Oğlunuza düzenli olarak sormanız gereken 3 soru!

Annekaz
18 Mayıs 2022
Yorum Yok

Okul yıllarında en sevdiğim öğretmenin edebiyat öğretmeniydi, belki de  öğretmeni sevdiğim için dersi sevdim :) Öğretmenim beni farklı düşündüren soruları nasıl soracağını biliyordu. Sınıfça çok bilindik küçük bir hikaye ya da kitap okurduk, ama o çok bilindik soruları sormazdı.  Bazen inanılmaz derecede sinir bozucuydu, ama aynı zamanda güçlendiriciydi. O sorular sordukça bilmediğim şeyler hakkında çok şey öğrendim.

Babalar erkek çocukları üzerinde ne kadar etkiliyse, annelerin  olarak oğullarımızın büyümesine ve öğrenmesine yardımcı olmada benzersiz bir rolümüz var.  Oğullarımızın öğrenmesini istediğimiz şeyler üzerinde genellikle ders vermek için çok zaman harcıyoruz, Sorular ise sadece bilgiye tutunmalarını değil, eleştirel düşünmelerini de gerektiriyor. İşte oğlunuza düzenli olarak sormanız gereken 3 soru.

Oğlunuzun maganda olmaması için neler yapmalısınız?

1. “Bu sana nasıl hissettiriyor?”

Erkek çocuklarımız çoğu zaman duygularıyla pek temas halinde değildirler şaşırtıcı değil  çünkü birçok baba da değil. Erkekler genellikle duygudan çok eyleme ve eleştirel düşünmeye değer verir. Duygular zayıf veya savunmasız görünebilir. Bazıları hala duyguların bir şekilde kadınsı olduğu fikrine tutunuyor.

Ancak erkeklerin kadınlardan daha az duygusal bağ kurma ihtiyacına sahip olduğu veya daha az yetenekli olduğu fikri, erkekler arasında bir yalnızlık salgını olmasının bir nedenidir. Oğullarımızın düzenli olarak ne hissettiklerini fark etmelerine ve konuşmalarına yardımcı olmamız gerekiyor. Onları duygusal olmaya teşvik etmemiz gerekmiyor. Aslında Onlar zaten duygusal yaratıklar. Sadece duygularını tanımlamaları için onları teşvik etmemiz gerekiyor. Sonuçta, anlamadığınız şey muhtemelen sizi kontrol edecektir.

2. “Sence bu onu nasıl hissettirdi?”

Duyguları küçümseme eğilimimizle ilgili sorunun ikinci kısmı, oğullarımızın empati geliştirme yeteneklerini nasıl engelleyebileceğidir. Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Ancak, oğullarımız kendi duygularını tanımlayamazlarsa, diğer insanların duygularıyla empati kurmaları onlar için zor olacaktır. Bu, diğer insanlarla etkileşime girmeleri gereken tüm ortamlarda onlar için zorluklar yaratacaktır, bununla yüzleşmek gerekiyor, çünkü hayatın çoğu bu..

Bunu da seversin  Bebeklerde Anne Sütü İle Birlikte Verilecek Besinler

Oğlunuza düzenli olarak sormanız gereken sorulardan biri, davranışlarının başkalarını nasıl etkilediğini düşündüğüdür. Bunun her zaman yanlış davranışla ilgili olması gerekmez. Ayrıca, eylemlerinin başkalarını nasıl iyi hissettirdiğini veya başkalarını nasıl geliştirdiğini belirtmek istersiniz. Oğlunuzdan eylemlerinin etkisini düşünmesini isteme pratiği yaparsanız, düşünceli olmayı öğrenecek, aynı zamanda eylemlerinin iyi ve kötü sonuçları olduğunu öğrenecektir.

3. “Farklı bir seçim yapsaydın neler olurdu”

Bu çok temel bir soru ama güçlü bir soru. Oğullarımızın özgür olduklarını anlamaları gerekiyor, ancak özgürlükle birlikte sorumluluk da geliyor. Eylemlerinden sorumludurlar ve harekete geçmeden önce sonuçlarını düşünmelidirler. Ancak, bunu yapabilmek için, olaydan sonra da sonuçları düşünmelerine yardımcı olmamız gerekecek.

Oğullarımızdan nasıl farklı seçimler yapabileceklerini düşünmelerini istemek , kendilerini yansıtmayı öğrenmelerini sağlar. Umut, eylemlerinin etkisini düşündükçe, gelecekte yanıt vermenin uygun yollarını düşünebilmeleridir. Oğullarımız aptalca bir şey yaptığında ilk tepkimiz bu soruyu kullanmak olsa da, oğullarımız akıllıca bir seçim yaptığında bu soruyu sormak da harika bir soru. Amaç kendini yansıtmadır ve hem başarılar hem de başarısızlıklar büyük fırsatlar yaratabilir.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim