Hapşırdığınızda altınıza kaçırıyor musunuz? Yalnız değilsiniz

Annekaz
22 Ağustos 2021
Yorum Yok

Hapşırırken altına kaçırıyor musun?  Güldüğünüzde, öksürdüğünüzde veya ağır bir şey kaldırdığınızda? Eğer bu durumlarda altına kaçırıyorsan yalnız değilsin.Bunlar stres üriner inkontinans  ( her türlü idrar tutamama şikayeti  ) belirtileridir. Amerikan Üroloji Derneği’ne göre, hayatlarının bir noktasında her üç kadından biri idrar kaçırma şikayeti yaşıyor.  İdrar kaçırma; İdrarı mesanenizden dışarı taşıyan tüp olan mesane ve üretra üzerindeki ani basınç nedeniyle idrarın dışarı sızması sonucu oluşur.

KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA DAHA YAGIN

İdrar kaçırma Kadınlarda erkeklerden daha yaygındır çünkü anatomik olarak üretraları daha kısadır. Sorun  hapşırma  öksürme ile  başlayabilir, ancak tedavi edilmezse, ayağa kalkarken yürürken, eğilirken bile devam edebilir.

Peki hapşırırken neden işiyorum?

Bu Neden oluyor? Cevap pelvik tabanınız!  Pelvik tabanınız mesanenizi ve üretranızı destekler ve gerilmesi veya hasar görmesi stres inkontinans riskini artırır.  Hamilelik , doğum, bu bölgedeki ve çevresindeki ameliyatlar, kronik öksürük, sigara, lupus gibi bağ dokusu hastalıkları, hormonal değişiklikler , sinir yaralanmaları ve aşırı kilolu veya obez olmak gibi birçok şey pelvik tabanınızı  zayıflatabilir.

Belirtileri bir doktora sorun

İdrar kaçırma  ile ilgili ürologlar, jinekologlar, ürojinekologlar ve dahiliye uzmanları dahil olmak üzere çeşitli doktor  teşhis edip tedavi edebilir.  Ürojinekologlar pelvik taban bozukluklarında uzmandırlar. İdrar kaçırıyorsanız  utanmanıza gerek yok pek çok kadın bu sorunla baş edebiliyor ve tedavisine devam edebiliyor.

Stres inkontinans tedavisi

Doktorunuz sizin için bazı kısıtlamalara gidebilir. Daha az sıvı alımı mesela  kahve çay gibi içecekleri azaltmanız gerebilir. Mesane dolmadan tuvalete gitmeniz gibi küçük tavsiyelerde de bulunabilir. İlaçlı tedaviler ve egzersizleri işleyen süreçte doktorunuz mutlaka tedaviye dahil edecektir.

Evde idar kaçırma egzersileri : Kegel

Kegel egzersizleri, idrarı daha iyi tutabilmek için pelvik taban kaslarınızı sıkıştırmanızı ve ardından gevşetmeniz demektir.  Kegel oturduğunuz yerde televizyon izlerken telefonla instagramda gezerken yapabilirsiniz. Yapmanız gereken temel hareket idrarınızı tutuyormuş gibi yapmak – ya da vajinanızı vücudunuzun içine çekecek gibi kasmak 10 saniye tutmak ve ve bırakmaktır.   10 tekrar ile aklınıza geldikçe yapın 6 ay içerisinde daha güçlü bir pelvik tabanı kaçınılmazdır.

Bunu da seversin  Orkide bakımı nasıl yapılır? Orkidelere nasıl çiçek açtırılır nasıl çoğaltılır?

Kilo vermek

Fazla kilo pelvik tabanını zayıflatan etkenlerden birisi kilonuz fazla ise zayıflamanız önemli..

İdrar kaçırma önleyici  cihaz ve pedler

İdrar kaçırma sorununuz varsa mutlaka tedavi olun ama bu arada neler yapabilirsiniz. Mesane içi pedler maalesef Türkiye’de yok  gerçi bu daha çok tampon

3 boyu bulunuyor bir paketten 21 adet çıkıyor. Çıkan plastik alet vajinaya anlatıldığı gibi yerleştirilip ipi çekiliyor böylece mesane kanalında içindeki parça kalıyor bu da kolay idrar kaçırmayı engelliyor.

İçindeki parça bu şekilde beyaz ped kumaşı içinde  silikonumsu bir yapısı olan küçük bir alet

Umarım Türkiye’de benzeri vardır ya da gelir.. Kadınlar kalın kaba pedlerden ve külotlardan kurtulur. En azından tedavileri sürerken…

 

Hacim enjeksiyonları

Doktorunuz size hacim enjeksiyonu uygulayabilir. bu uygulama sızıntıyı önlemek için üretra başını şişiren enjeksiyon şeklinde açıklanabilir.  Doktorlar bu enjeksiyonları ofislerinde lokal anestezi kullanarak yapıyorlar.

Ameliyat

Daha kalıcı bir düzeltme arıyorsanız ameliyat seçeneklerden birisi ama hamile kalmayı doğumu planlıyorsanız bu seçenek yapılamıyor. Ameliyat genelde doktorların en son seçtiği yöntem ama oldukça da etkili. Siz de idrar kaçırıyorsanız ve doktora gitmeye çekiniyorsanız bunu yaşayan pek çok kadın olduğunu unutmayın bu bir sağlık problemi erkeklerde de görebiliyor ama kadınların mesane  yolu daha kısa olduğu için kadınlarda daha sık görülüyor lütfen utanmayın

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim