Bebeklerde kusma sorunu

Annekaz
3 Aralık 2013
Yorum Yok

Özellikle anne sütü almayan bebeklerde kusma sorunu çok sık yaşanıyor. Bebeklerde kusma hem bebeği hem de anneneyi yoran psikolojik olarak sarsan sorunlardan birisi. Ufak tefek gaz çıkarırken olan ve ya ağızdan hafif akan kusmalardan bahsetmiyorum adeta fışkırır gibi kusan bebekler annelerini çok üzüyor. Zaten anne sütü alamamış bebeğin bir de kusması anneyi suçluluk duygusuna itiyor daha çok yedirmeye çalışıyor ve daha sinirli bir hale getiriyor. Yığılan çamaşırlar batan üst baş eşyalar bir yana Bir de baba dahil herkesin olaya karışması var çok yediriyorsun suçlamaları, biboron uygun değil iddiaları ile insana bildiğini de şaşırttırıyorlar..

Bebeklerde kusma ile nasıl başa çıkılır?

anne sütü alıyorsa fışkırır şekilde kusma nadir görülür, az az kusuyorsa bu sorun değildir bunun için endişelenmeyin her bebek kusar ama mama ile beslenen bebeklerde fışkırır tarza kusma çok önemlidir. İlk çare olarak azar azar yedirmeyi tercih edin.

baby_feeding_1

Buna rağmen kusuyorsa mama markalarında değişiklik yapabilirsiniz kusma sorunu geçmemişse AR mamalara ( anti reflü mama) geçilmesi tavsiye ediliyor ama burada önemli konu var.

Bebeğini emziremeyen annelere her zaman bir baskı vardır memeni böyle tuttun mu bunu yedin mi bunu içtin mi bir de şu pozisyonda emzir aa olur mu benim ilk günlerde süsüm fışkırıyordu sağ gelir falan diye süt veremeyen annelere sürekli bir baskı olur bazı kadınlarda süt az oluşur.  Az da olsa her ne olursa olsun emzirilmeli ama özellikle ilk günlerde bebeğinden uzak kalmış ne bileyim bebeği küvezde kalmış , yoğun bakımda kalmış annelerin olan sütü de kesiliyor süt sağma makineleri de bir yere kadar.

Anti Reflü Mamalar biraz daha koyu kıvamlı mamalardır çok ihtiyaç olmadığı sürece kullanılmamalı kullanmadan önce de doktorunuza mutlaka danışın ya da normal mama ile AR mamayı karıştırarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Anti Reflü mamalar pek çok anneyi psikolojik olarak sarsan kusma sorunu ile başa çıkabiliyor yine de mama konusunu her zaman doktorunuza danışın marka vermekten imtina edeceklerdir ama zaten piyasada çok fazla AR mama yok sizde araştırıp kusma sorunu ile başa çıkabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim