Mikrodalga fırına neler girmez?

Annekaz
18 Haziran 2014
Yorum Yok

Mikrodalga fırınlar artık hayatımızın bir parçası yemek ısıtmak için özellikle sık sık kullanıyoruz… Peki mikrodalga fırınları doğru kullanıyor muyuz. Mikrodalga fırınlar nasıl kullanılır? mikrodalga fırınlara hangi kaplarla kullanılmaz..

 

1

 

Mikrodalgaya kalın da olsa kağıt paketler girmez aslında girer ama çok  dikkatli kullanmak lazım yangına neden olabilir..
2

Kese kağıtları mikrodalga fırınlarda kolayca tutuşabilir.. dikkatli kullanılması gerek..

3

İnce yoğurt kapları ve plastikler bu kaplar zaten mikrodalgaya girmez hatta başka gıdaları saklamak için de uygun değildir işi bitince çöpü boylar..

4

Çiğ ya da haşlanmış yumurta mikrodalga fırına girmez. Haşlanmış yumurta fırında patlar çiğ yumurta da patlar sonra mikrodalgayı temizlemek için yarım gününüz harcarsınız…

5

Yumuşak köpük kaplar mikrodalga fırına girmez..  sağlığa zararlıdır ve sadece mikrodalgada değil her şekilde kanserojendir

6

Bazı meyveler mikrodalgaya girmez mesela üzüm mikrodalga fırında patlar..

7

 

Kenarı yaldızlı tabaklar mikrodalgaya girmez.. tabağınızın yaldızları ister altın olsun ister gümüş kararır bu tabaklarınıza iyi bakın hatta bulaşık makinesine bile koymayın..

8

Kapağı açık soslar mikrodalganızı mahfedebilir.. Dikkatli olmak lazım

9

 

Plastik kaplarla ilgili mikrodalga fırın için oldukça karışık bilgiler var lakin en güvenli,si mikrodalgada plastik kap kullanmamak mikrodalga için en uygun kaplar cam ve porselen olanlar. Bunun yanı sıra mikrodalgada daha güvenli kullanılacak pilastik numaraları yayınlanıyor işte 5 numara plastikler diğerlerine nazaran daha güvenli diye biliniyor lakin ben mşkrodalgada plastik kullanmıyorum…

plastik-sise-sayilar

Plastikler tehlikelidir pek çoğu geri dönüşmüş malzemeden yapılır kullandıklarınız da doğal olarak geri dönüşür plastik yalıtımdan tutun halı tabanına kadar her türlü yan sanayide kullanılıyor.. yani plastik malzemeyi sadece mikrodalgada değil  aslında hiç bir yerde kullanmamak lazım.. o çok meşhur ABD’den ithal edilen pahalı plastikler de buna dahil..

Bunu da seversin  Stevialı kek

10

Acı biber mikrodalgada acı biber sosları ya da acı biberin kendisini ısıttığınız zaman gözünüzü yakan bir buharla karşılaşabilir tüm gün kıpkırmızı gözlerle gezebilirsiniz dikkat..

11

Yine bu ralar herkesin elinde olan bu su matara ve kapları da mikrodalgaya girmez..

12

Alüminyum folyo kaplı yiyecekler ya da Alüminyuma sarılı hazır yiyecekleri mikrodalga fırında ısıtmayın Alüminyum altın hatta bakır gibi vücudun kabul edebileceği bir metal değil hiç bir şekilde yiyecek saklamak üzerini örtmek için uygun değil kullanılmamasını öneriyorum…

13Mikrodalga ile araştırmalar devam ediyor ben evde mikrodalga fırın kullanıyorum ama çocuklar küçükken asla kullanmadım şimdi artık elimizden geldiği kadar sağlıklı kap kurallarına dikkat ederek özellikle ısıtmada kullanıyorum. Lakin sakın bebek maması bebek biboronlarını mikrodalgada kullanmayın ısıtmayın bebekler için asla kullanılmayacak bu aletler kurallarına uyarak kullanıldığında hayatınızı kolaylaştıracaktır..

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim