Ekibinize Güven İnşa Etmenin On Yolu

Annekaz
26 Ağustos 2022
Yorum Yok

Etkili ve üretken bir ekip oluşturmadan önce, şirketinizde yukarıdan aşağıya güven oluşturmanız gerekmektedir. Günümüzün iş ortamında gizli ajandalara veya gizli bir ortama yer yoktur. Pandemiyle beraber hayatımıza giren evden çalışma durumunu da göz önünde bulundurarak ekibinizi doğru yönetmeniz daha da önem taşımaya başladı.

Ayrıca kadın girişimcilerin kendini ve az da olsa yardımlaştığı ekibini de etkileyen bu durumları bir işletme koçu olarak ele aldım ve madde madde açıkladım.

Güven kırılgandır ve liderlik tutarlı olmadıkça şirket içerisinde sağlam temeller oluşturmak zordur. Tutarsızlık ve düzensiz davranış, herhangi bir şirkette güven erozyonuna yol açar.

Güven de otomatik olarak verilmez ve liderlerin eylemleri güveni yayan bir kültürü yansıtana kadar genellikle tutulur. Güvenin organik olarak yaratılmasını sağlamak için, kuruluş liderlerinin işin her düzeyinde güven kazanmak için çok özel bazı şeyler yapmaları gerekir.

Ekibinize Güven İnşa Etmenin On Yolu

1. Açık konuşun

 Açık diyalog ve sık iletişim, günlük ritüellerinizin bir parçası olmalıdır. Günlük sohbetler, ekibinizin şirketinizde olup bitenler hakkında güncel bilgiler almasına ve katkıda bulunmalarına olanak tanır.

2. Başarısızlığı olumlu kabul edin

Hatalar olur, başarısızlığı olumlu olarak kabul edin. Yeni bir hareket tarzını şekillendirmenize yardımcı olması için hataları kullanın. Yenilik genellikle çözümler bulmak için konfor alanlarının dışında çalışan başarısızlıktan kaynaklanır.

3. Açık Olun

El Kitabınız ve Politikalarınız güncellenmeli ve düzenli olarak paylaşılmalıdır. Bu politikaların şirketinizin her seviyesinde tutarlı ve adil bir şekilde kullanılması gerekir.

4. Görünür Olun

Liderlerin ekiplerine açık ve görünür olmaları gerekir. Erişilebilir liderler, ekip üyelerinin engelleri daha hızlı aşmasına yardımcı olabilir.

5. Ekip üyelerinize Değer Verin

Ekip üyelerinizin, iş içinde ve dışında onları etkileyen gerçek sorunları olan gerçek insanlar olduğunu göstermelisiniz. Ekibinizle ilgilenirken empati gösterin ve insanlığı gösterin.

6. Davranışlarınızla rol model olun

Bunu da seversin  Karla yün halı temizleme

Liderlerin yürümesi ve konuşması gerekir. ‘Dediğimi yap, yaptığımı yapma’ mantığını değil. Güven istiyorsanız, güvenilir bir kişinin davranışlarını göstermelisiniz.

7. Kendi Hatalarınıza sahip çıkın

Hiç kimse mükemmel değildir ve ne kadar önemsiz olursa olsun hatalarınıza sahip çıkmak güven gösterir. Hatalarınız veya bir şirket hatası hakkında ekibinize karşı açık ve dürüst olmak, bunları örtbas etmeye çalışmaktan çok daha iyidir.

8. Kişisel ve doğrudan iletişim kurun

Ekibinizle kişisel ve doğrudan iletişim kurun, ancak doğal ama profesyonel bir şekilde aktif olarak dinlemek ve iletişim kurmak yerine jargon, konferanslar ve alıntı politikalarından kaçının. Her konuşma resmi olmak zorunda değildir.

9. Ekibinizi önemseyin

Ekibinizle düzenli olarak ‘sıcaklık’ kontrolü yapın. Onlara nasıl olduklarını ve çevreyi nasıl daha olumlu hale getirebileceğinizi sorun. Ekibinize yargılamadan veya cezalandırmadan sesini duyurma şansı verin.

10.Dürüst Olun

Şeffaf olun ve geri bildirime açık olun. Çalışanlarınızın size güvenmesini istiyorsanız, dürüstlük göstermek çok önemlidir.

Güven oluşturmak kolay değildir ve personel devir hızının yüksek olması, kurduğunuz temeli sağlam tutmanızı zorlaştırır. 

İşe alım sürecinin her aşamasında ‘güven’ kültürünüzü güçlendirin. Vadettiğiniz şeyleri uygulayın ve önemli kültür noktalarınızı yeni adaylara iletin. Bu şeffaf kültür müşterilerinize aktarılacaktır.

Profesyonel ve sertifikalı bir ActionCOACH ile çalışmak, işinizi yürütmenize yardımcı olacak güçlü ekipler oluşturmanıza ve ekip yönetiminiz doğru olacak sağlam bir şirket kültürü ve ortamı geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu konuda destek almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim