Bugün dünya için ne yaptın?

Annekaz
18 Haziran 2014
Yorum Yok

Dünyayı hızla kirletiyoruz. Hemde ne hızla… Sanayi tesislerinden yada büyük ölçekli üretim yapan yerlerden bahsetmiyorum. Birey olarak dünyayı kirlettiğimizin ne zaman farkına varacağımızdan bahsetmek istiyorum.

Hazır bebek bezleri, kadın pedleri, tuvalet kağıtları naylon poşetler pet şişeler. Evden çıkardığımız bir hevesle alıp beğenmediğimiz dünya kadar lüzumsuz çöpler..İnsanoğlu olarak arkamızda koca bir çöplük pis bir dünya bırakıyoruz.Hatta dünya üzerinde depolama alanı bulamadığımız çöpleri de uzayda boşluğa bıraktığımızı okumuştum.Öyle ya LCD televizyonlar ve monitörler çıkalı milyonlarca tüplü televizyon ve monitörler nereye gitmiş olabilir ki?

Geleceğe hiç bir şey kalmayacak gibi görünüyor. Toplum hızla tüketiyor, hızla çöp üretiyor. Geri dönüşüm firmaları hızla artıyor ama bu yeterli mi ya da nezaman yeterli olur bilemiyorum.

Bu yüzden birey olarak herkese görevler düşüyor. Herkes evinde bazı detaylara dikkat ederse ve bunu genele yayabilirsek bu dünya için çok şey yapmış olacağız. Mesela ben bu önlemleri uygulamaya çalışıyorum ama  hiç bir zaman bir doğa dostu gibi hareket edemiyorum. Kullanılmış yağları ve pilleri depoluyorum kağıt ve camları ayırıyorum  daha az poşet kullanmaya çalışıyorum yapılması gereken çok şey var.. Ev hanımlarına bu konuda büyük görev düşüyor.

Özellikle bebek bezi konusu çok dikkat edilmesi gereken bir konu doğa severlerin bu konudaki hassasiyetini anlıyorum. Bebek bezlerini kadın pedlerini pek çoğu bizim eski usül kendi dikiyor yıkayıp yıkayıp kullanıyor. Bu şekilde bebek büyüten annlere büyük saygım var kolay değil ben oğlumu bu şekilde büyüttüm çamaşır makinem bile yoktu elde sabuz tozları ile yıkaya yıkaya..

Her neyse şimdi her şey daha kolay doğa dostu olmak da öyle. Mesela yukarıdaki havlu Etsy’de  satılıyor.Pek çok havluya çıt çıt dikilerek kalınca bir rulo oluşturulmuş. Çekilip çıtçıtlarından çıkartılarak kullanılıyor mesela bir hafta sonunda hepsi toptan yıkanıyor ya da titiz hanımlar kaynatıyor.. amaç daha az kağıt kullanmak . Bu şekilde plastik çıt çıtlar satılıyor olmadı cırt cırtlar da kullanılabilir güzel dünya için güzel bir fikir.

Bunu da seversin  Kola şişesi kaç farklı şekilde kullanılır?

Unutmayalım.. Gerek milli servet, gerek bu dünya ve gerekse ev ekonomisi için kendi çözümlerimizi kendimiz üretelim. Bugün dünya için birşey yapalım.. Ama mutlaka yapalım..

havlu ev dikimi

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim