İtirazım var ama..

Annekaz
22 Mayıs 2009
10 Yorum

Artık okulun son günleri oğlum ilköğretime kızım ise ilköğretim 1. kademeye veda ediyor, gelecek sene biri liseye diğeri eski deyişle ortaokula başlayacak. Bu vedalar inanın kolay olmuyor zaten güneşin kendini göstermesiyle gevşeyen eğitim sistemi birde geziler partilerle fena halde sulanıyor. Sanmayınki karşıyım hayır kesinlikle eğlensinler gülsünler gezsinler çocukluklarının tadını çıkartsınlar ama böyle mi olmalı?

Öğretmenlerin tur görevlisi gibi çalışması zoruma gidiyor..Tur şirketlerinin kitap yayın evlerinin okulların yakasında olması canımı sıkıyor. Elimize tutuşturulan şehir dışı gezi broşürleri beni çocuklarla evde sinir harbine sokuyor. Kızım 5. sınıfta, 11 yaşında ne işi var İstanbul’da? Daha içinde bulunduğumuz güzelim şehrin Beypazarı’nı Gölbaşı’nı Mogan’ınını görmemişken üstelik ve kişi başı 80 lira yazık değil mi? Hepsini geçtim uzun yol can güvenliği vs hakkında endişelerim var . Veren veremeyen boynu bükük kalan çocuklar da cabası ben onaylamadığım için göndermiyorum tabi bu evde içten içe tu kaka anne olmama sebep oluyor.

Oğlum ise ayrı mesele bir senede 3 kere yapılan şehir dışı geziden sonra nihayet okulu bitiyor ve sene balosu :) sadece bir kaç saatlik balo için yine kişi başı 50 lira sınıfın 40 dan fazla mevcudu var ama biz gelen 40 kişi diyelim 2000 TL eder sadece bir kaç saat için oğlum pahalı değil mi diye soruyorum anne canlı müzik ve giydirilmiş sandelyeler falan var üstelik öğretmen diyorki özel okulun tuttuğu salonmuş burası o yüzden 50 liraymış. Şimdi ben bir öğretmen değilim belki çocukların bu yönde bir eğilimleri var iyisi olsun “giydirilmiş sandalyeler” olsun diye ama bana göre rakam fazla mecburen vereceğiz gidecek. Ama her şey para mı? bu parayı veremeyip belkide hayatı boyunca hatırlayacağı bir burukluk mu kalmalı çocuklarda sen para vermedin eğlenmeye de hakkın yok diye nasıl denecek. Daha küçük çaplı herkesin katılabileceği bir organizasyon çok mu zor acaba?

Kimseyi suçlamayım yargılamayım empati kurayım bakalım neler olacak diye düşünüyorum. Sanırım çok bencilim hep ben haklı çıkıyorum…Başından beri en azından bizim okuldaki yukarıdakilere benzer tutumlara itirazım vardı hala itirazım var ama öyle bir sistem var ki ancak buraya yazabiliyorum iyiki bloglar var yoksa çatlayıp kalırdım sanırım!
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (10)
 1. Papatya Prenses dedi ki:

  Milli Eğitim yasaklamıştı halbuki böyle pahalı organizasyonları.
  Ama takan mı var..

  Gelemeyenlere yazık:(

 2. herşeyden azıcık dedi ki:

  Ah bu kavgalrı bizim evde bir görsen yemin ediyorum eğer parasındaysam çarpılayım ama hani bir öğrenci otobüsü kaza yapmıştı kaç tane çocuk öldü hep bunu hatırlatıyorum ben onlara sonrada söz veriyorum ben sizi götürücem oraya diye gerçi benimkiler küçük daha ama ya büyüdüklerinde ne yapacağım???? :(((

 3. VOLKAN - KALDERA dedi ki:

  Ahhh diyorum :)
  Eğitim sisteminin son 1 ayı, kermesler, geziler, biz not yazıyoruz siz bugün tatil yapın diyen eğitimcilerin baltalaması, aile içi krizler, çocuklar arasında zengin-yoksul ayrımının doruk olduğu, gözyaşlarının eksik olmadığı bir dönem oldu. Çok üzülüyorum. Şehir içi geziler, müze ziyaretleri, açık alan keyifli piknikler asla itirazım dahilinde değil ama iş maddi ölçütü aştığında, genel değil belli bir kesimin katılımı için ayarlanmış gibi olduğunda insan ister istemez ikilemde kalıyor.

 4. Bizim Gibiler dedi ki:

  Benim de oğlum 5.sınıfı bitiriyor bu sene, aynı olaylar bizim evde de yaşanıyor.
  Ben sizden biraz farklı düşünüyorum. Bütün aktivitelere katılmasını istiyorum. Kendi hayatımda geriye dönüp baktığımda hep böyle geziler eğlenceler geliyor aklıma. Oğlumun da yaşamında böyle hatıraları olsun istiyorum.
  Zengin fakir ayrımına gelince, bizimki de devlet okulunda okuyor ve bulunduğumuz muhitte. Böyle olunca herkes birbirine yakın bir gelir düzeyinde yani hepimiz orta şekerli kıvamındayız:) Çocukların istekleri olunca herkes bir şekilde buluyor bu parayı kimse boynu bükük kalmıyor.

 5. iffetin günlüğü dedi ki:

  bizimde ortanca oğul bu hafta kapadokyaya gitti.sınıf arkadaşlarından 2 kişi hariç hepsi gtmişler olmaz filan deyince boynu bükülüyor tabi.bizi geren şehirler arası yolculuk olması.gelene kadar diken üstündeydim.
  artık hemen hemen herkesin arabası var.tatilde geziliyor.gereksiz geliyor bizede.
  okul gösterileride ayrı bir dert.bazı okullar sene başında anlaşma yapıp öyle kaydediyorlarmış öğrenciyi. etkinlik masraflarını karşılayacaksınız diye.selamlar.

 6. DÜN BUGÜN dedi ki:

  Daha güzel günlerini,üniversite bitirdiklerini görürsün inşallah,sevgiler

 7. Anonymous dedi ki:

  Okullarda eğitimden gari her bişi için daha fazla uğraş veriliyor.

 8. ŞANSLI dedi ki:

  Çok güzel bir konuya değinmişsin arkadaşım.Bütün söylediklerine katılıyorum.Ve bu durumda aile arasında sorun çıkıyor.
  Paylaşımın için teşekkürler.
  Hayırlı cumalar.

 9. lemaninignesinden dedi ki:

  çok haklısın vallahı galıba okula gıdınce cocuklarım bende başbelası bir veli olacagım

 10. ayliz dedi ki:

  ne kadarda haklı br konuya parmak bastınız evet haklısınız ama keşke değiştirilecek bişiler olsa yapabileceğimiz yani veren var veremeyen var dediğiniz gibi sonra evde bir curcuna bir bağırış filan.
  ben çok ailede aynı sorunu gördüm.gerçi bizim evde hiç oladı ama ilerike illaki olacaktır ALLAH BİZE o günleri gösterirse tabi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim