengindir. Her öğünde bir protein kaynağı seçmek, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Böylece gün boyunca tükettiğiniz toplam kalori miktarını azaltabiliriz.

YUMURTA

Protein içeriğinin yanı sıra, yumurtalar D vitamini, kolin ve demir gibi diğer güçlü besinlerle doludur.

Yumurtalar uzun süredir tartışılırken, en büyük kardiyovasküler diyet çalışmalarından biri olan Framingham Kalp Çalışması , yumurta tüketimindeki farklılıkların yüksek kolesterol seviyeleri veya kalp hastalığı insidansı ile ilişkili olmadığı sonucuna varmıştır.

Çoğu doktor günde en az bir yumurta önermekte tereddüt ediyorsanız günde  yumurta ile başlayın.

SÜZME YOĞURT

Süzme yoğurt , yüksek protein içerir. Diğer yoğurtlarla karşılaştırıldığında, süzme yoğurt porsiyon başına neredeyse iki katı protein sunar. Bir fincan süzme yoğurt, tam 17 gram protein sunar!

Bunu da seversin  Bavul hazırlamanın püf noktaları

Süzme yoğurdu meyvelerle karıştırarak sağlıklı bir ara öğün elde edebilirsiniz.

EDAMAME ( olgunlaşmamış soya fasülyesi )

Ülkemizde pek bilinmiyor ama olgunlaşmamış soya fasülyesi  protein, lif ve fitoöstrojen adı verilen bir besin maddesi ile doludur. Özellikle menapoz dönemindeki kadınlar için oldukça faydalıdır. Soya ürünleri, brüksel lahanası, baklagiller şarap ve çayda da  Fitoöstrojen vardır. Fitoöstrojen Türkçe makale

Özet; Yapılan araştırmaya göre 40 yaşından sonra kilo vermenin yavaşlaması bizim yaşam standartlarımızla ile alakalıdır.  Hastalık durumu yoksa 25 yaşındaki  ve 45 yaşındaki iki kişi aynı hızla kilo verebilir.. :)

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim