Tırnak batmasının doğal tedavisi var mı?

Annekaz
10 Eylül 2015
Yorum Yok

Ayakların kıymetini ancak ayak sağlığını kaybedince anlıyoruz galiba. En basiti tuz nedeniyle ödem tutan ayaklar bile size kabus yaşatabilir. Tırnak batması ise cehennem! Tırnak batması bebeklerden tutun hamilelere yaşlılara kadar herkeste görülebiliyor. Özellikle gençlerde yanlış ayakkabı seçimi tırnağı etin içine doğru itebiliyor. Tedavisi çok basit değil ve acısı gerçekten çok fazla. Tırnak çekme hem kulağa hem de hayal gücüne sığmayacak kadar acı verecek bir operasyon sanılıyor. Haksızlık payı yok değil ama tırnak çekme bana göre doğru bir tedavi şekli değil ya da her tırnak batmasına tırnak çekme yapılmıyor. Bunu doktorunuzla görüşün alternatifleri gözden geçirin.

Tırnak çekmenin yanı sıra lazer ve cerrahi operasyon da yapılıyor. Oğlum için cerrahi operasyonu tercih ettik. İki baş parmağına birden yapılan ameliyat lokal anestezi ile ve çok kısa zamanda olup bitti. İşin temeli sürekli ete batarak büyüyen tırnağa müdahele etmek yerine, batan ete müdahele edip tırnağın yolunu açtı yani etin fazlalığı kesildi. Birak dikiş bir bir kaç gün ayakkabı yasağı ile şimdi çok rahat.

Peki tırnak batması başlangıçta doğal yollarla tedavi edilebilir mi? Öncelikle tırnak kesini önemli bebeklikten itibaren tırnakları düz ya da  köşeli değil yuvarlak kesmeye özen gösterin.

Ayağınıza uygun ayakkabı giyin tırnak batması yeni başladıysa ve nedenşi yanlış kesilmiş bir tırnaksa suda biraz bekletin ve manikür seti ile tırnağın batan kısmına minik bir pamuk koyup antiseptik krem sürün.

Bunların dışında..

Kavrulmuş soğanın tırnak iltihaplarına iyi geldiği söyleniyor. Soğan yağsız olarak tencerede hafif öldürülür ılıkken iltihaplı parmağa sarılır ve bu şekilde yatılır. Bunu ben denemedim

Diğer ise lokum bildiğimiz sade lokum oğlumun tırnak batması ameliyatından sonra  aaa bir lokumu ezip sarsaydın diyen çok oldu bilmiyorum işe yarar mı?

Bunu da seversin  Soğuk algınlığı ve öksürük çayları

Çörek otu yağı da yine iltihap için kullanılan doğal tedavilerden birisi..

Tırnak batması hafife alınmamalı hele bebek ya da şeker hastalığı varsa.. Doktorunuza mutlaka danışın.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim