En çok sorulan soru: Çocuklarınız kavga etmiyor mu?

Annekaz
8 Mart 2016
1 Yorum

Çocukları büyütürken çok fazla zorluk yaşıyoruz ama o zorlukların zirvesi kesinlikle çocukların ergenlik çağı, hele birbirine yakın 3 ergenle yaşamak gerçekten çok zor hani hep bebekler yok gazıydı, yok dişiydi pişiğiydi derken sizi ergenlikte neler bekliyor göstermek istedim.

Ergenlikten önce girişle başlayalım ben üç birbirine yaşları yakın çocuk büyüttüm yani kardeş faktörü sayesinde nispeten daha kolay atlattığımı söyleyebilirim benim kişisel tavsiyem eğer imkanınız varsa, birden fazla çocuk düşünüyorsanız araya çok fazla yıllar sokmayın. Yaş farkı 3 ve daha az olursa ergenlik de çocukların arkadaşı her zaman yanı başında oluyor tabi size karşı çete kurmazlarsa :)

En büyük oğlum 2 yaşından biraz daha büyüktü kardeşi olduğunda haliyle beraber büyüdüler, ortaokula giderken ona göre kız kardeşi daha bebekti çok fazla sürtüşmeleri olmadı ama ne zaman büyüdüler işte o zaman birbirlerine ‘gıcık’ olmaya başladılar :) Oğlum liseyi yatılı olarak şehir dışında okudu zorluk çekse de kısa zamanda alıştı ve yatılı okulun verdiği insanlarla iletişim ve beraber yaşama becerisini kardeşleriyle de paylaştı.

Melike kardeşi doğduğunda 3 yaşında bile değildi ilk başlarda kıskandı ama her zaman abla görevini üstlendi. Kız kardeşlerin yaşlarının yakın olması müthiş avantajlı bir durum abiden farkı sadece bir arkadaş değil bir sırdaşa da sahip olmak tabi daha geniş bir gardrop :P

ElifNur doğduktan sonra ev tam bir oyun bahçesiydi, Kaan yeni okula başlamıştı, okula gitmek isteyen ve abisinin arkasından ağlayan Melike ve henüz yeni yeni yürüyen ElifNurla ‘dolu dolu’ günler geçirdim.

Gelelim ergenlık yıllarına ve aradaki iletişime; Şunu söylemeliyim çocuklar aileden nasıl bir iletişim şekli görüyorsa aynısını kopyalıyorlar. Benim eşimle ilişkim, olaylar karşısında soğuk kanlılığım, azla mutlu olma anlayışım, akışına bırakmam,  dağınık olmam, açık sözlülüğüm, üşengeçliğim  eşimin azmi, titizliği, inançları, çalışkanlığı, hepsi çocuklarda harmanlanmış durumda. Bunlar sadece dışarıdaki davranışlarında değil aile içi birbirlerine davranışlarında da çok etkili.

Kavga etmiyorlar mı? Kesinlike tartışmaları oluyor en çok da birbirlerine yaptıkları şakalar eşşek şakasına döndüğü zaman! Kaan tek ve büyük erkek olunca kızlara kapı arkasından pusu kuruyor, kazaklarının kollarını çekiştiriyor ayyh işte klasik erkek kardeş, fakat sınırları var mesela nereye gittiklerine arkadaşlarına, ne giydiklerine karışamaz bunu taaa en başından ben ya da baban olduğu sürece bu tür şeylerden sen sorumlu değilsin herkes kendinden sorumlu diyerek o ‘ağabey’ baskısını kızlardan kaldırdım.

Bunu da seversin  Evde sosis nasıl yapılır?

Baba evin reisi, yoksa ben ( aslında hep ben de neyse :P) ha şimdi dersiniz evin reisi mi kaldı hangi devirde yaşıyoruz? evet şart babana sor deyip babaya gizli gizli mesaj atıp sakın izin verme deyip baba  kötü, siz iyi olabiliyorsunuz, ya da bazen tam tersi.. iyi polis kötü polis.. :D Burada anne babanın iyi bir ekip olmasından bahsetmiyorum bile.. Çocuklar büyürken anne babanın aynı çizgide olması çok önemli. Biz de anneanne babanne gibi dışarıdan sık sık müdahele olmaması da işimizi kolaylaştırdı.

Kızların kendi arasında kavgası yok denecek kadar az, iş paylaşımları bulaşık makinesini kim boşaltacak kim dolduracak tartışmalarından başka kavga edecek konu bulamıyorlar. İkisi iyi arkadaş ve birbirlerini çok seviyorlar ElifNur hem abisi hem de ablası için evin küçük kızı bu şekilde yaklaşıyorlar..

ah-bu-ergenler-ergenlikte-iletişim

Ergenlikte çocuklarınızı birer uçurtma gibi görün. Bırakın uçsunlar ama nerede uçacağına ne kadar havalanacağına siz karar verin, arkadaşlarını çevresini tanıyın, okul seçerken çok iyi düşünün, gerekirse dışarıdan destek alın, baktınız çevre iyi değil okul iyi değil hemen değiştirin çevreyle mücadele çok zor 1 seneyi asla kayıp olarak görmeyin. Ergen de olsa okuluna arada bir ziyaret edin çocuklar anne babayı istemese de onları kendileri için uğraşıyor görmek ileride faydalı bir geri dönüş sağlayacaktır. Çocuklarınızın açık açık peşine düşmeyin bu sizden daha çok şey saklamasına neden olur telefonunu karıştırmayın, odasına izinsiz girmeyin evet anne babadan zor arkadaş oluyor ama arkadaşlık da kurmaya çalışın. Beraber aktivitelere katlın odanı topla ders çalış, yemek ye den başka şeyler içinde görsün çocuklar sizi.. beraber maça gidin tiyatroya gidin play station oynayın o zamanlarda anne babalığı unutun.  Her çocuk farklıdır sağlıklı bir ergenlik başta anne babanın akıl sağlığı için sonrasında çocuk için uzun vadede çok önemli..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
 1. mavianne dedi ki:

  maşallah
  ne kadar güzeller
  sen de ablaları sanki
  bunu çok sık duyduğuna eminim
  söylediklerine katılıyorum
  sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim