Çocuğunuzu bulaştırmamanız gereken oyunlar

Annekaz
2 Ağustos 2015
2 Yorum

Online oyun bağımlılığı çok büyük tehlike sakın küçümsemeyin. Bilgisayar başında vakit geçirmenin en tehlikelisi desem doğru olur. Çocuklara bu konuda en küçük bir şans vermeyin gerekirse bilgisayarı kaldırın gerekirse interneti kesin yasaklar koyun ama sakın  online oyunlara dadandırmayın hatta alın bir PS2  istediği oyunları  ( futbol, araba yarışı değişik eğlence oyunları) ordan alıp oynatın ama online oyun oynatmayın!

knigth

Apartmanın karşısındaki evde bir delikanlı annesi ve babasıyla yaşıyor, gecenin ikisine üçüne kadar tartıştıkları günler oluyor duymamak elde değil.. Babası online oyun için büyük ihtimal Knight online dan bahsediliyor senin 6 yılını yedi yeter artık kalk çık odadan iş ara gez toz hava al diyor ve uzayıp gidiyor bu bahsettiğim üniversiteden mezun olmuş ve bir kaç yıldır evde oturan bir adam ve çevremde çok fazla bu tür genç var. Nedir bu oyunlar çocuklardan ne istiyor? Öncelikle sizin internete girip bir sitede haber okumanız mouse oynatmanız bile o site sahibine dolaylı yollardan para kazandırır bırakın saatlerce girip online bir oyun oyun sahibine binlerce lira kazandırıyor işin içinde para olunca oyunlar bedava dağıtılıyor çocuklara kalan sadece girip kendilerine karakter yaratıp oynamak kalıyor. O oyunlarda başka  birileri oluyorlar güçlü canavarlar, özel güçleri olan yetenekli savaşçılar, ya da eli silahlı terörist ya da bir polis! Oyunda vakit geçirdikçe takımları yönetiyor 12 yaşındaki çocuk ordu sahibi oluyor ama gerçek hayatta derslerinden uzaklaşıyor ailesi arkadaşları ile bağlarını kopartıyor. Gerçek hayattan uzaklaşıyor.  Pek çok online oyun var ama en bilinenleri aşağıya yazdım asla alsa bu oyunları evlere sokmuyor adını duyunca şeytan görmüş gibi çocuğunu kaçırıyorsunuz benden demesi..

iORtI4r

Metin 2;  Online kendi karakterinizi yaratıp oymamanız bekleniyor ücretsiz bir oyun 4 tane ana karakter var. Karakterler level atlatmak gerekiyor bunun için bol bol bilgisayar başında oturulması gerek. Hedefi daha küçük çocuklar.. genelde erkek çocuklar ilgi gösteriyor. Kesinlikle çocuklar uzak tutulmalı.

Knight online: 2 ırkın durmadan savaş yaptığı karakteri  daha iyi olanın ve daha  iyi oyun oynayanın karşı rakibinden her zaman üstün olduğu bir oyun. Öldürdüğü her karşı ırk için puan kazanılan yenilen tarafın üstün gelmek için maddi olarak her türlü şeyi yapabileceği bir oyun. Bu oyunda itemler,  savaş aletleri, zırhlar satılıyor bu ticareti oyuncular yapıyor yani zırh ya da savaş aletlerini geliştirip satıyorlar. Bu oyuna milyarlar harcayan çocuklar var. Kredi kartlarını alıp ailesinden para çalıp itemlere yatıran çoook çocuk ve genç var..

Bunu da seversin  Kuru ciltlere yoğurt yağlı ciltlere kefir

LOL: Karakteri geliştirmek için çok fazla zaman geçiriyor. Tek bir oyun seansı en az 1,5 saat sürüyor günde 17 – 18 saat oyun oynayarak karakterlerini geliştiriyorlar.. çok tehlikeli sürekli canlı yayındalar konuşuyorlar ya da izliyorlar.. bu oyunda sadece oyun değil kişisel olarak da ünlü olabiliyorlar youtube da yüzlerce video var.. Aman dikkat!

Warcraft: Ciddi bağımlılık yapan oyunlardan bizim ülkemizde Knight ya da  Metin 2 kadar yaygın değil ya da şöyle söyleyeyim; çocukken Metin 2, ergenlikte Knight eğer oyun bağımlılığı sırdan bir şey haline gelirse daha ileri yaşlarda Warcraft’a geçebiliyorlar, kısaca WOW deniliyor muhabbetine bile dikkat..

Counter-Strike Online: Oyun terörist ve anti terör  üzeri ekiplerden dönüyor. Sürekli birilerini vuruyorsunuz. Online ve online olmayan veriyonları var silahlar adam öldürmeler bir yana online bağımlılık derecesi yüksek oyunlardan.

Bu oyunlarda arkadaş çevresi çok önemli eğer bir arkadaşı oynuyorsa muhabbet hep bu oyunlardan açıldığı için eninde sonunda başlayacaktır, çevreden uzaklaştırmak önemli eğer iş işten geçmişse ve artık bir şey yapamadığınızı düşünüyorsanız kesinlikle profesyonel yardım alın. Geçer diye düşünmeyin bu kartopu gibi giderek büyüyor ve en sonunda çocuğunuzun geleceğini yıkan bir çığ haline gelebiliyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. zuhal öztürk dedi ki:

    malesef benimkide lol bağımlısı fen lisesi kazanacakken idare eder bi anadolu lisesi kazandı onu da geçtim norlar inişte bütün yaz oynadı işte olunca engel olamadık dövmek sövmek interneti kapatmak okuldan alır işe veririz demek işe yaramadı babası oyunu engelledi ama bence bi şekilde hala oynuyo pcnin remini çıkarttı leptopu şifreledi cebini elinden aldı başkada ne yapılır bilemiyorum :(

    • annekaz dedi ki:

      Mutlaka oynayacaktır oyundan birden bire koparmak da olmuyor. etraftaki etkinliklere bakın yüzme, futbol, tenis, okuçuluk gibi sevebileceği aktiviteler var mı spor bu konuda çok birleştirici. Olmadı profesyonel yardım aldın eğitim hayatı biter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim